Առողջություն 14:00 20/02/2021 Աշխարհում
Գրանցվել է կորոնավիրուսի դեմ ռուսական երրորդ պատվաստանյութը, որը մշակվել է Չումակով կենտրոնի կողմից և ստացել է «Կովիվակ» անվանումը: Այս մասին շաբաթ օրը հայտարարել է ՌԴ վարչապետ Միխայիլ Միշուստինը պատվաստանյութերի շրջանառության վերաբերյալ խորհրդակցության ժամանակ, փոխանցում է «ՏԱՍՍ»-ը:
«Ուզում եմ մի շատ լավ նորությունից սկսել: Այսօր մենք արձանագրում ենք, որ գրանցվել է երրորդ պատվաստանյութը` «Կովիվակ»-ը, այն մշակվել է Չումակով անվան կենտրոնի կողմից»,- ասել է Միշուստինը:
«Կովիվակ» պատվաստանյութի առաջին 120 հազար դեղաչափը քաղաքացիական շրջանառության մեջ կդրի մարտի կեսերին, հայտնել է ՌԴ վարչապետը:
Միշուստինը նաև հայտարարել է, որ «այժմ շատ կարևոր է, որպեսզի վերահսկիչ ընթացակարգն անցնելուց հետո ամբողջ շղթան կառուցվի այս պատվաստանյութի արտադրությունն առավելագույնի հասցնելու համար»:
Ռուսաստանում կորոնավիրուսի դեմ պատվաստումների գործընթացը բավականին հաջող է ընթանում, նշել է կաբինետի ղեկավարը: Միշուստինը տարածաշրջանային իշխանություններին հորդորել է վերահսկել դեղամիջոցների ժամանակին մատակարարումը և պատվաստումների գործընթացի կազմակերպումը տեղերում: Նա նաև նշել է, որ ևս մի ռուսական պատվաստանյութի` «Կովիվակ»-ի հայտնվելը «չպետք է դանդաղեցնի կորոնավիրուսի դեմ այլ դեղամիջոցների արտադրության տեմպը»:

Health 19:43 20/02/2021 World
Russia has registered its third coronavirus vaccine named CoviVac developed by the Federal Scientific Center for Research and Development of Immune and Biological Products, Prime Minister Mikhail Mishustin said on Saturday, according to TASS news agency.
"I want to start with some very good news. Today we are documenting that the third vaccine, CoviVac, has been registered. It was developed by the Chumakov Center," he said at a meeting on vaccines.
"The first 120,000 doses will be put into civilian circulation as early as mid-March," he said.
The source reminds that on August 11, 2020, Russia registered the world’s first coronavirus vaccine dubbed Sputnik V developed by the Gamaleya National Center of Epidemiology and Microbiology. EpiVacCorona developed by the Vector State Research Center of Virology and Biotechnology became the first registered Russian COVID-19 vaccine in October 2020.
CoviVac developed by the Chumakov Center is an inactivated whole-virion vaccine. Whole-virion vaccines are based either on artificially weakened viruses incapable of causing a disease or killed (inactivated) viruses.