Քաղաքական 17:57 05/02/2021 Հայաստան
Փետրվարի 5-ին ՀՀ Առաջին նախագահ Լևոն Տեր-Պետրոսյանն իր առանձնատանը հանդիպել է Հայաստանի Հանրապետությունում Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների արտակարգ և լիազոր դեսպան Լին Թրեյսիի հետ:
ՀԱԿ տարածած մամուլի հաղորդագրության համաձայն, ավելի քան մեկ ժամ տևած զրույցի ընթացքում քննարկվել են Հայաստանում և Արցախում ստեղծված իրավիճակին վերաբերող մի շարք հարցեր:
Երկուստեք ընդգծվել է միջազգային հանրության, մասնավորապես ԱՄՆ կողմից իրականացվող և ակնկալվող հումանիտար օգնության կարևորությունը: Հրատապ խնդիր է դիտվել մանավանդ ռազմագերիների անհապաղ վերադարձը և Արցախի ու Հայաստանի բնակչության, պատերազմում զոհվածների ընտանիքների, վիրավորների և հաշմանդամների սոցիալական կարիքների  ապահովումը:
Հանդիպմանը մասնակցել են դեսպանատան քաղաքական և տնտեսական բաժնի ղեկավարի տեղակալ Քիմբերլի Զափֆելը և ՀԱԿ փոխնախագահ Լևոն Զուրաբյանը։

Первый президент Армении Левон Тер-Петросян 5 февраля в своем особняке встретился с чрезвычайным и полномочным послом США в Армении Линн Трейси. Об этом написал на своей странице в Facebook пресс-секретарь экс-президента Арман Мусинян.
«В ходе беседы, продлившейся больше часа, был обсужден ряд вопросов, касающихся сложившейся в Армении и Арцахе ситуации. Обе стороны подчеркнули важность гуманитарной помощи, осуществляемой и ожидаемой от международного сообщества, в частности от США.
В качестве вопросов, требующих быстрого решения, были отмечены возвращение военнопленных и обеспечение социальных нужд населения Арцаха и Армении, семей погибших в войне, раненых и инвалидов.
Во встрече приняли участие также заместитель главы политического и экономического отдела посольства Кимберли Запфель и заместитель председателя АНК Левон Зурабян».