Կրթություն, գիտություն 19:43 04/03/2021 Արցախ
Արայիկ Հարությունյանը մարտի 4-ին ընդունել է ԿԳՄՍ նախարար Լուսինե Ղարախանյանին, արցախյան բուհերի ղեկավարներին և կրթության ոլորտի որոշ այլ պատասխանատուների: Այս մասին տեղեկացնում են ԱՀ նախագահի աշխատակազմից։
Քննարկվել են արցախյան բուհերի միջազգային հավատարմագրմանը, 2021-2022 ուսումնական տարվա կրթական գործընթացի կազմակերպմանն առնչվող մի շարք հարցեր: Նախագահ Հարությունյանը հայտարարել է, որ նախատեսվում է նոր ուսումնական տարվանից բուհական կրթությունն Արցախում դարձնել անվճար նաև Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիները: Արայիկ Հարությունյանն առաջարկել է նախարարությանը և բուհերին վերանայել մասնագիտությունների ցանկը, ուշադրություն դարձնել կրթության որակին՝ անհրաժեշտության պարագայում ընդգրկելով նաև հրավիրյալ մասնագետների:
«Որակյալ կրթությունը պետք է դառնա Արցախի այցեքարտերից մեկը, և կառավարությունն այս ուղղությամբ ոչինչ չի խնայելու»,- ասել է Հարությունյանը:

Образование 19:55 04/03/2021 НКР
А. Арутюнян: Граждане РА также могут воспользоваться системой бесплатного университетского образования в Арцахе
4 марта Араик Арутюнян принял министра образования и науки Лусине Караханян, руководителей вузов Арцаха и ряд других официальных лиц, ответственных в сфере образования. Об этом сообщили в администрации президента Республики Арцах.
Обсужден ряд вопросов, касающихся международной аккредитации вузов Арцаха, организации учебного процесса на 2021-2022 учебный год.
Президент Арутюнян заявил, что с нового учебного года планируется сделать университетское образование в Арцахе бесплатным и для граждан Республики Армения. Араик Арутюнян предложил министерству и вузам пересмотреть перечень профессий, обратить внимание на качество образования, включив при необходимости приглашенных специалистов.
«Качественное образование должно стать одной из визитных карточек Арцаха, и правительство не пожалеет ничего в этом направлении», - сказал Арутюнян.