Քաղաքական 11:03 16/03/2021 Հայաստան
Անն Լինդեն Երևանում քննարկելու է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը լուծելու ԵԱՀԿ-ի շարունակական դերակատարությունը
ԵԱՀԿ գործող նախագահ, Շվեդիայի արտաքին գործերի նախարար Անն Լինդեն այսօր Հայաստանում հանդիպելու բարձրաստիճան պաշտոնյաների հետ:
ԵԱՀԿ կայքի հաղորդմամբ, Լինդեն կհանդիպի ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի, Արտաքին գործերի նախարար Արա Այվազյանի և նախագահ Սարգսյանի հետ՝ կենտրոնանալով Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության ու հակամարտությունը լուծելու ԵԱՀԿ-ի շարունակական դերակատարությանը վերաբերող բանակցությունների վրա:
Քննարկումները կներառեն նաև, թե ինչպես ամրապնդել համագործակցությունը ԵԱՀԿ-ի և Հայաստանի միջև:
Գործող նախագահ Լինդեն կհանդիպի նաև քաղաքացիական հասարակության հետ:
Հիշեցնենք, որ Անն Լինդեն նախօրեին Բաքվում էր, որտեղ հանդիպել է նախագահի, ԱԳ նախարարի հետ։ Ալիևը հանդիպմանը հայտարարել էր, թե հակամարտությունը լուծված է, իսկ Լինդեն այդ հանդիպմանն ընդգծել էր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների կարևոր դերը խնդիրների լուծման գործում:

Политика 11:16 16/03/2021 Армения
Глава МИД Швеции, действующий председатель ОБСЕ Анн Линде сегодня в Армении проведет встречи с высокопоставленными должностными лицами.
Как сообщается на сайте ОБСЕ, Анн Линден проведет сегодня встречи с премьер-министром РА Николом Пашиняном, президентом Арменом Саркисяном и главой МИД Ара Айвазяном.
В повестке дня встреч – нагорно-карабахский конфликт и последовательные усилия ОБСЕ в процессе урегулирования конфликта.
Обсуждения также будут охватывать пути укрепления сотрудничества между ОБСЕ и Арменией.
Действующий председатель Линде также встретится с представителями гражданского общества.
Ранее Линде находилась с визитом в Азербайджане, где провела ряд встреч с руководством страны. Президент Азербайджана Ильхам Алиев, принимая в воскресенье действующего председателя ОБСЕ, министра иностранных дел Швеции Анн Линде, заявил, будто карабахский конфликт разрешен. В свою очередь Линде подчеркнула важную роль сопредседателей МГ ОБСЕ в вопросе карабахского урегулирования.