Առողջություն 14:43 04/05/2021 Աշխարհում
Նյու Ջերսիի նահանգապետ Ֆիլ Մերֆին, իր թվիթերյան մամուլի ասուլիսի ժամանակ ասել է, որ նահանգի յուրաքանչյուր բնակիչ կկարողանա մեկ բաժակ գարեջուր ստանալ կորոնավիրուսի դեմ պատվաստվելու դիմաց, փոխանցում է «Գազետա.ռու»-ն։
«Նյու Ջերսիի ցանկացած բնակիչ, որ մայիս ամսվա ընթացքում կստանա պատվաստանյութի առաջին դեղաչափը, և պատվաստված լինելը հավաստող փաստաթուղթը կներկայացնի գարեջրատուն, հնարավորություն կունենա անվճար գարեջուր ստանալու»,- նշել է Մերֆին։
Ըստ կարգի, այս ակցիայից կարող են օգտվել 21 և ավելի տարիք ունեցող քաղաքացիները։  Նահանգի կառավարությունը նախատեսում է հաջորդ ամսվա վերջին պատվաստվածների թիվը հասցնել 4,7 մլն-ի: Այս պահի դրությամբ նահանգում պատվաստված է մոտավորապես 3.2 մլն բնակիչ։
Նահանգապետ Ֆիլ Մերֆիի այս հայտարարությունը արժանացել է հազարավոր մեղադրական մեկնաբանությունների։ Նա մեղադրվում է ոչ էթիկական մեթոդներով բնակչությանը կաշառելու փորձ կատարելու մեջ։

Здоровье 15:52 04/05/2021 Регион
Власти штата Нью-Джерси предложили жителям по бесплатному бокалу пива за вакцинацию от нового коронавируса. Соответствующее заявление сделал в понедельник губернатор Нью-Джерси Фил Мерфи на пресс-конференции, трансляция которой велась в Twitter. Информацию передает ТАСС.
"Любой житель Нью-Джерси, который получит первую дозу вакцины в течение мая и принесет подтверждающий это документ в одну из участвующих в программе пивоварен, получит бесплатное пиво", - уточнил Мерфи. Действие программы, призванной популяризировать вакцинацию, распространяется на жителей штата старше 21 года.
Власти Нью-Джерси рассчитывают значительно ускорить темпы вакцинации. По словам губернатора, планируется довести число привитых жителей штата до 4,7 млн к концу июня. Полную вакцинацию от коронавируса в Нью-Джерси прошли более 3,2 млн из свыше 8,8 млн человек.
По сведениям Центров по контролю и профилактике заболеваний США, 44,4% населения штатов (свыше 147,5 млн человек) получили хотя бы одну дозу препарата от коронавируса. Примерно 31,8% (105,5 млн человек) прошли вакцинацию полностью.