Արայիկ Հարությունյանը հարցաքննվել է
Ինչպես և խոստացել էի, տեղեկացնում եմ, որ որպես վկա հարցաքննվել եմ ԱՀ դատախազության քննիչների կողմից՝ ԱՀ քրեական օրենսգրքի 312-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված հանցագործության հատկանիշներով հարուցված քրեական գործով։
Հաշվի առնելով տվյալ գործի կարևորությունը՝ հայտնել եմ հնչեցված հարցերի վերաբերյալ իմ ունեցած ողջ տեղեկությունները և վերահաստատել պատրաստակամությունս հետագայում եւս վարույթին օրենքով սահմանված կարգով մասնակցելու վերաբերյալ։
Հասկանալով մեր հայրենիքի կյանքի կարևորագույն ժամանակահատվածին՝ 44-օրյա պատերազմին վերաբերող իրադարձությունների բուն ընթացքն ու պատճառահետևանքային կապերը բացահայտելու հանրային պահանջը՝ առաջիկայում իմ իրական լիազորությունների ու իրազեկվածության սահմաններում նաև հանրայնորեն կներկայացնեմ որոշ հարցերի պատասխաններ»։
Արցախի Քրեական օրենսգրքի 312 հոդվածի 1-ին մասը սահմանում է.
Սահմանադրական կարգը տապալելը
1. Սահմանադրական կարգը տապալելը` Սահմանադրության 1-ին հոդվածի 1-ին մասով, 2-6-րդ հոդվածներով կամ 7-րդ հոդվածի 1-ին մասով նախատեսված որևէ նորմը փաստացի վերացնելը, որն արտահայտվում է իրավական համակարգում այդ նորմի գործողության դադարեցմամբ`

Право 12:11 03/05/2021 НКР
Президента Арцаха (НКР) Араика Арутюняна допросили. Об этом он сообщил на своей странице в социальной сети  Facebook и представил подробности:
«Уважаемые соотечественники.
Как я и обещал, сообщаю, что в качестве свидетеля был допрошен следователями прокуратуры Арцаха по уголовному делу, возбужденному по признакам преступления, предусмотренного частью 1 статьи 312 Уголовного кодекса.
Принимая во внимание важность этого дела, я предоставил всю имеющуюся у меня информацию по озвученным вопросам и подтвердил свою готовность участвовать в производстве и в будущем.
Понимая общественное требование по раскрытию хода событий, связанных с 44-дневной войной и причинно-следственных связей этого важнейшего периода жизни нашей Родины, я скоро представлю общественности ответы на некоторые вопросы».