Քաղաքական 15:58 21/01/2021 Հայաստան
Հայ դատի Ամերիկայի հանձնախումբը շնորհավորում է Ջո Բայդենին՝ ԱՄՆ 46-րդ նախագահի երդմնակալության առթիվ։
Հանձնախմբի տարածած հաղորագրության մեջ նշված է.
«Մենք միանում ենք մեր համայնքին, կոալիցիոն գործընկերներին և կոնգրեսական դաշնակիցներին՝ քաջալերելով վարչակազմին կառուցողաբար և համագործակցաբար ներգրավվելու ԱՄՆ քաղաքականության գերակայությունների մեջ, որոնք ազդեցություն ունեն Հայաստանի, Արցախի, Եվրասիայի, Արևելյան Միջերկրականի և Մեծ Մերձավոր Արևելքի վրա։
Նախորդ վարչակազմի պասիվության և տարածաշրջանի թշնամական ուժերի ագրեսիվ միջամտության ետնապատկերի վրա՝ Միացյալ Նահանգները պետք է շրջադարձ կատարի դեպի պրոակտիվ մոտեցման, այն է՝ Արցախի Հանրապետության անվտանգության պաշտպանություն, պատերազմական հանցագործությունների և շարունակվող թշնամանքի համար Բաքվի և Անկարայի պատասխանատվություն, ԱՄՆ-Հայաստան ռազմավարական գործընկերության ամրապնդում, ԱՄՆ գործադիր իշխանության կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչում։
Բայդենի վարչակազմի ուշադրությունը, իր պաշտոնավարման առաջին օրերից, հրավիրում ենք կայունությունը վերականգնելու, խաղաղությունը խթանելու և Ալիևի ու Էրդողանի ցեղասպան պանթուրքական ծրագրերը հետաքննելու, ինչպես նաև հետևյալի վրա։
Օժանդակություն Հայաստանին և Արցախին․ 250 միլիոն ԱՄՆ դոլարի հրատապ մարդասիրական օգնության փաթեթ՝ մարդասիրական կարիքները բավարարելու և Արցախում հայ փախստականների տներն անվտանգ ու կայուն դարձնելու համար, ինչպես նաև «Հազարամյակի մարտահրավեր» ծրագրի նոր բաղադրիչների ներդրում՝ Հայաստանում բարձր տեխնոլոգիական կրթությունը խրախուսելու համար:
Ռազմական օժանդակություն/վաճառք Թուրքիային և Ադրբեջանին․ Աջակցության մասին օրենքի 907-րդ հոդվածի լիակատար կիրարկում։ Ադրբեջանին և Թուրքիային ԱՄՆ ռազմական և անվտանգային բոլոր օժանդակությունների կասեցում և ինչպես Ադրբեջանին, այնպես էլ Թուրքիային զենքի արտահանման բոլոր նոր արտոնագրերի մերժում:
Պատժամիջոցներ․ Մագնիցկու միջազգային և այլ կանոնադրական պատժամիջոցներ Ալիևի և Էրդողանի վարչակարգերի նկատմամբ՝ մարդու իրավունքների հանդեպ հանցագործությունների համար, որոնք նրանք գործել են Արցախի նկատմամբ Ադրբեջանի ագրեսիայի ընթացքում, ներառյալ՝ Թուրքիայի կողմից հավաքագրված օտարերկրյա ահաբեկչական մարտիկների օգտագործումը:
Ամերիկյան պահեստամասերը Ադրբեջանի անօդաչուներում․ ԱՄՆ Պետդեպարտամենտի, Պենտագոնի և Արդարադատության դեպարտամենտի համատեղ հետաքննությունը ամերիկյան արտադրության մասերի վերաբերյալ։ Դրանք հայտնաբերվել են թուրքական անօդաչու թռչող սարքերում, որոնք Ադրբեջանը օգտագործում էր Արցախի նկատմամբ ագրեսիայի ժամանակ։
Բանտարկյալների ազատ արձակում․ ԱՄՆ ղեկավարությունը պետք է ապահովի Ադրբեջանի կողմից հայ քաղաքացիական անձանց և զինվորների ազատ արձակումը, որոնցից շատերը խոշտանգվել, խեղվել և սպանվել են՝ նյութեր տարածելով սոցիալական ցանցերում:
Քրիստոնեական եկեղեցիների պահպանություն․ ԱՄՆ-ի կարևոր դերը ներկայումս Ադրբեջանի ռազմական վերահսկողության տակ գտնվող տարածքներում հայկական եկեղեցիների և մշակութային վայրերի փաստաթղթավորման, մոնիտորինգի, պաշտպանության և պահպանման գործում:
Արցախի ճանաչում․ ԱՄՆ-ի կողմից Արցախի Հանրապետության անկախության ճանաչումը որպես շտապ վերականգնողական գործողություն, որն անհրաժեշտ է այս հին հայկական երկրի քրիստոնյա հայ բնակչության գոյատևման համար:
