Քաղաքական 09:57 17/02/2021 Հայաստան
Հայաստանի ինչպես նախորդ, այնպես էլ ներկայիս ղեկավարները չեն ունեցել երկիր ղեկավարելու համապատասխան փորձառություն, որը վերաբերում է թե ներքին, թե արտաքին քաղաքականությանը: Այս անցանկալի իրավիճակը ուղղելու համար ոմանք առաջարկել են գտնել համապատասխան փորձագետներ, որոնք խորհուրդներ կտային Հայաստանի ղեկավարներին:
Ցավոք, բոլոր նման ջանքերը ձախողվել են այն պարզ պատճառով, որ մինչ փորձագետների օգտակար լինելը, ղեկավարները պետք է պատրաստակամ լինեին լսել նրանց խորհուրդները: Հայաստանի ղեկավարների հետ առնչվելու իմ երկարամյա փորձը ցույց է տալիս, որ նրանք կարծում են, թե իրենք ամեն ինչ գիտեն և կարիք չունեն որևէ մեկից սովորելու:
Սա Հայաստանի Հանրապետության երեսուն տարիների սխալ կառավարման պատճառներից մեկն է: Հասկանալի է՝ պարտադիր չէ, որ ղեկավարը ամեն ինչ իմանա: Այդ պատճառով էլ նա խորհրդականներ ունի: Բայց երբ խորհրդականները նույնիսկ ավելի անփորձ են, քան իրենց ղեկավարը, ինչպես Հայաստանի դեպքում, իրավիճակը դառնում է անհուսալի:
Ես այս երկար նախաբանը գրել եմ ընդգծելու համար, որ շատ բան չիմանալուց և խորհուրդներ չլսելուց բացի, Հայաստանի ղեկավարները հրաժարվում են դասեր քաղել անցյալի սխալներից և կրկնում են նույն սխալները։
Այդպիսի մի օրինակ է Հայաստանում և Թուրքիայում ներկայիս քննարկվող հայ-թուրքական սահմանի հնարավոր բացումը, որը փակվել է Թուրքիայի կողմից 1993 թվականից: Անցյալ շաբաթ Հայաստանի արտգործնախարար Արա Այվազյանը խորհրդարանի անդամներին ասաց. «Այլևս պատճառ չկա [Թուրքիայի համար] փակել Հայաստանի հետ սահմանը: Երկար տարիներ Թուրքիան արգելափակել է Հայաստանի հետ սահմանը՝ պահանջելով Արցախյան հակամարտության ստատուս քվոյի փոփոխություն, ստատուս քվոն փոխվել է ուժի կիրառման միջոցով։ Այլևս պատճառ չկա փակ պահել Հայաստանի հետ սահմանը»։ Արտգործնախարարը վստահեցրել է, որ այս պահին որևէ գործողություն այդ ուղղությամբ չի ձեռնարկվել։
Հայաստանի արտգործնախարարի հայտարարությունը հաջորդեց Թուրքիայի նախագահի և արտգործնախարարի վերջին հայտարարություններին`Հայաստանի հետ սահմանը բացելու պատրաստակամության մասին, եթե վերջինս բավարարի որոշակի պայմանների: Նախկինում Թուրքիայի սահմանը փակելու պատճառը Հայաստանի կողմից հրաժարումն էր՝ ազատելու «Ադրբեջանի գրավյալ տարածքները»: Ուստի կարելի է կարծել, որ այժմ, երբ Ադրբեջանը բռնի կերպով գրավել է այդ տարածքների մեծ մասը, խնդիրը լուծված է, և Թուրքիան կբացի սահմանը:
Այնուամենայնիվ, հիշեցնենք, որ Թուրքիան ուներ երկու լրացուցիչ պայմաններ  Հայաստանի հետ սահմանը բացելու համար.
1) Հայաստանը պետք է հրաժարվի Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման իր հետապնդումից.
