Քաղաքական 11:08 11/12/2020 Տարածաշրջան
Ավստրալիայի պաշտպանության նախկին նախարար, պատգամավորը Ժոել Ֆիցգիբոնը ելույթ է ունեցել խորհրդարանում՝ կոչ անելով Դաշնային կառավարությանը գործողություններ ձեռնարկել մարդու իրավունքների անարդարությունների վերաբերյալ, որոնք շարունակում են կրել Լեռնային Ղարաբաղի բնիկ հայերը և հորդորել ճանաչել Արցախի Հանրապետությունը՝ որպես «դեպի կայուն խաղաղության ուղի», - հայտնում է Ավստրալիայի Հայ դատի հանձնախումբը (ՀԱԿ-ՀԱ):
«Վերջին երկու ամիսների ընթացքում հայ ավստրալական համայնքը ճնշող ավերածությունների, ցնցումների և հուսահատության մեջ էր, քանի որ ականատես է եղել, որ իրենց հայրենիքը պղծվել է ադրբեջանական ուժերի կողմից, ներառյալ վճարովի, Թուրքիայի կողմից աջակցվող սիրիացի վարձկանների», - ասել է Ֆիցգիբոնը խորհրդարանում։
Ֆիցգիբոնը նշել է, որ 2020 թ. սեպտեմբերի 27-ին թշնամու ուժերը լայնամասշտաբ գրոհներ ձեռնարկեցին Լեռնային Ղարաբաղի տարածաշրջանի հայերի դեմ: Պատգամավորը նաև ասել է, որ ավստրալահայերը հավաքվում են խորհրդարանի առջև` պահանջելով դադարեցնել կոտորածն Արցախում:
«Միջազգային հանրության, այդ թվում մեզ այստեղ՝ Ավստրալիայում, հարաբերական լռությունը, իհարկե, շատ մտահոգում է նրանց, ովքեր այսօր հավաքվում են խորհրդարանի առջև», - հավելել է նա:

Politics 10:21 11/12/2020 World
Australia's former Defense Minister, Joel Fitzgibbon MP has used a speech in parliament to call on Federal Government action on the human rights injustices continuing to be suffered by the indigenous Armenians of Nagorno-Karabakh and urged national recognition of the Republic of Artsakh as the "pathway to a lasting peace", reported the Armenian National Committee of Australia (ANC-AU).
The member for Hunter, who is also co-convenor of the Federal Australia-Armenia Inter-Parliamentary Union (Friendship Group), spoke in the parliament's Federation Chamber ahead of a protest being held outside the building by over one hundred Armenian-Australians from Sydney and Melbourne.
"Over the past two months, the Armenian Australian community has been in a state of overwhelming devastation, shock and despair as they've witnessed their homeland desecrated at the hands of Azerbaijani forces including paid, Turkish-backed Syrian mercenaries," Fitzgibbon said.
"On 27 September 2020, the enemy forces launched large-scale attacks against Armenians of the Nagorno-Karabakh region. Watching this unfold from halfway around the world, today Armenian Australians are gathering outside our parliament to demand an end to the carnage being played out in Artsakh."
"The relative silence of the international community, including us here in Australia, is of course of great concern to those gathering outside parliament today," he added.