Քաղաքական 13:01 18/12/2020 Տարածաշրջան
Վերջին մի քանի շաբաթների ընթացքում Թուրքիան փորձում էր օգտագործել արտասահմանյան ԶԼՄ-ները՝ պատմություններ առաջ տանելու համար, թե ինչպես է ցանկանում հաշտվել Իսրայելի հետ, երբ սեփական լրատվամիջոցներն առաջ են տանում ծայրահեղական հակաիսրայելական մեկնաբանությունները:
Մեկնաբաններից մեկը, ըստ T24 թուրքական լրատվամիջոցի, ասել է, որ Թուրքիան կարող է «48 ժամվա ընթացքում մտնել Թել Ավիվ»: Նա պնդել է. «Մենք արաբներին նման չենք», ակնհայտորեն հիշատակելով արաբական բանակների՝ 1948 և 1967 թվականներին Իսրայելը հաղթելու անկարողությունը: Այս մասին գրում է The Jerusalem Post-ը։
Նշվում է, Իսրայելի հանդեպ ատելությունը և Իսրայելը ոչնչացնելու, Երուսաղեմ ներխուժելու, «Ալ-Աքսան ազատագրելու» և ծայրահեղ ազգայնական, հակասիոնիստական կամ հակասեմական մեկնաբանություններ տարածելու երդումները դարձել են ավելի նորմալ Թուրքիայում:
Թուրքիայում իշխող կուսակցությանը քննադատող լրագրողների մեծ մասը լռեցվել է, ստիպված փախչել երկրից կամ բանտարկվել: Թուրքիան համարվում է աշխարհում լրագրողների ամենամեծ բանտարկյալը Էրդողանի կուսակցության օրոք:
2018-ի մարտին մի թուրքական օրաթերթ առաջարկեց նաև, որ Թուրքիան պետք է իսլամիստական բանակ ստեղծի՝ Իսրայելը ոչնչացնելու համար: 2019-ին, ըստ MEMRI-ի, Ադնան Թանրիվերդի անունով պաշտոնաթող թուրք գեներալ, որը ղեկավարում է SADAT խորհրդատվական ընկերությունը, նույնպես խոսեց Երուսաղեմը Իսրայելից ազատագրելու անհրաժեշտության մասին:
«Իսլամական աշխարհը Պաղեստինի համար պետք է բանակ պատրաստի Պաղեստինից դուրս: Իսրայելը պետք է իմանա, որ [Պաղեստինը] ռմբակոծելու դեպքում ռումբ կընկնի նաև Թել Ավիվի վրա»:
Ըստ ամենայնի, այս տեսակետները դարձել են Թուրքիայի իշխող կուսակցությունում առանցքային: Իսրայելը դիտվում է որպես Թուրքիայի գլխավոր թշնամի: Իսրայելում Թուրքիայի նոր բանագնացը ասել է, որ սիոնիզմը ռասիզմ է և Իսրայելին մեղադրել է միլիոնավոր մարդկանց տեղահանելու և «շատ կոտորածներ» կատարելու մեջ: Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանի գրասենյակը խոստացել է «ազատագրել Ալ-Աքսան» և հայտարարել, որ «Երուսաղեմը մերն է»:
Միևնույն ժամանակ, փոքրամասնությունների, ոչ մուսուլմանների, Իսրայելի, Հունաստանի, Եգիպտոսի, ԱՄԷ-ի և այլ տարածաշրջանների նկատմամբ ատելության աճող հռետորաբանությունը թիրախավորում է նաև Թուրքիայի բոլոր ընդդիմադիր խմբերին: Թուրքիայի իշխող կուսակցությունը հակված է բանտարկել բոլոր քննադատողներին՝ որպես ահաբեկիչների, այդ թվում խաղաղության և բնապահպան ակտիվիստների և լրագրողների:
Թուրքիայում, մի երկիր, որը մի ժամանակ ավելի ժողովրդավար էր և մինչ օրս ՆԱՏՕ-ի անդամ է, քննադատության համար տեղ չկա:
«Թուրքական լրատվամիջոցների և Անկարայի սոցիալական մեդիայի ակտիվիստների բանակի ավելի ու ավելի ծայրահեղական մեկնաբանությունները, որոնք թիրախավորում են առցանց ցանկացած քննադատի, ցույց են տալիս, որ Իսրայելի հետ Թուրքիայի «հաշտեցման» պատմությունը հիմնականում խոռոչ է:
Բազմաթիվ մեկնաբանների կողմից «իսլամիստական» բանակին աջակցելը, Իսրայելին տիրելը և Անկարայի կողմից «Համասի» հաճախակի հյուրընկալումը ցույց է տալիս, որ Թուրքիայի իշխող կուսակցությունը ընդունել է Իրանի ռեժիմին նման աշխարհայացք, Իսրայելը դիտում է որպես կենտրոնական թշնամի և ցանկանում է «ազատագրել Երուսաղեմը»։ Սա, ի տարբերություն տարածաշրջանի այն երկրների, որոնք ընդունում են նոր խաղաղ գործարքներ Իսրայելի հետ և մեղմացնում են այս տեսակի ծայրահեղական հռետորաբանությունը»,- գրել է կայքը։

Politics 13:50 18/12/2020 Region