2) Հայաստանը պետք է ճանաչի Թուրքիայի ներկայիս սահմանները և չներկայացնի տարածքային պահանջներ:
Բոլորս հիշում ենք, որ դեռ 2009 թվականին, Հայաստանի և Թուրքիայի կողմից իրենց փոխադարձ սահմանի բացման մասին Արձանագրությունների ստորագրումից հետո, Թուրքիան առաջադրեց լրացուցիչ պահանջներ Հայաստանի նկատմամբ: Երբ Հայաստանը հրաժարվեց ընդունել այս նոր պայմանները, Թուրքիան որոշեց չվավերացնել Արձանագրությունները Հայաստանի և Թուրքիայի միջև՝ Ադրբեջանի կողմից ուժեղ ճնշման ենթարկվելուց հետո:
Այն ժամանակ բողոքի մեծ ալիք բարձրացավ Սփյուռքում և Հայաստանում բազմաթիվ մարդկանց կողմից, որ Արձանագրությունները չեն բխում Հայաստանի շահերից: Այնուամենայնիվ, նախագահ Սերժ Սարգսյանը շարունակեց իր սխալ մոտեցումը, մինչև Թուրքիան հրաժարվեց Արձանագրություններից՝ ակամայից պաշտպանելով Հայաստանի շահերը:
Արձանագրությունների մեկ այլ լուրջ վնասակար հետևանքն այն էր, որ դրանք խոչընդոտեցին նախագահ Բարաք Օբամայի խոստմանը՝ ճանաչելու Հայոց ցեղասպանությունը 2009 թ. ապրիլի 24-ին։
Արձանագրությունները թուրքական ճարպիկ հնարք էին` տապալելու Միացյալ Նահանգների նախագահի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը: Թուրքիայի ղեկավարները, պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի համագործակցությամբ, բազմիցս ասել էին նախագահ Օբամային՝ հանդես չգալ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող հայտարարությամբ այն ժամանակ, երբ Հայաստանն ու Թուրքիան լուրջ բանակցություններ են վարում իրենց հարաբերությունների կարգավորման շուրջ:
Նրանց հաջողվեց համոզել Օբամային, որ Հայոց ցեղասպանություն եզրույթի օգտագործումը խափանելու է այս բանակցությունները: Դրա հետևանքով, Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու իր նախընտրական խոստումը պահելու փոխարեն, նախագահ Օբաման 2009 թ. ապրիլի 24-ին հայտարարեց. «Ես նաև վճռականորեն աջակցում եմ երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ Թուրքիայի և Հայաստանի ջանքերին: Շվեյցարիայի հովանու ներքո երկու կառավարությունները պայմանավորվել են կարգավորման շրջանակի և ճանապարհային քարտեզի շուրջ: Ես ողջունում եմ այս առաջընթացը և հորդորում նրանց կատարել իրենց խոստումը»:
Ճիշտ է, նախագահ Օբաման չկատարեց իր նախընտրական խոստումը, սակայն հենց Հայաստանի ղեկավարներն էին, որ հիանալի պատրվակ ստեղծեցին նրա համար թաքնվելու արձանագրությունների խաղի ներքո։ Հետևաբար, հայերը կորցրեցին թե Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը ԱՄՆ նախագահի կողմից, և թե սահմանի բացումը:
Ցավոք, նույն սցենարը կարող է կրկնվել այս տարի: Նախագահ Ջո Բայդենը նախընտրական խոստում է տվել ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Հիմա նրա համար շատ ավելի հեշտ կլինի նման քայլի դիմել, քանի որ ինչպես Ներկայացուցիչների պալատը (գրեթե միաձայն), այնպես էլ ԱՄՆ Սենատը (միաձայն) 2019 թվականին ճանաչել են Հայոց ցեղասպանությունը։ Չնայած համոզվածություն չկա, որ նախագահ Բայդենը կկատարի իր խոստումը, սակայն մենք չպետք է պատրվակ ստեղծենք, որ նա չանի իր խոստումը:
Դատելով անցյալից՝ սա հենց այն հնարքն է, որը հիմա մտադրվել է անել Թուրքիան: Մենք գիտենք, որ Բայդենի վարչակազմը շատ ավելի կոշտ դիրքորոշում ունի Էրդողանի և Թուրքիայի նկատմամբ։ ԱՄՆ-ի և Թուրքիայի միջև կան մի շարք վիճելի հարցեր, որոնք դժվար կլինի հաղթահարել: Էրդողանը, այս մասին լավ իմանալով, վերջին շաբաթներին սկսել է քայլեր ձեռնարկել Իսրայելի, Հունաստանի և Սաուդյան Արաբիայի հետ հաշտեցման ուղղությամբ՝ նախագահ Բայդենին հաճոյանալու նպատակով։ Էրդողանի առաջարկը`բացել Հայաստանի հետ սահմանը, Թուրքիայի այս ընդհանուր ռազմավարության մի մասն է:
Արցախյան աղետալի պատերազմից հետո Հայաստանի ղեկավարները չեն կարող իրենց թույլ տալ ավելի շատ սխալ հաշվարկներ անել: Մինչ Արցախի և նրա հարակից տարածքների մեծ մասն արդեն կորցված է, հուսով եմ, որ Հայաստանի կառավարությունը չի սխալվի`պատրվակ ստեղծելով Բայդենի վարչակազմի համար՝ չճանաչելու Հայոց ցեղասպանությունը: Էլ ավելի կարևոր է՝ Հայաստանի ղեկավարները չպետք է անընդունելի քայլերի գնան՝ խոստանալով չհետապնդել Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը և ճանաչել Թուրքիայի ներկայիս սահմանները: Նման համաձայնությունը վերջնականապես կվնասի Հայաստանի շահերին:
Ինչպե՞ս կարող է Հայաստանը համաձայնել թուրքական այսպիսի առաջարկներին արցախյան վերջին պատերազմում Թուրքիայի ունեցած դաժան դերակատարությունից հետո, որի հետևանքով հազարավոր հայ զինվորներ սպանվեցին ու վիրավորվեցին և հայկական տարածքները գրավվեցին: Վերքերը չափազանց թարմ են Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման ցանկացած փորձ դիտարկելու համար:
Հայաստանի անփորձ ղեկավարները կարող են հայտնվել անհարմար վիճակում, եթե Թուրքիան միակողմանի որոշի բացել իր սահմանը, իսկ Հայաստանը հրաժարվի դա անել՝ գովեստի արժանացնելով Թուրքիային, մինչդեռ Հայաստանը խոչընդոտող գործոն դարձնելով միջազգային հանրության աչքում: Հայաստանի վիճակն էլ ավելի կբարդանա, եթե Թուրքիան բացի իր սահմանը, մինչդեռ Հայաստանի կառավարությունը վերջերս արգելել է թուրքական ապրանքների ներմուծումը վեց ամսով կամ ավելի երկար ժամանակով:
Եթե սահմանը բացվի, և Հայաստանը թույլ տա թուրքական ապրանքների ներմուծումը, հայկական շուկան կհեղեղվի ավելի էժան թուրքական ապրանքներով, ինչը բացասաբար կանդրադառնա տեղական արտադրողների վրա: Հնարավոր լուծումներից մեկը կլինի այն, որ Հայաստանը, թուրքական ներմուծումն ամբողջովին արգելելու փոխարեն դրանց վրա բարձր ներմուծման հարկ դնի՝ դրանց վաճառքը երկրում գործնականորեն դարձնելով անհնարին։ Ապրանքների արգելքը վերացնելով՝ Հայաստանը բացասաբար չի ընկալվի աշխարհի կողմից՝ միաժամանակ Հայաստանի կառավարության համար կապահովի խիստ անհրաժեշտ եկամուտ, եթե որևէ մեկը թուրքական ապրանքներ ներկրի:
Միևնույն ժամանակ, Հայաստանը պետք է իր պայմանները դնի Թուրքիայի առջև՝ նախքան իր սահմանը բացելուն համաձայնելը, ինչպիսիք են Թուրքիայի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը և հայկական կորուստների փոխհատուցումը: Նման քայլը հակասում է թե նախագահ Սերժ Սարգսյանի, թե վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի դիրքորոշումներին, որոնք պատրաստակամություն են հայտնել Հայաստանի կողմից չարաբաստիկ Արձանագրությունների վավերացնմանը և Թուրքիայի հետ սահմանի բացմանը՝ առանց որևէ նախապայմանի…
Ռուսաստանը դուրս չի գալու այս տարածաշրջանից, մաքսիմում՝ նա վերադասավորվելու է. Աշոտյան
«Խաղաղապահ ուժերի հեռացումը նշանակում է նաև տեսանելի ապագայում Արցախ վերադառնալու հեռանկարի սառեցում 150,000 մեր հայրենակիցների համար»։
Այն, ինչ Ալիևը 2023-ին կատարեց Արցախի դեմ, նույն քաղաքականությամբ ահ ու սարսափի կենթարկի Հայաստանի քաղաքացիներին․

Politics 11:08 17/02/2021 Region
