Մշակույթ 14:56 23/09/2020 Հայաստան
Երևանի Օղակաձև զբոսայգու տարածքում արդեն յոթ տարի հողակտոր է հատկացված հայ հայտնի բանաստեղծ Համո Սահյանի արձանի տեղադրման համար։ Մրցույթ եղել է, նախագիծն ընտրվել է, սակայն արձանը չկա։
«Այդ հողատարածքը 2013-ին հատկացրել է հողատերը հատուկ Սահյանի հուշարձանը տեղադրելու համար։ Գրությունը ներկայացրել էինք քաղաքապետարան, տվել էր համաձայնություն։
Ինձ համար էլ է հարց, թե ինչո՞ւ մինչև հիմա չի տեղադրվում հուշարձանը։ Մինչև հեղափոխությունը պատճառաբանում էին, թե գումար չունեն, մշակույթի նախարարությունը, քաղաքապետարանն իրար վրա էին գցում։ Հեղափոխությունից հետո, երբ որ վարչապետն ամեն քայլի վրա հայտարարում է՝ փող ունենք, հիմա պատճառաբանությունը չեմ հասկանում»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց Համո Սահյանի որդին՝ Նաիրի Սահյանը։
Նա նշեց, որ դիմել է կառավարություն, Ազգային ժողով, քաղաքապետարան, սակայն որևէ արդյունք չկա։
«Ամեն տեղ դիմել եմ։ Ազգային ժողովում կա մեկը, որը զբաղվում է հուշարձանների հարցերով։ Նա պահանջել է քաղաքապետարանից մեր թղթերը, հետո հեռախոսով օգնականն ասել է՝ մենք թղթերը վերացրել ենք ու ձեր ամեն մի բառը ճիշտ է։ Ասացի՝ գիտեմ, որ ճիշտ է, հետո՞։ Հետևանք չեղավ։
Թեժ գծով ուզում էի մտնել վարչապետի մոտ, ասացին՝ չի ընդունում։ Ասացի՝ հեռախոսով հինգ րոպեով միացրեք, պատասխանեցին, որ հեռախոսով չի խոսում։ Գծի վրայի տղամարդն ասաց՝ ինչո՞վ կարող եմ ձեզ օգնել, ներկայացրեցի հարցը։ 10 րոպեից զանգահարեց, ասաց որ խոսել է մշակույթի նախարարի հետ, դիմում գրեք։ Դիմում գրեցի, պատասխանը եկավ՝ քաղաքաշինության նախարարությունը դեռ հերթի չի դրել։ Այդ հիմարները մարդկանց հիմարի տեղ են դնում։ Ի՞նչ է նշանակում հերթի չի դրել, ի՞նչ՝ պետք է գնայի, դուռը ծեծեի, ասի՝ ո՞վ է վերջինը։ Սա ի՞նչ է նշանակում։ Յոթ տարի է հերթի չի դրե՞լ»,- նշեց Ն. Սահյանը։
Մեծ բանաստեղծի որդու խոսքով, պետական ապարատում անբան, տգետ մարդիկ են հավաքված, որոնք չգիտեն՝ առաջնակարգը որն է, հետոն որն է, ինչ պետք է անեն։
«Ամբողջ օրը նստած սպասում են, թե վերևի մարդն ինչ կկարգադրի, դա էլ կանեն։ Վերևինն էլ... ես ոչ կարող եմ գնալ դրանց առաջ չոքեմ, չեմ սիրում նման բաներ։ Որոշումը կայացվել է 2013 թվականին։ Պաշտոնը փոխվի, ով էլ գա, ինքն իրավահաջորդն է այդ որոշման, պետք է կատարեն։
Գնամ քծնե՞մ այդ մարդկանց։ Չեմ կարող։ Մտնե՞մ իրենց կուսակցության մեջ։ Ես ոչ մի կուսակցության մեջ չեմ մտել, չեմ մտնելու, հիմա էլ չեմ մտնի։ Դա է իմ վերաբերմունքը։ Լոյալ եմ բոլորի նկատմամբ, բայց հիմա արդեն կարմիր գիծն անցել է։ Յոթ տարվա լռությունը բավական է։ Հիմա, իմ կարծիքը, պետք է ասեմ այդ մարդկանց վերաբերյալ»,- ասաց նա։
