Հասարակություն 10:59 10/04/2021 Հայաստան
Էդգար Ղազարյան. Մեր հայրենակիցները գերությունից կարող են ազատվել միայն այն դեպքում, երբ վերականգնվի մեր պետականությունը
«Վերջին շրջանում Ադրբեջանում գերության մեջ գտնվող մեր հայրենակիցներից ազատ է արձակվել միայն Մարալ Նաջարյանը, ով, անկախ ազգային պատկանելությունից, Լիբանանի Հանրապետության քաղաքացի է, իսկ Լիբանանը պետություն է, ունի իր քաղաքացիների ճակատագրով մտահոգ և զբաղվող կառավարություն։ Գերությունից ազատվելուց և Լիբանան վերադառնալուց հետո, 2020 թվականի մարտի 20-ին Մարալ Նաջարյանին ընդունել է Լիբանանի Նախագահ  Միշել Աունն։
Հանդիպման ընթացքում Մարալ Նաջարյանը շնորհակալություն է հայտնել իր երկրի Նախագահին, ով միջամտել է իրեն գերությունից ազատելու հարցում։
Հայաստանի քաղաքացի հանդիսացող մեր մյուս հայրենակիցները գերությունից կարող են ազատվել միայն այն դեպքում, երբ վերականգնվի մեր պետականությունը և Հայաստանը կրկին ունենա պետության ղեկավար։ Պետությունը կործանած ոչ մի խեղկատակ նման բարդ և կարևոր խնդիր լուծել չի կարող։
Առայժմ մենք պետք է շնորհակալություն հայտնենք Ռուսաստանի Նախագահին, ով, մեր պետականության բացակայության և անիշխանության պայմաններում, մինչ օրս կարողացել է Արցախում խաղաղապահ առաքելության ղեկավար, գեներալ-լեյտենանտ Ռուստամ Մուրադովի միջոցով, 2020 թվականի դեկտեմբերի 14-ին կազմակերպել  Ադրբեջանում գերության մեջ հայտնված 44, իսկ 2021 թվականի հունվարի 28-ին` ևս 5 հայ գերիների վերադարձը Հայրենիք»։

Edgar Ghazaryan: Armenian POWs can return from Azerbaijani captivity only when our statehood is restored
11:57 10/04/2021
Armenian prisoners of war (POWs) can return from Azerbaijani captivity only when the “Armenian statehood is restored”, according to Edgar Ghazaryan, a former chief of staff of the Constitutional Court and Armenia’s former ambassador to Poland.
"Our only compatriot recently released from Azerbaijani captivity is Maral Najarian, who is a citizen of the Republic of Lebanon regardless of her nationality, while Lebanon has a government which is concerned with the fate of its citizens. After her release and return to Lebanon, Maral Najarian was hosted by Lebanese President Michel Aoun on March 20,” Ghazaryan wrote on Facebook.
He recalled that during the meeting, Maral Najarian thanked the president of Lebanon for his efforts to release her.
“Our other compatriots who are citizens of Armenia can be released from [Azerbaijani] captivity only when our statehood is restored and Armenia has a head of state again. No clown who has destroyed the country can resolve such a difficult problem.
“Now we must thank the Russian president, who, amid the absence of our statehood, managed to organize the repatriation of 44 Armenian POWs from Azerbaijan on December 14, 2020 and 5 others on January 28 through the efforts of the head of the Russian peacekeeping contingent in Artsakh, Lieutenant General Rustam Muradov,” Ghazaryan said.