Turkey has in the last few weeks sought to use media connections abroad to push narratives about how it wants reconciliation with Israel, even as its own media pushes extremist anti-Israel comments. One commentator, according to T24 Turkish media, said that Turkey could “enter Tel Aviv in 48 hours.” He claimed, “we are not like the Arabs,” an apparent reference to the inability of Arab armies to defeat Israel in 1948 and 1967, The Jerusalem Post reported.
The commentary on Turkish television was not abnormal. Hatred of Israel and vows to destroy Israel, invade Jerusalem, “liberate Al-Aqsa” and spread extreme nationalist, anti-Zionist or antisemitic comments have become increasingly normal in Turkey. Most journalists who are critical of the ruling party in Turkey have been silenced, forced to flee the country or imprisoned. Turkey is considered the largest jailor of journalists in the world under the AK Party.
In March 2018, a Turkish daily also suggested that Turkey should form an Islamist army to destroy Israel. In 2019, according to MEMRI, a retired Turkish general named Adnan Tanriverdi who heads the SADAT consulting firm also spoke about the need to liberate Jerusalem from Israel. “The Islamic world should prepare an army for Palestine from outside Palestine. Israel should know that if it bombs [Palestine] a bomb will fall on Tel Aviv as well."
It appears these views have become mainstream in Turkey’s ruling party. Israel is seen as the main enemy of Turkey. Abroad, Turkey works with a few lobbyists in Washington to try to get media to present the country in a more favorable image and even tries to influence some Israeli media with false stories of “reconciliation.” However, Turkey’s new envoy to Israel has said that Zionism is racism and accused Israel of displacing millions and committing “many massacres.”  Turkey’s President Recep Tayyip Erdogan’s office has vowed to “liberate Al-Aqsa” and declared that “Jerusalem is ours.”
At the same time, the increasing rhetoric of hate against minorities, non-Muslims, Israel, Greece, Egypt, the UAE, and others in the region, is also targeting all opposition groups in Turkey. An image on Turkish television showed the opposition HDP party’s logo changed to include grenades and bullets instead of the colors of the usual logo, a way for Turkey’s ruling party to incite against the opposition and call them terrorists. Turkey’s ruling party tends to imprison all critics as terrorists, including peace and environmental activists and journalists. “Terrorism” is used as an accusation for disagreeing with Ankara’s authoritarian trend. There is almost no space for any critique in Turkey, a country that was once more democratic and is still a member of NATO, despite Ankara’s drift away from NATO’s democratic and human rights values.
The increasingly extremist comments on Turkish media and Ankara’s army of social media activists who target any critics online illustrate that the narrative of Turkish ‘reconciliation” with Israel is largely hollow. Support for an “Islamist” army to take over Israel by numerous commentators in Turkey and Ankara’s frequent hosting of Hamas, shows that Turkey’s ruling party has embraced a worldview similar to Iran’s regime in how it views Israel as a central enemy and wants to “liberate” Jerusalem. This is in contrast to countries in the region that are embracing new peace deals with Israel and which have toned down this kind of extremist rhetoric.