Քաղաքական 11:36 05/05/2021 Աշխարհում
ԱՄՆ նախագահ Ջո Բայդենը քննարկում է Լոս Անջելեսի (Կալիֆոռնիա նահանգ) քաղաքապետ Էրիկ Գարսետիին Հնդկաստանում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնում առաջադրելու հնարավորությունը: Այս մասին նախօրեին հայտարարել է Axios պորտալը՝ վկայակոչելով մի քանի աղբյուրներ, գրում է Tass-ը։
Ըստ նրա, բացի Գարսետտիից, այս պաշտոնի համար քննարկվում են ևս մի քանի թեկնածուներ: Սպասվում է, որ Բայդենը իր որոշման մասին կհայտարարի մայիսին:
Լոս Անջելեսի քաղաքապետի խոսնակը հրաժարվել է մեկնաբանել այս տեղեկատվությունը:
Գարսետին Բայդենի մերձավոր գործընկերներից է, նա աշխատում էր Բայդենի նախընտրական շտաբում, ինչպես նաև հինգ դեմոկրատներից մեկն էր, ովքեր միացան Բայդենի երդմնակալության արարողությունը կազմակերպած հանձնաժողովին հունվարի 20-ին:
Նշենք, որ Գարսետին ԱՄՆ հայ համայնքի աջակիցներից է։ Նա տեսաուղերձով ևս դիմել էր Ջո Բայդենին՝ կոչ անելով ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը։
Գարսետին հայ համայնքի կողքին էր նաև Արցախյան պատերազմի օրերին։ Վերջինս կոչ էր անում Վաշինգտոնի ղեկավարներին՝ վարել կայուն և խստապահանջ դիվանագիտություն, որն անհրաժեշտ է Արցախի տարածաշրջանում խաղաղություն հաստատելու համար, ասելով, որ Թուրքիան պետք է դուրս գա հակամարտությունից։

Politics 12:29 05/05/2021 World
U.S. President Joe Biden is reportedly considering Mayor Eric Garcetti for an ambassadorship, possibly to India, City News Service reported.
According to the news site Axios, which cited people close to the matter, Garcetti is one of the multiple people being considered for the post.
"Today's Axios story is speculative,'' Garcetti's communications director, Alex Comisar, told City News Service. "We aren't going to engage in speculation. We're 100% focused on ending the COVID pandemic and passing a justice budget for the city."
Garcetti served as co-chair of Biden's campaign and said in December that he turned down an unspecified position in the administration to remain L.A.'s mayor.
The appointment as India's ambassador would come as the nation of 1.36 billion people deals with a spike in COVID-19 cases, with more than 20 million people testing positive for the virus and an official death toll over 220,000, which is believed to be a significant underestimate.
Axios reported that Biden was presented with a list of potential ambassadors in March, and a final decision on the appointment has not yet been made.