Քաղաքական 13:35 01/06/2021 Հայաստան
«Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունից ես մեծ ակնկալիքներ չունեմ։ Ես այս մասին ասում եմ հրապարակայնորեն»,- ռուսական РБК հեռուստաալիքին մայիսի 29-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է ՀՀ երկրորդ նախագահ, «Հայաստան» նախընտրական դաշինքի վարչապետի թեկնածու Ռոբերտ Քոչարյանը։
Նա մանրամասնել է, որ ցավոք, Հայաստանի իշխանություններն արել են ամեն ինչ սեպ խրելու Հայաստան-ՀԱՊԿ հարաբերություններում, խոսքը ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի նկատմամբ հարուցված քրեական գործի մասին է։
«Կազմակերպության բոլոր անդամների հետ Ադրբեջանը ջերմ հարաբերություններ ունի։ Ռուսաստանն այս առումով առանձնահատուկ դիրք ունի։ Այս կազմակերպությունում որոշումները կայացվում են հավաքական կերպով»,-նշել է նա։
Նշենք, որ ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը ռուսական РБК հեռուստաալիքի լրագրող Իլյա Դորոնովին տված հարցազրույցում անդրադարձել է Հայաստանի ներքաղաքական, արտաքին քաղաքական և աշխարհաքաղաքական ամենահրատապ թեմաներին։

Politics 14:26 01/06/2021 Region
"I have no many expectations from the Collective Security Treaty Organisation (CSTO). I state this publicly," Armenia's ex-president Robert Kocharyan told an exclusive interview with Russian RBK TV Channel.
As Kocharyan detailed, the Armenian authorities have done their utmost over the past years to drive a wedge between  Armenia and CSTO, and the matter refers to specifically the criminal prosecution launched against the former Secretary General of the organisation Yuri Khachaturov.
"Azerbaijan enjoys friendly relations with all members of the security bloc. Russia in this respect has a unique position. Decisions within the organisation are adopted through consensus," Kocharyan said.
During the interview with Ilya Doronov, Kocharyan also spoke about Armenia's inter-political developments, foreign policy, regional security and other urgent topics the country faces.