ԵՄ-ն պետք է բացահայտ քննարկի Թուրքիայի դեմ պատժամիջոցները․Ավստրիայի նախարար
Եվրոպական հաջորդ գագաթնաժողովում Ավստրիան ցանկանում է անկեղծորեն խոսել Անկարայի դեմ պատժամիջոցների մասին, այդ թվում`Թուրքիայի հետ անդամակցության բանակցությունները դադարեցնելու հնարավորության մասին: Այս մասին գրում է Euractiv-ը։
Ավստրիայի Եվրամիության և Սահմանադրության հարցերով դաշնային նախարար Կարոլին Էդտստադլերը  հայտարարել է, որ ԵՄ գագաթնաժողովում կքննարկվի թեմաների լայն շրջանակ. ԵՄ բյուջեն, ներքին շուկան, Brexit-ը և իրավիճակը Միջերկրական ծովում դրանցից մի քանիսն են:
Ավստրիայի առաջնահերթություններից նախարարը նշել է, որ պետք է հստակեցնել, թե ինչպես ԵՄ-ն պետք է շարունակի աշխատել Չինաստանի և Թուրքիայի հետ:
«Իհարկե, հարևան պետության համար ընդունելի չէ միջազգային իրավունքի խախտումն ու ռազմական նավերի բարձրացումը: Բոլոր անդամ պետությունների միաձայն կարծիքն է այս դեպքում ապավինել դեէսկալացիային: Բայց անհրաժեշտ կլինի քննարկել բոլոր հնարավորությունները, ներառյալ պատժամիջոցները: Նաև 2016 թվականից մենք կողմ ենք անդամակցության բանակցությունների դադարեցնելուն, քանի որ այն ժամանակից Թուրքիան արդեն հեռանում էր եվրոպական արժեքներից»,-ասել է նախարարը:
Նշենք, որ ԵՄ գագաթնաժողովը պետք է կայանար սեպտեմբերի 24-25-ին, սակայն հետաձգվել է հոկտեմբերի 2` ԵՄ խորհրդի նախագահ Շառլ Միշելի ինքնամեկուսացման պատճառով։

Politics 12:56 24/09/2020 Region
At the next European summit, Austria wants to speak openly about sanctions against Ankara, including the possibility to break off accession talks with Turkey, the country’s Federal Minister for EU and Constitution Karoline Edtstadler told EURACTIV Germany.
According to the minister, a wide range of topics will be discussed at the EU summit, including EU budget, the internal market, Brexit, the situation in the Mediterranean and Austria’s priorities.
"We must also clarify how we as the EU will continue to deal with China and Turkey. Austria advocates discussing all options and breaking off the accession talks with Turkey," she said.
"Of course, it is not acceptable for a neighbouring state to break international law and raise warships. It is the unanimous opinion of all member states to rely on de-escalation in this case. But it will be necessary to discuss all possibilities, including sanctions.
"Also, we have been in favour of breaking off the accession talks since 2016, because Turkey was already distancing itself from European values back then," the minister said.