Քաղաքական 09:51 10/10/2020 Արցախ
Արցախի Հանրապետության նախագահ Արայիկ Հարությունյանը երեկ հայտարարել էր, որ այսօր ժամը 10։00-ին հանդես կգա մամուլի ասուլիսով։ Այսօր նա տեղեկացնում է, որ ասուլիսի ժամը փոխվել է։
Ավելի վաղ Ա. Հարությունյանը տեղեկացրել էր, որ ասուլիսի թեման կլինի «մեր երկրի դեմ սանձազերծված պատերազմը, այս օրերին դրա թողած հետևանքները և մեր անկոտրում պայքարը»։
Հիշեցնենք, որ Ռուսաստանի Դաշնության, Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարները հանդիպումից հետո հանդես են եկել հայտարաությամբ, ըստ որի  հոկտեմբերի 10-ի ժամը 12:00-ից մարդասիրական նպատակներով հայտարարվում է կրակի դադարեցում` ռազմագերիների և պահվող այլ անձանց, զոհվածների մարմինների փոխանակման համար` Կարմիր Խաչի Միջազգային Կոմիտեի միջնորդությամբ և վերջինիս չափանիշների համաձայն։

Politics 10:39 10/10/2020 NKR
“Given the agreement on humanitarian ceasefire reached in Moscow with the active mediation of the Russian Federation, which will begin at 12pm, and the ongoing work in this direction, my press conference planned for 10am will take place at 5pm,” the president wrote.
Earlier on Friday, he said the press conference would focus on the war unleashed by Azerbaijan against Artsakh, its aftermath during these days and “our unbending struggle.”
The Armenian, Azerbaijani and Russian foreign ministers issued a joint statement on Saturday after nearly 11 hours of talks held in Moscow, according to which a ceasefire is to begin at 12pm October 10 with the humanitarian aim of exchanging prisoners of war and other captured persons as well as to exchange bodies of victims with the facilitation of the International Committee of the Red Cross and in line with its regulations.