Նրա խոսքով, իր հոր անունն իր համար չափանիշ է, այդ մարդն ամեն ինչ արել է ժողովրդի համար, նվիրյալ է եղել իր հայրենիքին, ամեն տողից երևում է դա, նորմալ, մաքուր քաղաքացի էր. «Եթե հիմա այդ մարդու նկատմամբ, որը հայ պոեզիայում մեծագույնն էր, մեծագույններից մեկը, այդպես են վերաբերվում, ուրեմն մնացածի նկատմամբ ոնց ուզեն, կվերաբերվեն։ Տրամաբանորեն այդպես է։
Եթե այդ անունները ձեզ համար նշանակություն չունեն, ուրեմն ձեզ համար ոչինչ նշանակություն չունի՝ ոչ ազգ, ոչ հայրենիք հասկացողությունները, ոչ ընտանիք։ Այդպես եմ հասկանում, դրա համար էլ այդպես խոսում եմ այդ մարդկանց հետ։ Մարդ ասածը կոմպլիմենտ է իրենց համար»։
Ն. Սահյանն այլևս ոչ մի պետական կառույցի հետ չի ուզում գործ ունենալ, իր ասելիքն ասելու է, բայց եթե արձագանք չլինի, կլռի, քանի որ՝ «ուրիշ ի՞նչ ունեմ անելու»։
Քանդակի տեղադրման համար, քաղաքապետարանի հաշվարկով, 53 միլիոն դրամ է պետք։
«Սահյանին ո՞ւմ հետ պետք է համեմատեն, ո՞ր չինովնիկի հետ։ Համեմատելու կատեգորիա չէ։ Շատ մեծ բանաստեղծ է։ Վերաբերմունքը կախված է՝ ինչ ժողովուրդ է, ինչ ազգ է, ինչ հոգևոր աստիճանի վրա են կանգնած մարդիկ, ինչպես են հասկանում, արվեստն ինչ դեր ունի մեր հասարակության մեջ։ Եթե այս ենք, ինչ որ կանք՝ օրուգիշեր խոսում ենք քաղաքական գործիչների մասին, ցուցադրում, պետք չէ հույս ունենալ, որ այստեղ ինչ որ մի լավ բան է լինելու։
Եթե հասարակությունը չի հիմնվում արվեստի վրա, բա ինչի՞ վրա է հիմնվում, չի հիմնվում եկեղեցու վրա, արդեն դա էլ են ուզում քանդել, չի հիմնվում ընտանիքի վրա, բա ինչի՞ վրա պետք է հիմնվի։ Օդի մեջ ապրե՞ն։ Առանց այն էլ ինչքան հին տրադիցիոն բաներ կան, սրանք ուզում են ջարդել, չեմ հասկանում  նպատակը։ Վերջին հաշվով ամուր ենք, իրար սիրում ենք, հարգում ենք, որովհետև հայ ենք, խոսում ենք հայերեն, դա՞ էլ են ուզում խլել։ Իսկ այդ լեզվի լավագույն ներկայացուցիչները Հովհաննես Թումանյանն է, Համո Սահյանը, Չարենցն է, ...  Է խլեք, էդ էլ խլեք։ Այս ամեն ինչը շատ տխուր է»։

Культура 18:53 23/09/2020 Армения
Уже 7 лет, как на территории Луна-парка Еревана, выделен земельный участок для установки памятника известному армянскому поэту Амо Сагияну. Конкурс состоялся, проект был выбран, но памятника нет.
«Этот земельный участок был выделен владельцем земли в 2013 году специально для установки памятника Сагияну. Мы подали обращение в мэрию, было дано согласие.
