Հասարակություն 10:13 08/03/2021 Աշխարհում
Մեգան Մարքլը բրիտանական արքայական ընտանիքին մեղադրում է ռասիզմի, ստախոսության, իրեն ինքնասպանության եզրին հասցնելու մեջ
Արքայազն Հարրիի կինը՝ Մեգանը,  բրիտանական թագավորական ընտանիքին մեղադրում է ռասիզմի, ստախոսության, իրեն ինքնասպանության եզրին հասցնելու մեջ։ Այս մասին Մեգանն ասել է Օփրա Ուինֆրիին տված սկանդալային հարցազրույցում, որը կարծես թե ցնցելու է միապետության հիմքերը, գրում է Reuters-ը։
39-ամյա Մեգանը, որի մայրը սև է, իսկ հայրը սպիտակ, ասել է, որ նա միամիտ էր մինչև 2018 թ. ամուսնանալը, բայց վերջում ինքնասպանության մտքեր է ունեցել և մտածել ինքնավնասման մասին, երբ օգնություն է խնդրել, բայց ոչինչ չի ստացել:
Նա ավելացրել է, որ իր որդի Արչիին, որն այժմ մեկ տարեկան է, մերժել են արքայազնի տիտղոսը, քանի որ թագավորական ընտանիքում անհանգստություն կար այն մասին, թե նրա մաշկը որքան մուգ կլինի։
«Նրանք չէին ցանկանում, որ նա արքայազն լինի», - ասել է Մեգանը, հավելելով, որ եղել են «խոսակցություններ այն մասին, թե որքան մուգ կարող է լինել նրա մաշկը ծնվելիս»:
Մեգանը արքայազն Ուիլյամի կնոջը՝ Քեյթ Միդլթոնին մեղադրել է հարսանիքից առաջ իրեն լացեցնելու մեջ։
Մեգանը հրաժարվել է ասել, թե ով է նման մտահոգություններ առաջ քաշել, ինչպես նաև Հարրին, որն ասել է, որ իր ընտանիքը զրկել է իրեն ֆինանսներից և որ իր հայրը`արքայազն Չարլզը, բրիտանական գահի ժառանգը, իրեն հուսախաբ է արել և հրաժարվել է անգամ զանգերին պատասխանել մի պահ:
Բուքինգհեմյան պալատը դեռ հրապարակավ չի մեկնաբանել հարցազրույցը, որը եթեր է հեռարձակվել այսօր առավոտյան Բրիտանիայում:

Meghan accuses royal family of racism, says 'didn't want to be alive'
Meghan, the wife of Prince Harry, accused Britain’s royal family of raising concerns about how dark their son’s skin might be and pushing her to the brink of suicide, in a tell-all television interview that could send shockwaves through the monarchy, Reuters reported.
The 39-year-old, whose mother is Black and father is white, said she had been naive before she married into royalty in 2018, but that she ended up having suicidal thoughts and considering self harm after pleading for help but getting none.
Meghan said that her son Archie, now aged one, had been denied the title of prince because there were concerns within the royal family about “about how dark his skin might be when he’s born”.
“That was relayed to me from Harry, those were conversations that family had with him,” Meghan recounted in an interview with Oprah Winfrey aired on CBS late on Sunday.
Meghan declined to say who had aired such concerns, as did Harry, who said his family had cut them off financially and that his father Prince Charles, heir to the British throne, had let him down and refused to take his calls at one point.
Buckingham Palace had no immediate comment about the interview, which aired in the early hours of Monday morning in Britain.