Քաղաքական 09:32 14/06/2021 Տարածաշրջան
Իսրայելի խորհրդարանը կիրակի հաստատեց նոր կոալիցիոն կառավարությունը, որը վարչապետ Բենյամին Նեթանյահուին ուղարկեց ընդդիմություն՝ ռեկորդային 12 տարվա պաշտոնավարումից և քաղաքական ճգնաժամից հետո, որի պատճառով երկու տարվա ընթացքում չորս ընտրություն անցկացվեց: Այս մասին գրում է Euronews-ը։
Փոքր ուլտրաազգայնական «Յամինա» կուսակցության առաջնորդ և երկրի նախկին պաշտպանության նախարար Նաֆթալի Բենեթը, որը Քնեսեթում ունի ընդամենը 7 տեղ, երդվեց վարչապետի պաշտոնում։ Նա խորհրդարանում ստացել է 60 կողմ, 59 դեմ ձայներ: Բայց եթե նա ցանկանում է պահպանել պաշտոնը, ապա ստիպված կլինի պահպանել կուսակցությունների կոալիցիան՝ աջից, ձախ և կենտրոնամետ ուժերից:
8 կուսակցությունները, ներառյալ արաբական մի փոքր խմբակցությունը, որը պատմություն է կերտում իշխող կոալիցիայում, միավորվեցին ընդդեմ Նեթանյահուի, բայց շատ քիչ բանում են համաձայն միմյանց հետ: Նրանք հավանաբար հետամուտ կլինեն համեստ օրակարգի, որը նպատակ ունի նվազեցնել լարվածությունը պաղեստինցիների հետ և լավ հարաբերություններ պահպանել ԱՄՆ-ի հետ՝ առանց որևէ լուրջ նախաձեռնությունների։
Քվեարկության ժամանակ Նեթանյահուն լուռ նստել էր: Այն հաստատելուց հետո նա ոտքի կանգնեց, որ դուրս գա, սակայն շրջվեց և սեղմեց Բենեթի ձեռքը: Հիասթափված Նեթանյահուն, հագնելով սև բժշկական դիմակ, կարճ ժամանակ նստեց ընդդիմության առաջնորդի աթոռին՝ նախքան դուրս գալը:
Նեթանյահուն, որին դատում են կոռուպցիայի համար, շարունակում է մնալ խորհրդարանի ամենամեծ կուսակցության ղեկավարը և ակնկալվում է, որ նա եռանդուն պայքար է տանելու նոր կառավարության դեմ: Եթե միայն մեկ խմբակցություն նոր կոալիցիայից դուրս գա, ապա այն կկորցնի մեծամասնությունը և կարող է հայտնվել փլուզման վտանգի տակ՝ Նեթանյահուին հնարավորություն տալով վերադառնալ իշխանության:
Նոր վարչապետ Բենեթի ելույթը խորհրդարանում հիմնականում վերաբերում էր ներքին խնդիրներին, բայց նա դեմ արտահայտվեց համաշխարհային տերությունների հետ Իրանի միջուկային գործարքը վերակենդանացնելու ԱՄՆ ջանքերին:
«Իսրայելը թույլ չի տա, որ Իրանը զինվի միջուկային զենքով», - ասաց Բենեթը՝ խոստանալով պահպանել Նեթանյահուի առճակատման քաղաքականությունը:
Այնուամենայնիվ, Բեննեթը շնորհակալություն հայտնեց Նախագահ Ջո Բայդենին և ԱՄՆ-ին՝ Իսրայելին ցուցաբերած տասնամյակների աջակցության համար:
Նեթանյահուն, խոսելով նրանից հետո, խոստացավ վերադառնալ իշխանության: Նա կանխատեսեց, որ եկող կառավարությունը թույլ կլինի Իրանի հարցում և կընդառաջի ԱՄՆ պահանջներին՝ պաղեստինցիներին զիջումներ կատարելու հարցում։
«Եթե մեզ վիճակված է լինել ընդդիմություն, մենք դա կանենք մեր մեջքն ուղիղ՝ մինչև տապալենք այս վտանգավոր կառավարությունը և վերադառնանք երկիրը մեր ճանապարհով տանելուն», - ասաց նա:

Israel's parliament approved a new coalition government on Sunday that sent Prime Minister Benjamin Netanyahu into the opposition after a record 12 years in office and a political crisis that sparked four elections in two years, Euronews reported.
Naftali Bennett, the head of a small ultranationalist party, was sworn in as prime minister after a narrow 60-59 vote in parliament. But if he wants to keep the job, he will have to maintain an unwieldy coalition of parties from the political right, left and center.
The eight parties, including a small Arab faction that is making history by sitting in the ruling coalition, are united in their opposition to Netanyahu and new elections but agree on little else. They are likely to pursue a modest agenda that seeks to reduce tensions with the Palestinians and maintain good relations with the U.S. without launching any major initiatives.
Netanyahu sat silently during the vote. After it was approved, he stood up to leave the chamber, before turning around and shaking Bennett's hand. A dejected Netanyahu, wearing a black medical mask, briefly sat in the opposition leader's chair before walking out.
Netanyahu, who is on trial for corruption, remains the head of the largest party in parliament and is expected to vigorously oppose the new government. If just one faction bolts, it could lose its majority and would be at risk of collapse, giving him an opening to return to power.
The country's deep divisions were on vivid display as Bennett addressed parliament ahead of the vote. He was repeatedly interrupted and loudly heckled by supporters of Netanyahu, several of whom were escorted out of the chamber.
Bennett's speech mostly dwelled on domestic issues, but he expressed opposition to U.S. efforts to revive Iran's nuclear deal with world powers.
"Israel will not allow Iran to arm itself with nuclear weapons," Bennett said, vowing to maintain Netanyahu's confrontational policy. "Israel will not be a party to the agreement and will continue to preserve full freedom of action."
Bennett nevertheless thanked President Joe Biden and the U.S. for its decades of support for Israel.
Netanyahu, speaking after him, vowed to return to power. He predicted the incoming government would be weak on Iran and give in to U.S. demands to make concessions to the Palestinians.
"If it is destined for us to be in the opposition, we will do it with our backs straight until we topple this dangerous government and return to lead the country in our way," he said.