Для меня также является вопросом, почему памятник до сих пор не установлен. До революции они мотивировали это тем, что нет денег, Минкультуры и мэрия сваливали друг на друга. После революции, когда премьер-министр на каждом шагу заявляет, что деньги есть, я уже не понимаю причины», – сказал в беседе с корреспондентом Panorama.am сын Амо Сагияна – Наири Сагиян.
Он отметил, что обращался в правительство, Национальное Собрание, мэрию, но безрезультатно.
«Я обращался всюду. В Национальном Собрании есть человек, который занимается вопросами памятников. Он потребовал наши бумаги из мэрии, затем помощник сказал по телефону, что они бумаги забрали и что каждое ваше слово соответствует действительности. Я сказал, что в курсе, дальше что? За этим ничего не последовало.
Я хотел по горячей линии попасть на прием к премьер-министру, сказали, что он не принимает. Сказал, чтобы соединили с премьером хотя бы на 5 минут, мне ответили, что премьер не разговаривает по телефону. Человек на линии сказал: «Чем могу вам помочь?» Я представил вопрос. Он перезвонил через 10 минут, сказал, что разговаривал с министром культуры, нужно написать заявление. Заявление написал, пришел следующий ответ: Комитет по градостроительству еще не поставил в очередь. Эти глупцы держат людей за глупцов. Что значит – не поставил в очередь? Нужно пойти, постучать в дверь и спросить: кто последний? Что это значит? Прошло 7 лет, еще не в очереди?» –  отметил Наири Сагиян.
По словам сына великого поэта, в госаппарате собрались бездельники, невежественные люди, которые не знают, что в приоритете и что нужно делать.
«Они сидят весь день и ждут, что прикажет человек наверху, чтобы исполнить это. А что касается верхов… Я не могу идти и встать перед ними на колени, я не люблю такие вещи. Решение было принято в 2013 году. Независимо от того, кто именно занимает должность, он является правопреемником этого решения, должны его выполнить.
Мне что, подлизываться к этим людям? Я не могу. Мне что, вступить в их партию? Я не вступал ни в одну партию, не присоединюсь и сейчас. Таково мое отношение. Я лоялен ко всем, но уже переступили красную черту. Семи лет молчания достаточно. Теперь я должен сказать свое мнение об этих людях», – сказал он.
По его словам, для него критерием является имя отца, этот человек делал все для народа, был предан своей Родине, это видно в каждой его строчке, он был нормальным, чистым гражданином. «Если теперь так относятся к человеку, который был величайшим, одним из великих представителей армянской поэзии, то с остальными будут обращаться, как захотят. По логике, это так.
Если эти имена не имеют для вас значения, значит, для вас ничего не имеет значения – ни нация, ни Родина, ни семья. Я понимаю так, поэтому говорю с этими людьми таким образом. Хотя называть их людьми –комплимент», – указал он.
Н.Сагиян более не хочет иметь дела с какой-либо государственной структурой, он скажет то, что должен сказать, но если не будет отклика, он будет молчать, потому что «что еще мне нужно сделать?»
По подсчетам мэрии, на установку памятника потребуется 53 млн драмов.
«С кем сравнивать Сагияна, с каким чиновником? Это не категория для сравнения. Он очень великий поэт. Отношение зависит от того, какой народ, какая нация, на каком духовном уровне находятся люди, как они понимают роль искусства в нашем обществе. Если мы такие, какие есть –денно и нощно говорим о политических деятелях, то не нужно надеяться, что здесь произойдет что-то хорошее.
Если общество не опирается на искусство, то на что оно опирается?  Не опирается на церковь, хотят разрушить и это, оно не опирается на семью, то на что оно должно опираться? Нам что висеть в воздухе? И так эти хотят сломать все старые традиции, какие есть, я не понимаю цели. В конце концов, мы сильны, любим и уважаем друг друга, потому что мы – армяне, говорим по-армянски, они хотят отнять и это? А лучшие представители этого языка – Ованес Туманян, Амо Сагиян, Чаренц, ... Э, отнимите, отнимите и это. Все это очень печально», – отметил он.