ԳԱԿ-ում կբացվի երիտասարդ արվեստագետ Անուշ Ղուկասյանի «Ներսուդուրս» ցուցադրությունը
Մարտի 19-ից Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնում գործելու է Անուշ Ղուկասյանի «Ներսուդուրս» ցուցադրությունը՝ ներկայացնելով արվեստագետի վերջին ինստալյացիոն նախագիծը:
ԳԱԿ-ից հայտնում են, որ այս ցուցադրությունը ներկայացնում է երիտասարդ արվեստագետի գեղարվեստական գործունեության ընդհանուր թելի շարունակությունը, որը նա մշակել է ավելի քան հինգ տարի: Նրա որոշ ստեղծագործություններ նուրբ աշխատանքներ են՝ հոգատարությամբ ստեղծված նրբին արհեստից, իսկ մյուսները թողնված են ավելի հում, անմշակ:
««Ներսուդուրս»-ը գտնվում է այս երկուսի մեջտեղում, ճիշտ ինչպես աշխարհը միջանկյալ շրջանի փորձառություն ապրեց համաճարակի ընթացքում: Ղուկասյանը տիրացավ անորսալի, փափուկ, ազատ, խաղաղ ու լուռ ամպերին, և նրանց միացրեց գետնից վեր կանգնեցված կավե, ժանգոտ խողովակներին: Արվեստագետը միավորում է երկու հակադիր և տարբեր մասշտաբի տարրեր՝ ստորգետնյա հողը և եթերային օդը: Այն հարցման մեջ է դնում սահմանների փոփոխականությունն ու հեղհեղուկությունը»,- նշում է ցուցադրության համադրող Նայիրի Խաչատուրեանը։
Գաֆէսճեան արվեստի կենտրոնի գործադիր տնօրենի ժամանակավոր պաշտոնակատար Վահագն Մարաբյանը նշում է, որ ժամանակակից արվեստի տիրույթում արտահայտչամիջոցների անսահմանափակ ընտրության հնարավորությամբ, ինչպես նաև իր վառ ստեղծագործական երևակայությամբ տոգորված՝ Անուշ Ղուկասյանը մեզ հրավիրում է մի միջավայր, որտեղ միմյանց հետ հատվում են նյութական և ոչ նյութական աշխարհները. «Այցելուները հնարավորություն կունենան բացահայտելու ժամանակավորի և հավիտենականի, սահմանափակի և անսահմանի, հողեղենի և երկնայինի հատման եզրերը և մտորելու իրենց մեջ մեջ սինթեզված տարբեր իրականությունների մասին»:
Ցուցադրությունը գործելու է մինչև հունիսի 13-ը:
Անուշ Ղուկասյանը (ծնվ. 1985, Երևան) իր սերնդի ամենաակտիվ արվեստագետներից է: Ավարտելով Գեղարվեստի պետական ակադեմիան որպես գրաֆիկ նկարիչ, նա հիմնականում ստեղծագործել է ինստալյիացիոն արվեստի ոլորտում: Նրա աշխատանքները ներկայացված են եղել Հայաստանում և Արցախում տարբեր խմբային ցուցադրությունների: 2018-ին և 2019-ին նա հանդես է եկել երկու անհատական նախագծերով՝ «111» և «Կտոր-կտոր»: Վերջինս արժանացել է Պողոսյան մրցանակի (նախկինում՝ ՀՀ նախագահի մրցանակ):

Culture 10:33 18/03/2021 Armenia
The Cafesjian Center for the Arts (CCA) in Yerevan announces the opening of an exhibition of contemporary artist Anush Ghukasyan’s installation on Friday, March 19.
The exhibition, “Inside Out”, follows the common thread of the artistic practice that the young artist has developed for more than five years. Some of her installations are delicate pieces created carefully from refined craftsmanship, while others are rawer and unedited, CCA reported.
“’Inside Out’ sits in between, just as the world experienced an in-between period during the pandemic. Ghukasyan grabs the elusive, soft, free, peaceful and silent clouds, and integrates them into rough rust-colored sewer pipes erected above the ground. As such, the installation questions the mutability and versatility of borders,” says Nairi Khatchadourian, the exhibition curator.
“The visitors will have the opportunity to discover the interlocking of the temporary and eternal, the limited and infinite, the earthly and celestial, by contemplating the different realities synthesized within themselves,” states Vahagn Marabyan, Acting Executive Director of the Cafesjian Center for the Arts.
Born in Yerevan in 1985, Anush Ghukasyan is one of the most compelling artists of her generation. Having graduated from the State Academy of Fine Arts as a graphic artist, she has mostly worked in the realm of installation art. Her works were presented at group shows in Armenia and Artsakh. In 2018 and 2019, she had two personal projects: 111 and Pieces. The latter won the Boghosian Prize (formerly known as The RA President Prize).