Առողջություն 10:15 28/12/2020 Արցախ
Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի հատուկ նշանակության բժշկական ստորաբաժանումը (МОСН) շարունակում է օգնություն տրամադրել տեղի բնակչությանը ինչպես Ստեփանակերտ քաղաքում, այնպես էլ Լեռնային Ղարաբաղի այլ բնակավայրերում: Այս մասին հայտնում է ՌԴ ՊՆ-ն։
МОСН-ի ռուս խաղաղապահները ստեղծել են բազմաֆունկցիոնալ բժշկական բրիգադներ՝ Լեռնային Ղարաբաղի հեռավոր բնակավայրերում ռազմական բժիշկներին դաշտային աշխատանքներ ապահովելու համար: Անցած մեկ օրվա ընթացքում ռուս ռազմական բժիշկները բժշկական օգնություն են ցուցաբերել Կաղարծի գյուղի 21 բնակչի:
«Ընդհանուր առմամբ, Լեռնային Ղարաբաղի ավելի քան 900 բնակիչներ որակյալ բժշկական օգնություն են ստացել ՊՆ դաշտային հիվանդանոցում, այդ թվում՝ ավելի քան 120 երեխա։ Բոլոր դիմած քաղաքացիները տեղաբաշխված շարժական հիվանդանոցում որակավորված թերապևտների, վիրաբույժների և այլ մասնագիտացված մասնագետների կողմից հետազոտվելուց հետո ստացել են խորհրդատվություններ և անհրաժեշտ նշանակումներ»,-հայտնում է ՊՆ-ն։
Տեղի բնակիչները գանգատները, որպես կանոն, կապված են տարբեր քրոնիկ հիվանդությունների, սրտանոթային և էնդոկրին համակարգերի հիվանդությունների սրացման և ատամնաբուժական օգնության ապահովման հետ:
МОСН-ի ստորաբաժանումներում աշխատում են ավելի քան 60 բժշկական մասնագետներ, այդ թվում՝ ռազմական վիրաբույժներ, անեսթեզիոլոգ-վերակենդանացման մասնագետներ, թերապևտներ և համաճարակաբաններ:

Health 14:51 28/12/2020 NKR
A special purpose medical unit from the Russian peacekeeping contingent continues to provide assistance to the local population both in Stepanakert city and in other settlements of Nagorno-Karabakh,  the Russia Defense Ministry said on Monday.
Russian peacekeepers from the special-purpose medical detachment (SMU) have created multifunctional medical teams to ensure the field work of military medics in remote localities of Nagorno-Karabakh. Over the past day, Russian military medics have provided medical assistance to 21 residents of Kagharts village.
"In total, more than 900 residents of Nagorno-Karabakh received qualified medical care in the field hospital of the Ministry of Defence, including 120 children. All citizens who applied received consultations and necessary appointments after being examined by qualified therapists, surgeons and other specialized specialists in a deployed mobile hospital," the source said.
According to the source, appeals from local residents are usually associated with exacerbation of various chronic diseases, as well as diseases of the cardiovascular and endocrine systems, and dental care.
More than 60 medical specialists, including military surgeons, anesthesiologists, resuscitators, therapists and epidemiologists, work as part of the SMU.