Իրավունք 17:37 02/10/2020 Արցախ
Ադրբեջանը ռազմական գործողություններ է վարում՝ կոպտորեն խախտելով միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերը. Արցախի ՄԻՊ
Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը խստորեն դատապարտում է հումանիտար գործառույթ իրականացնող կառույցի թիրախավորումը Ադրբեջանի կողմից:
«Ադրբեջանական զինված ուժերը, հոկտեմբերի 2-ին՝ ժամը 13:40-ի սահմաններում, դիտավորյալ, ուժգին և թիրախային կերպով հարվածել են Արցախի Հանրապետության մայրաքաղաք Ստեփանակերտի քաղաքացիական նշանակության օբյեկտներն ու ենթակառուցվածքները: Մասնավորապես, Ադրբեջանի կողմից թիրախավորվել է Արցախի արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության շենքը, որն իրականացնում է փրկարար ու մարդասիրական գործունեություն:
Նախնական տվյալներով՝ դիտավորյալ ու հասցեական թիրախավորման արդյունքում կան վիրավորված քաղաքացիական անձինք և մեծածավալ նյութական վնասներ: Տվյալները ճշտվում են:
Մարդասիրական գործառույթներ իրականացնող անձանց և պետական մարմինների թիրախավորումը ևս մեկ անգամ փաստում է, որ Ադրբեջանը ռազմական գործողություններ է վարում՝ կոպտորեն խախտելով միջազգային մարդասիրական իրավունքի նորմերը, ներառյալ՝ կատարելով պատերազմական ծանրագույն հանցագործություններ:
Մինչև այս միջադեպը, Ադրբեջանը կիրառել է կասետային հրթիռներով «Սմերչ» համազարկային կրակի ռեակտիվ համակարգեր Հադրութ քաղաքի քաղաքացիական նշանակության օբյեկտների վրա, որի արդյունքում վիրավորվել է երեք անձ: Սա այս օրերին քաղաքացիական նշանակության օբյեկտների դեմ կասետային զենքի կիրառման առաջին դեպքը չէ, ինչը նույնպես միջազգային մարդասիրական իրավունքի կոպտագույն խախտում է:
Արցախի Մարդու իրավունքների պաշտպան Արտակ Բեգլարյանը խստագույնս դատապարտում է Ադրբեջանի կողմից սեպտեմբերի 27-ից սկսած ամեն օր իրագործվող պատերազմական հանցագործությունները, այդ թվում՝ արտակարգ իրավիճակների պետական ծառայության այսօրվա թիրախավորումը: Պաշտպանը կոչ է անում միջազգային հանրությանն ու իրավապաշտպան կազմակերպություններին հստակ գնահատական տալ Ադրբեջանի գործողություններին՝ պաշտպանելով Արցախի Հանրապետության ժողովրդի իրավունքները: Միջազգային հանրությունն ուղիղ պատասխանատվություն է կրում իրականացվող հանցագործությունների հետևանքների համար, և պետք է բացառվի Արցախի քաղաքական կարգավիճակով պայմանավորված խտրականությունն ու անտեսումն Արցախի բնակչության հանդեպ»,- նշված է Արցախի ՄԻՊ հայտարարության մեջ:

Право 18:36 02/10/2020 Регион
Азербайджан ведёт военные действия, грубым образом нарушая нормы международного гуманитарного права – омбудсмен Арцаха
Защитник прав человека (омбудсмен) Республики Арцах (Нагорно-Карабахской Республики (НКР)) Артак Бегларян решительно осуждает нападение Азербайджана на выполняющую гуманитарную функцию структуру.
Заявление приводим ниже:
«2 октября в районе 13:40 азербайджанские вооруженные силы умышленным образом нанесли мощные и целевые удары по объектам и инфраструктурам гражданского назначения столицы Республики Арцах – Степанакерта.
В частности, Азербайджан нацелился на здание Государственной службы по чрезвычайным ситуациям Арцаха, которая осуществляет спасательную и гуманитарную деятельность. По предварительным данным, в результате преднамеренного и целевого обстрела есть раненые гражданские лица, также причинён крупномасштабный материальный ущерб. Данные уточняются. Нацеливание на людей, осуществляющих гуманитарные функции, и на государственные учреждения, в очередной раз свидетельствует о том, что Азербайджан ведёт военные действия, грубым образом нарушая нормы международного гуманитарного права, в том числе совершая тягчайшие военные преступления.
До этого инцидента Азербайджан применил реактивные системы залпового огня «Смерч» с кассетными ракетами на объектах гражданского назначения в Гадруте, в результате чего были ранены 3 человека. Это не первый случай применения кассетного оружия против объектов гражданского назначения в эти дни, что также является грубейшим нарушением международного гуманитарного права.
Защитник прав человека Арцаха Артак Бегларян решительно осуждает военные преступления, совершаемые Азербайджаном каждый день – с 27 сентября, включая нынешнее нападение на Государственную службу по чрезвычайным ситуациям. Омбудсмен призывает международное сообщество и правозащитные организации дать чёткую оценку действиям Азербайджана, защищая права народа Республики Арцах.  Международное сообщество несёт прямую ответственность за последствия осуществляемых преступлений, а дискриминация и игнорирование населения Арцаха, обусловленная политическим статусом республики, должна быть исключена».