Քաղաքական 11:08 11/12/2020 Տարածաշրջան
Ավստրալիայի պաշտպանության նախկին նախարար, պատգամավորը Ժոել Ֆիցգիբոնը ելույթ է ունեցել խորհրդարանում՝ կոչ անելով Դաշնային կառավարությանը գործողություններ ձեռնարկել մարդու իրավունքների անարդարությունների վերաբերյալ, որոնք շարունակում են կրել Լեռնային Ղարաբաղի բնիկ հայերը և հորդորել ճանաչել Արցախի Հանրապետությունը՝ որպես «դեպի կայուն խաղաղության ուղի», - հայտնում է Ավստրալիայի Հայ դատի հանձնախումբը (ՀԱԿ-ՀԱ):
«Վերջին երկու ամիսների ընթացքում հայ ավստրալական համայնքը ճնշող ավերածությունների, ցնցումների և հուսահատության մեջ էր, քանի որ ականատես է եղել, որ իրենց հայրենիքը պղծվել է ադրբեջանական ուժերի կողմից, ներառյալ վճարովի, Թուրքիայի կողմից աջակցվող սիրիացի վարձկանների», - ասել է Ֆիցգիբոնը խորհրդարանում։
Ֆիցգիբոնը նշել է, որ 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին թշնամու ուժերը լայնամասշտաբ գրոհներ ձեռնարկեցին Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանի հայերի դեմ: Պատգամավորը նաև ասել է, որ ավստրալահայերը հավաքվում են խորհրդարանի առջև` պահանջելով դադարեցնել կոտորածն Արցախում:
«Միջազգային հանրության, այդ թվում մեզ այստեղ՝ Ավստրալիայում, հարաբերական լռությունը, իհարկե, շատ մտահոգում է նրանց, ովքեր այսօր հավաքվում են խորհրդարանի առջև», - հավելել է նա:

Политика 12:25 11/12/2020 Армения
Бывший министр обороны Австралии Джоэл Фитцгиббон выступил в Парламенте и призвал Федеральное правительство принять меры против несправедливости и нарушения прав человека, которому продолжают подвергаться коренные армяне Нагорного Карабаха, и признать Республику Арцах как «путь к установлению прочного мира», -передает Армянский национальный комитет Австралии.
«За последние два месяца армяно-австралийская община пребывала в агонии разрушения, шока и отчаяния, поскольку стала свидетелем осквернения их родины азербайджанскими силами, в том числе сирийскими наемниками, поддерживаемыми Турцией», - сказал в парламенте Фитцгиббон.
Фитцгиббон отметил, что 27 сентября 2020 г. вражеские силы начали широкомасштабное наступление на армян Нагорного Карабаха. Депутат также сказал, что австралийские армяне собираются перед зданием парламента, с требованием остановить резню в Арцахе.
«Относительное молчание международного сообщества, в том числе и нашего- здесь, в Австралии, конечно, вызывает большую озабоченность у тех, кто собрался сегодня перед парламентом», - добавил он.