ՀՀ-ԱՄՆ հարաբերությունների վերակտիվացում․ Նորացված ռազմավարական գործընկերությունը, որը կենտրոնացած է կոնկրետ տնտեսական և ռազմական համագործակցության վրա, և որը աջակցում ու պահպանում է ինչպես Հայաստանի, այնպես էլ Արցախի անվտանգությունը»։

ANCA congratulates Biden on his inauguration as 46th US president
The Armenian National Committee of America (ANCA) congratulates Joe Biden on his inauguration as the 46th President of the United States of America.
"We join with our community, coalition partners, and Congressional allies in encouraging the Administration to engage constructively and cooperatively on U.S. policy priorities impacting Armenia, Artsakh (Nagorno Karabakh), Eurasia, Eastern Mediterranean, and the Greater Middle East," ANCA said in a statement on Wednesday.
"In light of the past Administration’s passivity and the aggressive intervention of hostile regional powers, the United States must now pivot toward a pro-active approach that protects and promotes the Artsakh Republic’s security; holds Baku and Ankara responsible for their war crimes and ongoing hostility; strengthens the U.S.-Armenia Strategic Partnership, and; locks-in permanent U.S. Executive Branch remembrance of the Armenian Genocide.
Urgent Biden Administration attention – in its first days in office – is required to restore stability, promote peace, and check Aliyev and Erdogan’s genocidal pan-Turkish plans:
– ASSISTANCE FOR ARTSAKH/ARMENIA: An emergency $250 million humanitarian assistance package to meet humanitarian needs and safely and sustainably return Armenian refugees to their homes in Artsakh, and a new Millennium Challenge compact to support high-tech education in Armenia.
– MILITARY AID/SALES TO AZERBAIJAN/TURKEY: Full enforcement of Section 907 of the FREEDOM Support Act; suspension of all U.S. military and security assistance to Azerbaijan and Turkey, and; the denial of all new arms-export licenses to both Azerbaijan and Turkey.
– SANCTIONS: Global Magnitsky and other statutory sanctions against the Aliyev and Erdogan regimes for the serious human rights abuses they committed during Azerbaijan’s aggression against Artsakh, including the use of Foreign Terrorist Fighters recruited by Turkey.
– INVESTIGATION INTO U.S. PARTS IN AZERBAIJANI DRONES: A joint State Department, Pentagon, and Department of Justice investigation into U.S. parts discovered in Turkish drones used by Azerbaijan to attack Artsakh.
– RELEASE OF PRISONERS: U.S. leadership in securing Azerbaijan’s release of Armenian civilians and soldiers, many of whom have been tortured, mutilated, and murdered on social media.
– PROTECTION OF CHRISTIAN CHURCHES: A high-profile U.S. role in documenting, monitoring, protecting, and preserving Armenian churches and other holy and cultural sites in areas currently under Azerbaijani military control.
– RECOGNITION OF ARTSAKH: U.S. recognition of the Artsakh Republic’s independence as an urgent remedial action required for the very survival of the Christian Armenian population of this ancient Armenian land.
– RESET OF U.S.-ARMENIA RELATIONS: An upgraded strategic partnership focused on concrete economic and military cooperation that supports and sustains the security of both Armenia and Artsakh," the statement said.