Քաղաքական 20:11 27/01/2021 Հայաստան
Ռուսաստանի արտգործնախարար Սերգեյ Լավրովը Հայաստանի արտգործնախարար Արա Այվազյանի հետ հեռախոսազրույցում քննարկել է Ռուսաստանի Դաշնության, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների ՝ ԼՂ մասով հայտարարությունների կատարման ընթացքը:Այս մասին գրում է ՏԱՍՍ-ը։
«Քննարկվել է Ռուսաստանի, Ադրբեջանի և Հայաստանի ղեկավարների 2020 թ. Նոյեմբերի 9-ի և 2021 թ. Հունվարի 11-ի հայտարարություններում արձանագրված համաձայնագրերի կատարման առաջընթացը՝   ներառյալ անվտանգության ասպեկտները, հումանիտար բաղադրիչը, տնտեսական և տրանսպորտային կապերի ապաշրջափակմանը վերաբերող հարցեր»,-ասված է ՌԴ ԱԳՆ հայտարարության մեջ:
Կողմերը քննարկել են նաև ռուս-հայկական հարաբերություններին և միջազգային խնդիրներին առնչվող հարցեր։
Սյունիքի մարզի Խուստուփ լեռան ստորոտում ելույթ է ունեցել հայտնի ջազ դաշնակահար Տիգրան Համասյանը։  Հրապարակախոս Հովհաննես Իշխանյանը...

Armenian Russian FMs discussed the implementation of Karabakh trilateral statements in phone call
Armenian FM Ara Aivazian had on Wednesday a phone conversation with Russian FM Sergey Lavrov, press department at the ministry reported.
Following the previous talks, the Ministers touched upon the bilateral agenda, regional stability and security issues. Sides exchanged views on the process of full implementation of the provisions of the November 9 and January 11 trilateral statements. In the context of the humanitarian issues enshrined in the statement, Minister Aivazian stressed that the immediate and safe repatriation of prisoners of war, captured citizens and others detained is a priority for Armenia.
Minister Aivazian emphasized that only lasting peace, which addresses the interests of all, can create real guarantees for the promotion of security, stability and development in the region.
Ministers Aivazian and Lavrov exchanged views on a number of issues on the international agenda, the source added.