Քաղաքական 11:47 02/02/2021 Աշխարհում
Ճապոնիայի Վարչական բարեփոխումների նախարար Տարո Կոնոն, որը նաև Ճապոնիայում բնակչության պատվաստման պատասխանատուն է, երեքշաբթի մամուլի ասուլիսում մտահոգություն է հայտնել կորոնավիրուսի պատվաստանյութի արտահանման սահմանափակումների կապակցությամբ: Այս մասին գրում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
«Մենք չենք կարող ամուր կերպով ապահովել առաքումների ժամանակը, և երկրի ներսում արդեն կա ազդեցություն»,- մեջբերել է նրա խոսքերը «Կիոդո» գործակալությունը:
Նա նշել է, որ պատվաստումները կարող է հետաձգվեն: Կոնոն նաև ասել է, որ կա զգալի բացթողում` նախնական ծրագրերի համեմատությամբ: Նախարարը հավաստիացրել է, որ մտադիր է համառ բանակցություններ վարել պատվաստանյութերի մատակարարման շուրջ ԵՄ-ի հետ, և նշել է, որ ԵՄ-ն էլ խոստացել է առավելագույն ջանքեր գործադրել:

Политика 13:50 02/02/2021 В мире
Министр по делам административной реформы Таро Коно, который также отвечает за вакцинацию населения в Японии, на пресс-конференции во вторник выразил опасения в связи с ограничениями на экспорт вакцины от коронавируса.
"Мы не можем твердо заручиться сроками поставок, и влияние внутри страны уже есть", - приводит его слова РИА Новости.
Он дал понять, что возможно отставание в планах вакцинации. Коно также сообщил, что есть вероятность "значительного разрыва по сравнению с первоначальными планами". Министр заверил, что намерен вести упорные переговоры с ЕС по поводу поставок вакцины, и отметил, что со стороны Евросоюза ему обещали "приложить максимальные усилия".
"По крайней мере, по той части, на которую уже заключен контракт, я буду требовать скорейшего экспорта", - сказал Коно.