Քաղաքական 12:20 01/10/2020 Արցախ
«Գիշերվա ընթացքում թեժ մարտեր չեն եղել, եղել են որոշակի փոքր մարտական գործողություններ»,- այսօր հրավիրված ճեպազրույցում ասաց ՀՀ ՊՆ ներկայացուցիչ Արծրուն Հովհաննիսյանը։
Նրա խոսքով, հակառակորդը կատարել է որոշակի վերախմբավորման գործընթաց, սակայն լուսաբացից հետո որոշակիորեն թեժացել են մարտերը։ Ըստ էության, մարտական գործողությունների ուղղությունները նույնն են։
Արծրուն Հովհաննիսյանը տեղեկացրեց՝ րոպեներ առաջ ՊԲ-ն հայտնել է, որ խոցվել է հակառակորդի ևս մեկ ուղղաթիռ, որը ընկել է Իրանի տարածք։
«Ընդհանուր առմամբ գիշերվա ու վաղ առավոտվա մարտերի ընթացքում ունենք հետևյալ պատկերը. հակառակորդի բոլոր հարձակողական փորձերը՝ անկախ չափերից ու մարտավարությունից, կրել են անհաջողություն։ ՀՀ ԶՈՒ-ն հետ է շպրտել հակառակորդին՝ պատճառելով որոշակի վնաս։ Մասնավորապես՝ հակառակորդը 350-60 զինծառայող է կորցրել, վիրավորվել է 600 զինծառայող, խոցվել է երեք ուղղաթիռ՝ ներառյալ քիչ առաջ նշվածը, մոտավորապես 15 միավոր զրահատեխնիկա՝ տանկ ու ՀՄՄ և այլն։ Խոցվել է նաև մեկ Սմերչ կայան և 6 ԱԹՍ, որից երկուսը՝ կեսգիշերի սահմաններում։ Իրավիճակն այս է, շարունակվում են մարտական գործողությունները, կիրառվում է հրետանի։ Րոպեներ առաջ ստացա տեղեկություններ, որ մարտական գործողությունները սկսել են թեժանալ»,- ներկայացրեց Արծրուն Հովհաննիսյանը։

Политика 13:50 01/10/2020 Регион
Ночью ожесточенные бои не велись, имели место некоторые небольшие боевые действия, заявил на брифинге в четверг представитель министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян.
По его словам, ВС Азербайджана осуществили процесс некоторой перегруппировки, однако после рассвета в некоторой степени бои ожесточились. По сути, направления боевых действий – те же.
Арцрун Ованнисян отметил также, что сегодня ранее Минобороны Арцаха сообщило, что в южной части зоны арцахско-азербайджанского конфликта, в районе Варазатумба (Леле тепе), подразделения Армии обороны Арцаха сбили еще один вертолет противника, который потерпел крушение на территории Ирана.
«В целом, в ходе ночных и утренних боев сложилась следующая картина: все предпринятые противником попытки наступления, независимо от их масштабов и тактики, потерпели неудачу. Армянские ВС отбросили назад противника, нанеся ему определенный ущерб. В частности, ВС Азербайджана потеряли 350-360 человек убитыми, с азербайджанской стороны ранены около 600 военных. Сбиты 3 вертолета, включая вышеупомянутый, уничтожены около 15 единиц разной бронетехники (танки, БМП и пр.), одна реактивная система залпового огня “Смерч”, 6 беспилотников, 2 из которых были сбиты в районе полуночи.
Ситуация такова: боевые действия продолжаются; применяется в основном артиллерия. Минутами ранее получил сведения, что боевые действия начали ожесточаться», – указал Ованнисян.