Քաղաքական 14:04 20/11/2020 Տարածաշրջան
ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ դեսպան․ ԼՂ վերջնական կարգավորումը պետք է լինի Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի սկզբունքներով՝ Մինսկի խմբի համանախագահության ներքո
ԵԱՀԿ-ում ԱՄՆ-ի դեսպան  Ջեյմս Ս․ Գիլմորը նախօրեին ԵԱՀԿ մշտական խորհրդում արձագանքել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների զեկույցին։
Դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել դեսպան Կասպրշիկին, դեսպան Պոպովին, դեսպան Վիսկոնտիին, պետքարտուղարի ավագ խորհրդական Էնդրյու Շոֆերին և փոխգնդապետ Մուստաֆարաջին։
«Միացյալ Նահանգները ողջունում է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի երեք Համանախագահներին և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչին։ Շնորհակալություն ենք հայտնում Ձեզ և Բարձր մակարդակի պլանավորման խմբի ղեկավարին՝ տեղում տիրող իրավիճակի, վերջին զարգացումների և առաջընթացի վերաբերյալ նկատառումների մասին ժամանակին ու օբյեկտիվ թարմացում ներկայացնելու համար։
Միացյալ Նահանգներն անկեղծորեն ողջունեց բռնությունների դադարեցումը Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տարածքում։ Մենք տեսնում ենք, որ Ռուսաստանի միջնորդությամբ ձեռք է բերված պայմանավորվածությունը մարտական գործողությունների դադարեցման վերաբերյալ և կաևւորում ենք այսօր ներկայացված հավելյալ տեղեկատվությունը՝ կապված այդ պայմանավորվածության փաստացի իրականացման հետ։
Մենք խրախուսում ենք, որ դուրս մնացած հարցերի լուծման ու հակամարտության տևական խաղաղ կարգավորման հասնելու նպատակով կողմերն աշխատեն Մինսկի խմբի համանախագահների հետ։
Երկարաժամկետ հեռանկարում որևէ ռազմական լուծում այս հակամարտությունը չի կարող ունենալ․ վերջնական կարգավորման ցանկացած տարբերակ պետք է հիմնված լինի Հելսինկյան եզրափակիչ ակտով նախատեսված սկզբունքների վրա, որոնք նախատեսում են ուժի կիրառման կամ դրա սպառնալիքի բացառում, տարածքային ամբողջականություն և իրավահավասարության ու ինքնորոշման իրավունք ազգերի համար։ Սրանք են սկզբունքները, որոնք պետք է կիրառվեն այս հակամարտության երկարաժամկետ կարգավորման համար։
Չնայած մարտական գործողությունները մեծապես կանգ են առել, սակայն հումանիտար իրավիճակը տեղում մնում է աղետալի։ Միացյալ Նահանգները տեսնում է, որ վրա է հասնում հումանիտար ճգնաժամ։ Հակամարտության գոտում պայմաններն առավել սրվում են կորոնավիրուսի գլոբալ համավարակի հետեւանքով, ինչն ակնհայտորեն սրացումներ կունենա, քանի որ առջևում ձմեռ է։
Մենք կողմերին հորդորում ենք սերտորեն աշխատել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի եւ ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի հետ պահվող անձանց ու աճյունների վերադարձը կազմակերպելու, ինչպես նաև հոկտեմբերի 29-ին Ժնևում համաձայնեցված մյուս քայլերի շուրջ։ Միացյալ Նահանգները շոշափելի ներդրում է կատարում՝ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի և մյուս հասարակական կազմակերպությունների ջանքերին աջակցելու նպատակով հատկացնելով 5 միլիոն ԱՄՆ դոլար, և ես վստահ եմ, որ ամերիկացի կամավորներն ու աշխատակիցներն իրենց դերակատարումը կունենան հումանիտար ճգնաժամի այս իրավիճակը կարգավորելու գործում։
Շատ մեծ ու քայքայիչ է այս հակամարտության ազդեցությունը տարածաշրջանային կայունության ու բարեկեցության հարցում։ Միացյալ Նահանգներում մենք ուշադիր հետևում ենք զարգացումներին։ Քանի որ բոլոր կողմերը ԵԱՀԿ անդամներ են և ընդունում են Եզրափակիչ ակտի սկզբունքները, մենք խրախուսում ենք, որ մասնակից երկու պետություններն օգտագործեն ԵԱՀԿ ռեսուրսները, որոնք կօգնեն ԵԱՀԿ սկզբունքների իրագործման ու ԵԱՀԿ առաջ ունեցած պարտավորությունների կատարման հարցերում։
