Քաղաքական 10:19 22/03/2021 Արցախ
Մի խումբ հայ ուխտավորներ ռուսական խաղաղապահ զորախմբի զինծառայողների ուղեկցությամբ այցելել են Դադիվանքի վանական համալիր:
Ըստ ՌԴ ՊՆ տարածած հաղորդագրության՝ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունքում ադրբեջանցի զինծառայողները չեն խոչընդոտում ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ ուխտավորների մուտքը համալիրի տարածք: Անվտանգությունն ապահովելու համար եկեղեցական համալիրի մոտակայքում տեղակայված է Ռուսաստանի խաղաղապահ զորախմբի դիտակետերից մեկը:
Դադիվանքը քրիստոնեական ամենահին վանքերից մեկն է և գտնվում է Քարվաճառի շրջանի տարածքում, որը եռակողմ հայտարարության ստորագրման հետևանքով անցել է Ադրբեջանի վերահսկողության տակ:
Ռուս խաղաղապահները նաև ապահովել են հայ ուխտավորների անվտանգությունը Ամարասի քրիստոնեական վանական համալիր այցի ընթացքում, որը գտնվում է Արցախի սահմանազատման գծին հարող տարածքում:
Վերջին երկու օրվա ընթացքում ավելի քան 100 ուխտավոր ռուս խաղաղապահների ուղեկցությամբ այցելել են Դադիվանքի և Ամարասի վանական համալիրներ:

Политика 11:24 22/03/2021 НКР
Группа армянских паломников в сопровождении военнослужащих российского миротворческого контингента посетила монастырский комплекс Дадиванк.
Согласно сообщению, переданному МО РФ в результате достигнутых договоренностей военнослужащие Азербайджанской Республики беспрепятственно допускают паломников на территорию комплекса в сопровождении российских миротворцев. Для обеспечения безопасности один из наблюдательных постов российского миротворческого контингента расположен поблизости от архитектурного комплекса.
Дадиванк является одним из древнейших христианских монастырей и расположен на территории Кельбаджарского района, который в соответствии с трёхсторонним заявлением перешел под контроль Азербайджана в ноябре 2020 года.
Также, российские миротворцы обеспечили безопасность армянских паломников при посещении христианского монастыря Амарас, который находится в непосредственной близости от линии разграничения сторон в Нагорном Карабахе.
Всего за последние двое суток монастыри Дадиванк и Амарас в сопровождении российских миротворцев посетили более 100 паломников.