This is true in both domestic and foreign policies. In order to rectify this undesirable situation, some have suggested finding the pertinent experts who would advise Armenia’s leaders. Regrettably, all such efforts have failed for the simple reason that before the experts could be helpful; the leaders have to be willing to listen to their advice. My long experience in dealing with Armenia’s leaders has shown that they think they know everything and have no need to learn from anyone. This is one reason why the Republic of Armenia has been mismanaged for 30 years. It is understandable that a leader does not have to be knowledgeable about every issue. That is why he or she has advisors. But when the advisors know even less than their leader, as is the case in Armenia, the situation becomes hopeless.
I have written this lengthy introduction to make the point that in addition to not knowing much and not listening to advice, Armenia’s leaders refuse to learn from their past mistakes—which is the reason why they repeat them.
One such example is the current discussion in Armenia and Turkey about the possible opening of the Armenian-Turkish border, closed by Turkey since 1993. Last week, Armenia’s Foreign Minister Ara Aivazyan told the members of Parliament: “There is no longer a reason [for Turkey] to close the border with Armenia. For long years, Turkey blockaded Armenia’s border, demanding a change in the status quo of the Artsakh conflict. The status quo has been changed through the use of force.” The Foreign Minister assured the Parliament that currently no activities have been initiated in that regard.
The Armenian Foreign Minister’s statement comes on the heels of recent expressions by the President and Foreign Minister of Turkey of their willingness to open the border with Armenia, should the latter meet certain conditions. In the past, Turkey’s reason for closing the border was Armenia’s refusal to free “Azerbaijan’s occupied territories.” Therefore, one would think that now that Azerbaijan has forcefully occupied most of these territories, the problem is solved and Turkey will open the border. However, let us remember that Turkey had two additional conditions to open Armenia’s border:
1) Armenia must abandon its pursuit of the international recognition of the Armenian Genocide;
2) Armenia must recognize Turkey’s current borders and not make any territorial demands.
We all recall that back in 2009 after Armenia and Turkey signed the Protocols to open their mutual border, Turkey made the additional demands from Armenia. When Armenia refused to accept these new conditions, Turkey decided not to ratify the Armenia-Turkey Protocols, after coming under intense pressure from Azerbaijan.
At the time, there was a major outcry from the Diaspora and many within Armenia that the Protocols were not in Armenia’s interests. Nevertheless, President Serzh Sargsyan persisted in his misguided approach, until Turkey gave up on the Protocols, inadvertently saving Armenia’s interests.
The other major harmful effect of the Protocols was that it undermined the pledge that Pres. Barack Obama had made to acknowledge the Armenian Genocide on April 24, 2009.