Այս ձգձգված հակամարտության համար տեղի համայնքները շատ բարձր գին են վճարել, և մենք դա գիտակցում ենք։ Հիմա այն պահն է, երբ պետք է հասնել տևական խաղաղության հաստատման։ Վստահ ենք, որ Մինսկի խմբի համանախագահները Լեռնային Ղարաբաղի գոտում տևական ու կայուն խաղաղության հասնելու հարցում կարող են օգնել կողմերին»,-հայտարարել է ԱՄՆ դեսպանը։

Politics 14:36 20/11/2020 Region
James Gilmore: Any final solution to Karabakh conflict must be based on principles of Helsinki Final Act
U.S. Ambassador to the OSCE James S. Gilmore III reacted to the report of the OSCE Minsk Group co-chairs at the Permanent Council in Vienna on Thursday. The ambassador’s full remarks are below.
"Thank you, Mr. Chairperson.
My thanks also to Ambassador Kasprzyk, Ambassador Popov, Ambassador Visconti, Senior Advisor to the Secretary of State Andrew Schofer, and Lieutenant Colonel Mustafaraj.
The United States welcomes the three Co-Chairs of the OSCE Minsk Group and the Personal Representative of the Chair-in-Office to the Permanent Council. We thank you and the Head of the High-Level Planning Group for your timely and objective update on the situation on the ground, recent developments, and thoughts on the way forward.
The United States sincerely welcomed the cessation of violence in the Nagorno-Karabakh conflict area.  We have taken note of the Russian-brokered arrangement to stop the fighting and appreciate the additional information provided today regarding the implementation of this arrangement as it goes on to take shape.
We encourage the sides to work with the Minsk Group Co-Chairs to resolve outstanding issues and reach a lasting peaceful resolution of this conflict.
No military solution is going to resolve this conflict over the longer-term – any final resolution must be based on the principles enshrined in the Helsinki Final Act: non-use of force, territorial integrity, and self-determination. These are the principles that must be applied for a long-term solution to this conflict.
While the fighting has largely stopped, the humanitarian situation on the ground does remain dire.  The United States takes note of this humanitarian crisis that is on the way. Conditions in the conflict zone are exacerbated by the global coronavirus pandemic and will certainly become more acute as the winter comes nearer and nearer. We urge the sides to work closely with the International Committee of the Red Cross and the OSCE’s Personal Representative to facilitate the exchange of detainees and the return of remains, as well as other steps agreed upon in Geneva on October 29.  We take note of the United States’ contribution of substantial funds in the amount of about $5 million, which will be donated to assist the International Committee of the Red Cross and other non-governmental organizations and I’m confident that American volunteers and personnel will play a role in the resolution of this humanitarian crisis situation.
Mr. Chairman, the impact of this conflict on regional stability and prosperity is both immense and devastating. We are watching developments closely in the United States. We encourage both participating States to take advantage of OSCE resources to assist them in upholding OSCE principles and fulfilling their OSCE commitments, since all parties to this are members of the OSCE and are committed to the principles of the Final Act.
This protracted conflict has taken a terrible toll on local communities and we recognize that.  The time for reaching a lasting peace is now.  We are confident the Minsk Group Co-Chairs can help the sides reach a lasting and permanent peace in the Nagorno-Karabakh region.