Իրավունք 09:00 09/01/2021 Հայաստան
Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հայտնում է, որ աշխատանքային եռօրյա այցով իրենց աշխատակազմով Հայաստանի Հանրապետության Սյունիքի մարզում են: Նախատեսված են այցեր Գորիս, Շուռնուխ, Որոտան, Կապան, Մեղրի և այլ համայնքներ:
Ա. Թաթոյանը նշում է, որ նախօրեին Գորիս, Որոտան ու Շուռնուխ կատարած այցերը հաստատում են, որ Գլոբալ տեղորոշման համակարգի (GPS) կամ Գուգլ քարտեզների (Google map) մեխանիկական կիրառության արդյունքում լուրջ սպառնալիքներ են ստեղծվել Հայաստանի սահմանային բնակիչների կյանքի իրավունքի ու անվտանգության, նրանց ֆիզիկական ու հոգեկան անձեռնմխելիության ու կենսական կարևորության մյուս իրավունքների համար, որոնք երաշխավորված են միջազգայնորեն ու մեր երկրի Սահմանադրությամբ:
«Վտանգվել է ՀՀ պետական սահմանների անվտանգությունը:
Մասնավորապես, այդ սկզբունքի մեխանիկական կիրառումով ադրբեջանական վերահսկողության ներքո են անցել, օրինակ, Գորիսը, Որոտանն ու Շուռնուխն ու այլ բնակավայրեր իրար միավորող ճանապարհի տարբեր հատվածներ, որոնք ուղիղ վտանգի տակ են դրել խաղաղ բնակիչների տեղաշարժը:
Սահմանային դարձած բնակավայրերի բնակիչների հետ Մարդու իրավունքների պաշտպանի այսօրվա հանդիպումները, համայնքային մարմինների հետ քննարկումներն ու ուսումնասիրությունները հաստատում են, որ ադրբեջանցի զինվորականները կատարում են սադրանքներ. զինված պարբերաբար հայտնվում են խաղաղ բնակավայրերի անմիջական հարևանությամբ ճանապարհներին ու դա անում են զենքի ցուցադրումով՝ խաղաղ բնակիչներին և առաջին հերթին կանանց ու երեխաներին ահաբեկելու նպատակով:
Նշվածից բացի, գլոբալ տեղորոշման համակարգի (GPS) կամ Գուգլ քարտեզների (Google map) մեխանիկական կիրառության արդյունքում, օրինակ, Որոտանում ու Շուռնուխում մարդիկ ուղղակի զրկվել են իրենց սեփականության իրավունքով պատկանող տներից, կենսական ապրուստը հոգալու հնարավորությունից: Այդ համայնքների բնակիչները նաև զրկվել են իրենց մասնավոր սեփականությունը հանդիսացող, իսկ համայնքը՝ համայնքային սեփականություն հանդիսացող կենսական կարևորության գյուղատնտեսական հողատարածքները (օրինակ՝ որպես այգի, վարելահող կամ արոտավայր) օգտագործելու հնարավորությունից:
Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի դիտարկումները հաստատում են, որ նշված սկզբունքի պատճառով Ադրբեջանի վերահսկողության ներքո են հայտնվել Հայաստանի քաղաքացիներին պատկանող տներ ու հողատարածքներ, որոնց նկատմամբ իրավունքների, այդ թվում՝ սեփականության իրավունքի պետական գրանցումը հաստատող  վկայականները տրվել են կա՛մ Խորհրդային Հայաստանի, կա՛մ Հայաստանի անկախ Հանրապետության տարբեր ժամանակահատվածների իրավասու մարմինների (Կադաստրի կոմիտե և այլն) կողմից:
Բացի այն, որ այս ամենի արդյունքում կոպտորեն խախտվել են մարդկանց իրավունքները ու նրանք զրկվել են իրենց սեփականությունից, նաև առաջացել է անորոշ վիճակ, ինչն իր հերթին ստեղծում է տագնապի մթնոլորտ ու անհանգստություն խաղաղ բնակիչների մոտ:
Հայաստանի սահմանային բնակավայրերի բնակիչների կյանքն ու առողջությունը, նրանց ֆիզիկական անվտանգությունն ու հոգեկան անձեռնմխելիությունը ուղիղ սպառնալիքի տակ է հայտնվել նաև այն պատճառով, որ ստացվել է, օրինակ, Շուռնուխի դեպքում գյուղը բաժանվել է «ադրբեջանական» ու «հայկական» մասերի ու որպես բաժանման հիմք է ընդունվել այդ համայնքով անցնող միջպետականն ճանապարհը: Բայց հարցն այն է, որ ճանապարհի մի կողմում՝ «հայկական» մասում [այդ թվում՝ այն վայրերը, որտեղ երեխաները սովոր են խաղալ] խաղաղ բնակիչներ են, իսկ անմիջականորեն մյուս մասում՝ ադրբեջանական զինված ուժերը:
Ուստի, ՀՀ սահմանների հարցը Գուգլ (Google) մասնավոր կազմակերպության հավելվածներով կամ GPS [գլոբալ տեղորոշման] համակարգով լուծելը, որը նաև վտանգում է Հայաստանի պետական սահմանների անձեռնմխելիությունն ու երկրի անվտանգությունը, մեր երկրում ապրող մարդկանց ու հատկապես սահմանային բնակիչների իրավունքների ապահովան տեսանկյունից բացարձակ անընդունելի է:
Ավելին, Մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի այցի ընթացքում տեղում Գուգլ (google) քարտեզների մի քանի տարբերակներ ցույց են տվել տարբեր արդյունք, այդ թվում՝ մի քանի դեպքում Շուռնուխ գյուղը ներկայացնելով Հայաստանի Հանրապետության տարածքի մաս:
Այսօրվա այցի ընթացքում տեղի են ունեցել կարևոր հանդիպումներ Գորիսի քաղաքապետի, Որոտան և Շուռնուխ գյուղական բնակավայրերի ղեկավարների ու համայնքային մյուս մարմինների հետ, համայնքների բնակիչների, ինչպես նաև ՀՀ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի անձնակազմերի հետ: Ընդ որում, ՀՀ զինված ուժերի կամ ԱԱԾ սահմանապահ զորքերի անձնակազմերն իրականացնում են անձնուրաց հերոսական ծառայություն՝ չնայած հաճախ է նրանց համար առաջանում անարդարացի, իրենց չվերաբերող ծանրաբեռնվածություն:
