Առողջություն 19:53 10/09/2020 Աշխարհում
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Անտոնիո Գուտերեշը կոչ է արել համաշխարհային հանրությանը ապահովել կորոնավիրուսի դեմ պատվաստանյութերի հավասարաչափ հասանելիություն ՝ նախազգուշացնելով, որ միայն այս կերպ մարդկությունը կարող է պաշտպանվել վարակի տարածումից, փոխանցում է «ՏԱՍՍ»-ը։
ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը ուշադրություն է հրավիրել բազմաթիվ զուգահեռ նախաձեռնությունների  «տագնապալի» միտման վրա, որոնք ուղղված են կորոնավիրուսի խնդրի ազգային մասշտաբով լուծմանը: Նման մոտեցումը, նրա խոսքով, հաջող չի լինի և կխաթարի վարակի տարածման նկատմամբ համաշխարհային արձագանքը:
«Բոլոր երկրների շահերից է բխում՝ ապահովել նոր պատվաստանյութերի հավասար հասանելիություն», - ասել է նա ՝ ավելացնելով՝ ոչ ոք և ոչ մի երկիր անվտանգ չի լինի, քանի դեռ բոլորն ապահովված չեն: Գուտերեշը դոնորներին հորդորել է լրացուցիչ $ 35 մլրդ տրամադրել պատվաստանյութերի արտադրության համար։
ԱՀԿ-ի գլխավոր տնօրեն Թեդրոս Ադանոմ Հեբրեյեսուսը, ելույթ ունենալով հանդիպմանը, նույնպես նշել է, որ համագործակցությունը չի հաջողվի առանց ֆինանսավորման էական ավելացման։
Նա ասել է, որ համագործակցության արդյունքում մինչ այժմ հավաքվել է 2,7 միլիարդ դոլար, իսկ դա պահանջվողի գումարի 10% -ից պակաս է:
«Իսկ երկրների անհատական, ազգային պայքարը որևէ լավ տեղ չի տանի, պետք է համընդհանուր քայլեր արվեն»,- ասել է նա։

Society 20:30 10/09/2020 World
United Nations Secretary-General Antonio Guterres has called for $35 billion more, including $15 billion in the next three months, for the World Health Organization's (WHO) "ACT Accelerator" programme to back vaccines, treatments and diagnostics against Covid-19, TRT reports.
Some $3 billion has been contributed so far, Guterres told an online event on Thursday, calling it "seed funding" that was less than 10 percent of what the WHO wants for the programme, formally called Access to Covid-19 Tools (ACT) Accelerator.
Financial support has, so far, lagged goals, as nations or governments including the European Union, Britain, Japan and the United States reach bilateral deals for vaccines, prompting Guterres and WHO General Director Tedros Adhanom Ghebreyesus to plead to nations to contribute.
"We now need $35 billion more to go from 'start up' to 'scale up and impact'," Guterres said in online remarks at a meeting of a council formed to help the ACT Accelerator gain traction. "There is real urgency in these numbers. Without an infusion of $15 billion over the next three months, beginning immediately, we will lose the window of opportunity."