Քաղաքական 19:42 19/05/2021 Հայաստան
Կանադան հավելյալ 1 միլիոն դոլարի օգնություն է տրամադրում Լեռնային Ղարաբաղում հումանիտար աշխատանքների իրականացման համար
ՀՅԴ Հայ դատի Կանադայի հանձնախումբը տեղեկացնում է, որ Կանադայի արտաքին գործերի նախարար Մարկ Գարնոն և Միջազգային զարգացման նախարար Կարինա Գուլդը հայտարարել են, որ Կանադան շարունակում է աջակցել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության կարգավորման ջանքերին և խորապես հանձնառու է դրա հումանիտար հետևանքների վերացման գործին: Հիմք ընդունելով 2020 թ. պատերազմական գործողություններից անմիջապես հետո Կանադայի կողմից տրամադրված ֆինանսական օժանդակությունը, պաշտոնական Օտտավան լրացուցիչ 1 միլիոն ԱՄՆ դոլարի օժանդակություն է տրամադրում Լեռնային Ղարաբաղում Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի ջանքերին աջակցելու համար։
Ըստ հայտարարության՝ Կանադան շարունակում է աջակցել ԵԱՀԿ-ին՝ հակամարտության մշտական կարգավորմանը հասնելու հարցում և խրախուսում Հայաստանին ու Ադրբեջանին՝ համագործակցել ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի հետ: Կանադական կողմը նաև պատրաստակամություն է հայտնում շարունակել աշխատել ԵԱՀԿ-ում և ՄԱԿ-ում՝ հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը հասնելու համար։

Politics 20:41 19/05/2021 Region
Minister of Foreign Affairs of Canada Marc Garneau and  Minister of International Development Karina Gould today issued a statement in which they pledged to support efforts to resolve the Nagorno-Karabakh conflict and commitment to address its grave humanitarian consequences, The Armenian National Committee of Canada reported.
"Building on Canada’s support provided in the immediate aftermath of the fighting in 2020, we are announcing an additional $1 million to support the efforts of the International Committee of the Red Cross in Nagorno-Karabakh," the statement said, adding: “Canada continues to call on Armenia and Azerbaijan to ease tensions and expresses its hope that the parties can engage in meaningful action, including accelerating the release of detainees and the remains of the deceased, the investigation and prosecution of all alleged war crimes and cooperation on demining.
As the ministers said, Canada continues to support  the primary role of the Organization for Security and Co-operation in Europe (OSCE) in reaching a permanent settlement of this conflict. "We encourage both Armenia and Azerbaijan to re-engage with the OSCE Minsk Group to move this dialogue forward. We will continue to work with our partners at the OSCE and the United Nations to obtain a peaceful resolution to this conflict,” the statement added.