Քաղաքական 19:17 21/04/2021 Հայաստան
Ապրիլի 21-ին ՀՀ ԱԳՆ Եվրոպայի վարչության պետ Տիգրան Սամվելյանն առցանց հանդիպում  է ունեցել ԵՄ անդամ տասնինը երկրների՝ Արևելյան գործընկերության հարցերով դեսպանների և հատուկ բանագնացների հետ: Այս մասին հայտնում են ՀՀ ԱԳՆ-ից։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել ս.թ. մարտի 1-ին ուժի մեջ մտած ՀՀ-ԵՄ Համապարփակ և ընդլայնված գործընկերության համաձայնագրին, որը  հանդիսանում է ՀՀ բարեփոխումների օրակարգի առանցքային հիմքերից մեկը, ինչպես նաև Արևելյան գործընկերությանը՝ որպես ընդհանուր արժեքների և նախանշված նպատակների հիման վրա ձևավորված հարթակի:
Կողմերն անդրադարձել են նաև տարածաշրջանային անվտանգությանն ու կայունությանն առնչվող մի շարք հարցերի: Տիգրան Սամվելյանն իր գործընկերներին ներկայացրել է Արցախում հումանիտար իրադրությունը և վերջինիս կարգավորման ուղղությամբ ձեռնարկվող քայլերը։ ԱԳՆ Եվրոպայի վարչությանը պետը գործընկերների ուշադրությունն է հրավիրել նաև Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից Ադրբեջանի նկատմամբ կիրառված միջանկյալ միջոցների չկատարման հանգամանքի վրա։

Politics 19:48 21/04/2021 Region
The Head of the European Department of the Ministry of Foreign Affairs of Armenia Tigran Samvelian conducted on Wednesday an online meeting with the EaP Ambassadors and Special Envoys of the 19 EU Member States, press service at the Foreign Ministry reported.
During the Meeting the interlocutors touched upon the Comprehensive and Enhanced Partnership Agreement between Armenia and the EU, which has entered into force on 1 March 2021 and constitutes one of the key pillars of Armenia’s Reform Agenda, as well as the Eastern Partnership as a platform based on common values and goals.
The parties also touched upon a number of issues related to regional security and stability. Tigran Samvelian has informed his colleagues about the humanitarian situation in Artsakh, the steps that are being taken to settle it. Armenian side brought to the attention of the EU colleagues the fact of non-compliance of Azerbaijan with the interim measures of the European Court of Human Rights.