Առաջիկա օրերին նախատեսված են այցեր Սյունիքի մարզի այլ բնակավայրեր ևս, որոնց ընթացքում կիրականացվեն անհրաժեշտ մասնագիտական ուսումնասիրություններ ու դիտարկումներ»,- տեղեկացնում է Արման Թաթոյանը:

Human Rights Defender (Ombudsman) Arman Tatoyan is in Syunik Province of Armenia with his staff on a three-day working visit. Visits to Goris, Shurnukh, Vorotan, Kapan, Meghri and other communities are planned.
In a statement on Facebook on Friday, the ombudsman said that yesterday's visits to Goris, Vorotan and Shurnukh confirm that the mechanical use of the Global Positioning System (GPS) or Google Maps poses a serious threat to the right to life and security of Armenia's border residents, their physical and mental integrity and other vital rights which are guaranteed internationally and by the Constitution of the country.
“The security of the state borders of Armenia is endangered,” he said. “In particular, the mechanical application of this principle brought under control of Azerbaijan, for example, various sections of the road connecting Goris, Vorotan, Shurnukh and other communities, which directly endangered the movement of civilians.”
The meetings of the ombudsman with the residents of the border communities, and the discussions and studies with the community confirm that the Azerbaijani military is carrying out missions of provocations. Armed men regularly appear on the roads in the immediate vicinity of peaceful neighborhoods and do so by displaying weapons to intimidate civilians, primarily women and children, Tatoyan noted.
“In addition, as a result of the mechanical use of the Global Positioning System (GPS) or Google maps, for example, in Vorotan and Shurnukh, people have simply been deprived of their own homes and the opportunity to make a living. Residents of those communities were deprived of the opportunity to use their privately owned and community-owned vital agricultural land (for example, as a garden, arable land or pasture).
Observations of the Human Rights Defender's Office confirm that due to this principle, houses and lands belonging to Armenian citizens have come under the control of Azerbaijan, for which certificates of state registration, including property rights, have been issued to either Soviet Armenia or independent Armenia by competent bodies of different periods of the republic (Cadastre Committee, etc.).
Consequently, as a result of all this, people's rights have been grossly violated, they have been deprived of their property and, an uncertain situation has arisen, which in turn has created an atmosphere of alarm and anxiety among civilians.
The life and health of the residents of the border areas of Armenia, their physical security and mental immunity are directly threatened because, for example, in the case of Shurnukh, the village was divided into "Azerbaijani" and "Armenian" parts and was used as a basis for division by that community, crossing the interstate road. To be clear, the point is that on one side of the road, in the "Armenian" part [including the places where children are used to playing], there are civilians, and directly on the other side, there are Azerbaijani armed forces.
Therefore, resolving the issue of Armenia's borders with the applications of a private organization, Google or GPS [Global Positioning System], which also endangers the inviolability of Armenia's state borders and the country's security, is absolutely unacceptable from the point of view of ensuring the rights of people living in our country.
Moreover, during the visit of the Human Rights Defender's Office, several versions of Google maps on the spot showed different results, including in some cases representing the village of Shurnukh as part of the territory of the Republic of Armenia.
During today's visit, important meetings were held with the mayor of Goris, the heads of Vorotan-Shurnukh rural settlements, other community bodies, the residents of the communities, as well as the staff of the Armenian National Security Service (NSS) frontier troops. At the same time, the personnel of the RA Armed Forces and the frontier troops of the National Security Service carry out selfless heroic service, although in addition to their duties, they often face an unfair, and a customarily unrelated additional workload.
In the coming days, visits to other settlements of Syunik Province are planned, during which the necessary professional studies and observations will be carried out,” the statement read.