The Protocols were a clever Turkish ploy to derail the acknowledgment of Armenian Genocide by the President of the United States. The Turkish leaders, with the collaboration of Secretary of State Hillary Clinton, repeatedly told Pres. Obama not issue a statement recognizing the Armenian Genocide at a time when Armenia and Turkey were engaged in serious negotiations on normalizing their relations. They succeeded in convincing Pres. Obama that using the term Armenian Genocide would disrupt these negotiations. As a result, instead of keeping his campaign pledge to recognize the Armenian Genocide, Pres. Obama stated on April 24, 2009: “I also strongly support the efforts by Turkey and Armenia to normalize their bilateral relations. Under Swiss auspices, the two governments have agreed on a framework and roadmap for normalization. I commend this progress, and urge them to fulfill its promise.”
It is true that Pres. Obama failed to keep his campaign promise, but Armenia’s leaders are the ones who gave him the perfect excuse to hide behind the charade of the Protocols. Consequently, Armenians lost both the acknowledgment of the Armenian Genocide by the President of the United States and the opening of the border.
Regrettably, the same scenario is about to repeat again this year. Pres. Joe Biden made a campaign promise to recognize the Armenian Genocide. It should be much easier for him to take such a step now, since both the House of Representatives (almost unanimously) and the U.S. Senate (unanimously) acknowledged the Armenian Genocide in 2019. While it is not certain that Pres. Biden will keep his promise, we should not give him the excuse not to do so.
If the past is any indication, this is the exact ploy that Turkey is plotting now. We know that the Biden Administration has a much harsher position vis-à-vis Pres. Erdogan and Turkey. There are several disputes between the United States and Turkey that will be difficult to overcome. Knowing this well, Pres. Erdogan has started in recent weeks to take steps to reconcile with Israel, Greece and Saudi Arabia in order to ingratiate himself to Pres. Biden. Pres. Erdogan’s suggestion to open the border with Armenia is a part of this overall Turkish strategy.
In the aftermath of the disastrous Artsakh War, Armenia’s leaders cannot afford to make more miscalculations. While most of Artsakh and its surrounding territories are already lost, I hope the Armenian Government does not make the mistake of providing an excuse for the Biden Administration not to acknowledge the Armenian Genocide. Even more importantly, Armenia’s leaders should not take the unthinkable step of pledging not to pursue the international recognition of the Armenian Genocide and acknowledge the current borders of Turkey. Such an acceptance would damage Armenia’s interests forever. How could Armenia agree to such Turkish suggestions in the aftermath of the vicious role played by Turkey in the recent Artsakh War, which resulted in the killing and maiming of thousands of Armenian soldiers and the occupation of Armenian territories? The wounds are too fresh to contemplate any attempt to normalize relations with Turkey.
Armenia’s inexperienced leaders can find themselves in an untenable situation if Turkey decides unilaterally to open its border, while Armenia refuses to do so; giving Turkey accolades and making Armenia seem obstructionist in the eyes of the international community. Armenia’s situation will be further complicated should Turkey open its border, whereas the Armenian Government just banned the import of Turkish products for six months or longer. Should the border open and Armenia allow the import of Turkish products, the Armenian market would be flooded with cheaper Turkish products, adversely affecting local manufacturers. One possible solution would be for Armenia, instead of outright banning Turkish imports, to place such an exorbitant tariff on them, making them practically unsaleable in the country. By avoiding the ban, Armenia would not look bad in the eyes of the world, while generating much needed revenue for the Armenian Government, should anyone import Turkish goods.
In the meantime, Armenia should put its own conditions on Turkey before agreeing to open its border, such as Turkish recognition of the Armenian Genocide and compensation for the Armenian losses. Such a move would contradict the positions of both Pres. Serzh Sargsyan and Prime Minister Nikol Pashinyan who have expressed their readiness to have Armenia ratify the ill-fated Protocols and open the border with Turkey, without any preconditions!