Իրավունք 14:15 17/11/2020 Արցախ
Արցախի ՄԻՊ-ը դատապարտում է բռնի անհետացած անձանց հանդեպ ադրբեջանական կողմի անմարդկային վերաբերմունքը
Արցախի Հանրապետության Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմն ահազանգեր է ստացել առ այն, որ նոյեմբերի 11-ին ԱՀ ու ՀՀ 10 քաղաքացիներ անհայտ կորել են Գորիս-Շուշի մայրուղու Շուշիի հատվածում, որից հետո տեսանյութ է հրապարակվել ադրբեջանական սոցիալական ցանցերում՝ վկայելով ադրբեջանական կողմում նրանց գտնվելու հանգամանքը: Այս մասին հայտնում է Արցախի ՄԻՊ գրասենյակը։
Պաշտպանի փաստահավաք աշխատանքների արդյունքում պարզվել է բոլոր բռնի անհետացած քաղաքացիական անձանց ինքնությունը, և նրանց տվյալներն ուղարկվել են Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտե ու պետական համապատասխան մարմիններ:
Մարդու իրավունքների պաշտպանը խստիվ դատապարտում է տվյալ անձանց բռնի անհետացման փաստը, ինչպես նաև հրապարակված տեսանյութով ապացուցված անմարդկային վերաբերմունքի հանգամանքը: Ադրբեջանական կողմը շարունակում է իր վերահսկողության ներքո հայտնված հայ ռազմագերիների ու քաղաքացիական անձանց հանդեպ դրսևորել միջազգային մարդասիրական իրավունքով արգելված վերաբերմունք, որը պետք է պատշաճ կերպով դատապարտվի ու կանխարգելվի միջազգային հանրության կողմից:
ԱՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանը շարունակելու է պետական ու միջազգային պատկան մարմինների հետ աշխատանքները՝ ադրբեջանական կողմի վերահսկողության տակ ընկած հայ անձանց իրավունքների պաշտպանության ու վերադարձի ապահովման նպատակով:

Law 15:07 17/11/2020 NKR
The Human Rights Ombudsman’s Office of the Republic of Artsakh was informed that on November 11 10 citizens of Artsakh and Armenia went missing on the Shushi section of the Goris-Shushi highway, after which a video was posted on Azerbaijani social networks, testifying to their presence on the Azerbaijani side, the office said in a statement posted on Facebook on Tuesday.
As a result of the ombudsman's fact-finding work, the identities of all the forcibly disappeared civilians were clarified, and the information was sent to the International Committee of the Red Cross (ICRC) and relevant state bodies.
“The Human Rights Ombudsman strongly condemns the fact of the forcible disappearance of these persons, as well as the fact of inhuman treatment proved by the published video. The Azerbaijani side continues to treat the prisoners of war and civilians under its control in a way, prohibited by the international humanitarian law, which must be properly condemned and prevented by the international community.
“The Human Rights Ombudsman of Artsakh will continue to work with relevant state and international bodies to protect the rights and return of Armenians under the control of the Azerbaijani side,” the statement read.