Իրավունք 10:40 24/02/2021 Հայաստան
Գերիների վերադարձի և զոհվածների մարմինների փոխանակման գործընթացն Ադրբեջանը ձգձգում է արհեստականորեն. Եղիշե Կիրակոսյան
Փետրվարի 23-ին, ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցիչ Եղիշե Կիրակոսյանը և ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակի ղեկավար Լիպարիտ Դրմեյանը հանդիպել են Լիտվայի Հանրապետության Արտակարգ և լիազոր դեսպան՝ Ն.Գ. տիկին Ինգա Ստանիտե-Տոլոչկիենեի, Շվեդիայի Թագավորության Արտակարգ և լիազոր դեսպան` պարոն Սվենսոն Պատրիկի և Լեհաստանի Հանրապետության Արտակարգ և լիազոր դեսպան`Ն.Գ. պարոն Պավել Չեպլակի հետ:
ՄԻԵԴ-ում ՀՀ ներկայացուցչի գրասենյակից հայտնում են, որ դեսպաններին է ներկայացվել 44 օրյա պատերազմի ընթացքում Ադրբեջանի կողմից սանձազերզված մարդու իրավունքների կոպտագույն խախտումների վերաբերյալ տեղեկատվություն: Քննարկման առանցքային թեմաներից էր նաև գերիների և պահվող քաղաքացիական անձանց իրավունքների խախտումների առնչությամբ Ներկայացուցչի գրասենյակի կողմից ձեռնարկած քայլերը:
Ներկայացուցչի կողմից մատնանշվել է, որ պատերազմից ի վեր գերեվարված անձանց իրավունքների պաշտպանության համար Եվրոպական դատարան են ներկայացվել միջանկյալ միջոց կիրառելու մասին բազմաթիվ դիմումներ:
Շեշտադրվել է, որ Ադրբեջանում գտնվող հայ գերիների վերադարձի և զոհվածների մարմինների փոխանակման գործընթացը ադրբեջանական կողմը ձգձգում է արհեստականորեն: Քննարկվել են նաև Հայաստանի կողմից ընդդեմ Ադրբեջանի ներակայացված միջպետական գանգատի վերաբերյալ որոշ հարցեր:
Հանդիպման ընթացքում տեղի է ունեցել նաև սահմանադրական բարեփոխումների հանձնաժողովի կողմից արձանագրված արդյունքների և հետագա անելիքների մասին հակիրճ քննարկում: Դեսպանները առաջարկել են իրենց աջակցությունը հնարավոր հետագա սահմանադրական բարեփոխումների իրականացման գործընթացում:

On 23 February Armenia's Representative before the ECHR Yeghishe Kirakosyan and his deputy Liparit Drmeyan met with the H.E. Mrs. Inga Stanytė-Toločkienė, Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Republic of Lithuania to the Republic of Armenia, H.E. Mr Patrick Svensson, Ambassador of Sweden to Republic of Armenia and H.E. Mr. Paweł Cieplak, Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Republic of Poland to the Republic of Armenia.
During the meeting, the ambassadors were informed about the human rights violations unleashed by Azerbaijan during the 44-day war in Artsakh. One of the key topics of discussion was the measures taken by the representative’s office to protect the rights of the captives currently held in Azerbaijan. In addition, the ambassadors’ attention was drawn to the fact that Azerbaijani government blatantly disregards its obligations under the international human rights treaties, namely the European Convention on Human Rights, the representative’s office reported.
Kirakosyan emphasized, that from the very beginning of the war a number of interim measure requests have been submitted to the European Court of Human Rights to protect the rights of prisoners of war and civilian captives. He further elaborated on the interstate application lodged against Azerbaijan with regard to the violations of rights guaranteed under the European Convention on Human Rights.
Members of the meeting also discussed the results registered by the Constitutional Reform Commission and further actions: The ambassadors offered their support in the implementation of further constitutional reforms.