Քաղաքական 09:07 29/10/2020 Արցախ
Ստեփանակերտի բժշկական համալիրի կանխամտածված հրետակոծումը՝ Ադրբեջանի լկտի պատասխանը ՌԴ-ի, Ֆրանսիայի և ԱՄՆ նախագահների խաղաղարար ջանքերին
Արցախի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունը նախօրեին հայտարարություն է տարածել Ստեփանակերտի բժշկական հաստատություններին կանխամտածված հարվածների վերաբերյալ, որում ասված է.
«Հոկտեմբերի 28-ին ադրբեջանական զինված ուժերը՝ Թուրքիայի աջակցությամբ, հարված են հասցրել Ստեփանակերտին և Շուշիին: Հերթական անգամ հարվածների թիրախ են դարձել քաղաքացիական օբյեկտները. հարձակման է ենթարկվել բժշկական հաստատությունների համալիրը, այդ թվում՝ Ստեփանակերտի ծննդատունը: Հարվածների արդյունքում խաղաղ բնակչության շրջանում կան տուժածներ: Համալիրի տարածքում գտնվող Հանրապետական բժշկական կենտրոնը Արցախի խոշորագույն առողջապահական հաստատությունն է, որտեղ բուժվել են, այդ թվում, վերջերս վիրավորում ստացած ֆրանսիացի և ռուս լրագրողները, ինչպես նաև՝ ադրբեջանցի ռազմագերիները:
Միջազգային մարդասիրական իրավունքի համաձայն՝ վիրավորներին, հիվանդներին, հաշմանդամներին և ծննդկաններին օգնություն ցուցաբերելու նպատակով կազմակերպված քաղաքացիական հիվանդանոցները ոչ մի պարագայում չեն կարող հարձակման օբյեկտ դառնալ: Բժշկական հաստատությունների վրա կանխամտածված հարձակումները պատերազմական հանցագործություն են: Ստեփանակերտի ծննդատան վրա այսօրվա հարձակումը միջազգային մարդասիրական իրավունքի նկատմամբ ադրբեջանական կողմի աղաղակող անհարգալից վերաբերմունքի հերթական համոզիչ ապացույցն է, ինչը վկայում է, որ իր ռազմաքաղաքական նպատակներին հասնելու համար պաշտոնական Բաքուն պատրաստ է ցանկացած՝ նույնիսկ ամենազազրելի արարքների:
Քաղաքացիական օբյեկտների, մասնավորապես՝ Մարտունիի, Մարտակերտի և Ստեփանակերտի բժշկական հաստատությունների, Շուշիի Սուրբ Ամենափրկիչ եկեղեցու վրա կանխամտածված հարձակումները, ինչպես նաև հայ գերիների ցուցադրական դաժան սպանությունները Արցախի Հանրապետության խաղաղ բնակչության դեմ ուղղված լայնամասշտաբ և կանոնավոր հանցագործությունների շարքի դրվագներ են: Ադրբեջանի կողմից Արցախի ժողովրդի դեմ իրագործվող բռնության ակտերը որևէ արդարացում չունեն և պետք է արժանանան միջազգային խիստ դատապարտման՝ ապագայում դրանց կրկնությունը կանխարգելելու նպատակով:
Ստեփանակերտի բժշկական համալիրի կանխամտածված հրետակոծումը, ըստ էության, դարձավ ադրբեջանական ռազմաքաղաքական ղեկավարության լկտի պատասխանը Ռուսաստանի, Ֆրանսիայի և ԱՄՆ նախագահների խաղաղարար ջանքերին՝ ուղղված ադրբեջանա-ղարաբաղյան հակամարտության գոտում ռազմական գործողությունների դադարեցմանը և լարվածության նվազեցմանը:
Կրկին ընդգծում ենք, որ Արցախի Հանրապետության միջազգային ճանաչումը, ինչպես նաև Ադրբեջանի և նրա ռազմաքաղաքական ղեկավարության դեմ խիստ պատժամիջոցների կիրառումը Ադրբեջանի կողմից իրականացվող մարդկության դեմ ուղղված հանցագործություններին վերջ դնելու օպտիմալ և արդյունավետ ոչ ռազմական միջոցներն են»:

The Artsakh Foreign Ministry on Wednesday issued a statement on Azerbaijan’s deliberate attacks on medical facilities in Stepanakert. Below is the full text of the statement.
"On October 28, the Azerbaijani Armed Forces, backed by Turkey, attacked Stepanakert and Shushi. Civilian infrastructure, again became object of attack: complex of medical units, including the maternity hospital in Stepanakert were targeted. As a result of the attack, there have been casualties among civilians. The Republican Medical Center located on the territory of the complex is the largest medical facility in Artsakh, where, among others, recently wounded French and Russian journalists, as well as Azerbaijani prisoners of war were treated.
Under international humanitarian law, civilian hospitals organized to give care to the wounded and sick, the infirm and maternity cases, may in no circumstances be the object of attacks. Intentionally directing attacks against medical units constitutes a war crime. Today's attack on the maternity hospital in Stepanakert became another example of bold evidence of Azerbaijan's flagrant disrespect for international humanitarian law and has demonstrated that official Baku is ready to undertake any, even the most heinous crimes, to achieve its military-political goals.
Deliberate attacks on civilian objects, in particular, the medical facilities in Martuni, Martakert and Stepanakert, the Holy Savior Church in Shushi, as well as the demonstrative atrocious killing of captives are just episodes in a series of widespread and systematic crimes directed against the civilian population of the Republic of Artsakh. The acts of violence committed by Azerbaijan against the people of Artsakh have no justification and deserve the most severe international condemnation in order to prevent their recurrence in the future.
The deliberate attack on the medical complex in Stepanakert was in fact the cynical response of the Azerbaijani military-political leadership to the peace efforts of the presidents of Russia, France and the United States aimed at ceasing hostilities and de-escalating tensions in the Azerbaijan-Karabakh conflict zone.
We emphasize again that the international recognition of the Republic of Artsakh, as well as the adoption of harsher sanctions against Azerbaijan and its military-political leadership are the optimal and effective non-military way to put an end to the crimes against humanity committed by Azerbaijan."