Իրավունք 12:30 16/02/2021 Հայաստան
Փաստաբանների պալատի նախագահ Արա Զոհրաբյանը կարևորում է պատերազմի հետևանքների վերաբերյալ փաստահավաք համակարգված աշխատանքները:
Ըստ նրա, այդ աշխատանքները բացակայում են:
«Կարևոր հատված է: Ապագայի համար պետք է եղած փաստերը ճիշտ հավաքագրել, որպեսզի կարողանանք  մեր պահանջատիրությունը ներկայացնենք: Այս մասով բոլոր տեղերում ցրված աշխատանքներ են կատարվում»,- ասուլիսում ասաց Արա Զոհրաբյանը:
Նա ասաց, որ Հայաստանի, Արցախի ՄԻՊ գրասենյակները իրականացրել են փաստահավաք առաքելություն, նաև պատերազմի ժամանակ Փաստաբանների պալատը նույնպես Արցախում փաստահավաք առաքելություն է  իրականացրել, մոտ 53 օբյեկտի վերաբերյալ արդեն հավաքել են փաստեր:
Ա. Զոհրաբյանը նշեց, որ ապագայում, երբ միջազգային ատյաններում պահանջներ ներկայացնեն, միայն բանավոր հայտարարությունները բավարար չեն, պետք են որոշակի ապացույցներ:
«Պետք է հաղթահարել ապացուցողական շեմը, այդ շեմին համահունչ որոշակի տեղեկություններ հավաքել»,- ընգծեց նա:
Ա. Զոհրաբյանը հայտնեց, որ հիմա իրենց որոշ գործընկերների հետ ներգրավել են  մի գործընթացի մեջ, որպեսզի փաստահավաք առաքելություն իրականացնեն,  այդ թվում անձանց կորուստների, գերեվարված լինելու հանգամանքների վերաբերյալ, հիմա սկսել են բացատրություններ հավաքել նաև պատերազմից կոնկրետ տուժած անձանցից:
«Ինչու եմ կարևորում այս փաստահավաք աշխատանքների համակարգվածություն: Պատկերացնում եք 1915 թվականի դեպքերի հետ կապված ունենայինք մի շատ լուրջ միասնական բազա: Օրինակ, հրեաները հենց այդպես էլ արեցին, բազան ճիշտ հավաքագրեցին, ճիշտ մատուցեցին աշխարհին, բնականաբար, ամեն տեղ էլ ճանաչվեցին: Մենք չկարողացանք դա անել: Ժամանակն է այս մասով  ճիշտ կողմնորոշվենք ու գնանք առաջ»,- ասաց նա:
Ա. Զոհրաբյանը նշեց, որ այժմ այս ասուլիսի միջոցով առաջարկում են կառավարությանը փաստահավաք համակարգված աշխատանքներ կատարել:

Law 18:17 16/02/2021 Armenia
Chairman of Armenia’s Chamber of Advocates Ara Zohrabyan on Tuesday said there is no coordinated fact-finding activity for the consequences of the recent Artsakh war.
“This is an important issue. We need to competently collect the facts to be able to present our claims in the future. Disorganized work is being carried out everywhere in this regard,” he told a news conference.
Zohrabyan said that the offices of both the Armenian and Artsakh ombudsmen carried out a fact-finding mission, adding during the war the Chamber of Advocates also conducted a fact-finding mission in Artsakh and has already collected facts about 53 objects.
He underlined that in the future, when international claims are made, only oral statements are not enough, some evidence will be needed.
“It is necessary to overcome the evidentiary threshold and collect certain information in line with it,” he stressed.
Zohrabyan said that at this point he and some of his colleagues are involved in a fact-finding mission and have started to collect testimonies of those affected by the war.
“Why do I attach importance to the coordinated nature of the fact-finding activity? Imagine if we had a large and unified database in connection with the events of 1915 in the Ottoman Empire. For instance, the Jews did so; they competently created the database and presented it to the world correctly, naturally receiving widespread recognition (referring to the Holocaust). We failed to do it. It's time to embark on the right path and move forward,” he said, urging the authorities to launch a coordinated process.