Քաղաքական 17:12 26/01/2021 Հայաստան
«Կապիտուլյացիան ստորագրելուց ի վեր նիկոլաթուրքերը 3 ուղերձ են առաջ տանում՝ փաթեթավորելով դրանք տարբեր քարոզչական թեզերի մեջ.
1. Պատերազմն անխուսափելի էր։
2. Պարտությունն անխուսափելի էր։
3. Եւ ուրեմն մենք մեղավոր չենք։
Այս ուղերձների հիման վրա կառուցած քարոզչական թեզերի մի քանի օրինակ. «Պատերազմն անխուսափելի էր, որովհետև նախկինները բանակցային գործընթացը փակուղի էին մտցրել», «Պարտությունն անխուսափելի էր, որովհետև նախկինները թալանել էին բանակը», «Պարտությունն անխուսափելի էր, որովհետև մեր դեմ կռվում էր Թուրքիան», «Պարտությունն անխուսափելի էր, որովհետև ռուսները մեզ չէին օգնում» (սա ՊՆ-ից են տարածում, «մի բան ասեմ, մարդու չասես» ոճի բամբասանքների տեսքով)։
Իրականությունը հետևյալն է.
1. Պատերազմից հնարավոր էր խուսափել, եթե Հայաստանի իշխանություններն ի ցույց աշխարհի չքանդեին պետական (նամանավանդ՝ պաշտպանական) համակարգերը, եթե չպառակտեին հասարակությունը, եթե միջազգային հարաբերություններում արկածախնդրությունների չդիմեին, եթե կորոնավիրուսի դեմ պայքարը ցուցադրաբար չտապալեին, հասկանալի դարձնելով թշնամու համար, որ ընդամենը պոռոտախոս և ապիկար տգետներ են... Մի խոսքով, եթե իրենց գործը նորմալ անեին, գոնե նախկիններից ոչ վատ անեին իրենց գործը։
2. Պատերազմում հնարավոր էր չպարտվել, նույնիսկ հաղթել՝ անկախ վարձկաններից և նույնիսկ թուրքական անօդաչուներից, եթե ժամանակին ճիշտ հրամանները տրված լինեին, եթե լայվերով հիստերիկաներ անելու և խուճապ տարածելու փոխարեն, թիկունքը քանդելու և էլի նախկիններին մեղադրելու փոխարեն նորմալ աշխատեին։ Իսկ եթե տեսնում էին, որ չեն կարողանում աշխատել, պետք է իշխանությունն անցնցում հանձնեին այն մարդկանց, որոնք ունեին պատերազմ վարելու բազմամյա փորձ։ Բայց իրենց համար կարևորը իշխանությունը պահելն էր, ոչ թե պատերազմում հաղթելը կամ գոնե չպարտվելը։
Նույնիսկ պարտվելու դեպքում կապիտուլյացիան անխուսափելի չէր, տարբեր ձևեր կային մինիմալ կորուստներով դուրս գալու և հազարավոր երիտասարդների չկոտորելու։
3. Եւ ուրեմն հենց դուք եք մեղավոր, որ պատերազմը սկսվեց ու տանուլ տրվեց ամենախայտառակ ձևով, առավելագույն կորուստներով։

Information security expert, coordinator of the specialized military website Razm.info Karen Vrtanesyan on Tuesday denounced the claims of the current authorities that the recent war in Artsakh and Armenia’s defeat were “inevitable”, adding they are simply trying to clear themselves of any guilt.
“Some examples of propaganda theses based on these claims are the following: "The war was inevitable because the former authorities had brought the negotiation process to a standstill", "The defeat was inevitable because the former authorities had robbed the army", "The defeat was inevitable, because Turkey was fighting against us", “The defeat was inevitable because the Russians did not help us” (this is spread from the Ministry of Defense in the form of gossips like “I will say something, but don't tell anyone else”),” he wrote on Facebook.
“The reality is the following:
1. The war could have been averted if the Armenian authorities had not destroyed the state (especially the defense) systems before the whole world, they had not divided the society, had not resorted to adventures in international relations and had not demonstratively failed the coronavirus fight, making it clear to the enemy that they are just idle talkers and incompetent ignoramuses. In short, if they had just done their job normally, at least not worse than the former authorities.
2. It could have been possible not to suffer defeat in the war and even to win it, regardless of the use of mercenaries and even Turkish drones, if the right orders had been given in time and they had worked normally instead of going hysterical in live videos, spreading panic, destroying the rear and accusing the former regime,” the expert said, adding power could have been handed over to experienced people during the war.
“But the most important thing for them was to cling to power, rather than to win the war or at least not to suffer defeat,” he stated, adding even in the event of defeat, capitulation was not inevitable and there were different ways to get out of the situation with minimal losses.
“3. Therefore, you are the one responsible for the start of the war and the disgraceful defeat with maximum losses,” Vrtanesyan said.