Իրավունք 16:13 18/06/2021 Հայաստան
Փաշինյանի երեկվա հավաքին ներկա են եղել մուրճը ձեռքին մասնակիցներ, ովքեր նաև բացահայտ ցուցադրել են դրանք. ՄԻՊ
ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանը գրում է.
«ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարի երեկվա` 2021թ. հունիսի 17-ի հավաքի մշտադիտարկմամբ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմն արձանագրել է, որ հավաքին ներկա են եղել մուրճը ձեռքին մասնակիցներ, ովքեր նաև բացահայտ ցուցադրել են իրենց ձեռքի մուրճերը:
Սա խիստ վտանգավոր, բացարձակ դատապարտելի երևույթ է: Մուրճով մարդկանց առկայությունը երեկվա հավաքին հեռարձակվել է զանգվածաբար` ուղիղ եթերներով: Հավաքն ուղիղ եթերով հեռարձակվել է նաև ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի ֆեյսբուքյան պաշտոնական էջում ու մինչև հիմա էլ առկա է այդ էջում, որտեղ մուրճով մարդիկ երևում են 1 ժամ 16-րդ րոպեի 39-րդ վայրկյանից: Ավելին, հավաքի մասնակիցների մուրճերով լուսանկարները երեկ ու այսօր լայնորեն տարածվել են սոցիալական ցանցերում: Անգամ հնչել են մուրճերը կվալդով փոխարինելու կոչեր:
Ակնհայտ է, որ սա կապված է նախընտրական քարոզարշավի հանդիպումների ժամանակ Վարչապետի պաշտոնակատարի կողմից մուրճի ցուցադրման ու մուրճի հետ կապված պատկերավոր համեմատությունների, ատելության ու վիրավորանքի, սպառնալիքների հռետորաբանության հետ:
Ուստի, ՀՀ վարչապետի պաշտոնակատարը պետք է դադարեցնի մուրճը հավաքներին ցուցադրելը և մուրճի ցուցադրմամբ վիրավորանքի ու սպառնալիքների հռետորաբանությամբ խոսելը և պետք է հանդես գա իր կողմնակիցներին ու, առհասարակ, բոլոր քաղաքացիներին ուղղված կոչով, որ նրանք նույնպես բացառեն նման խիստ վտանգավոր երևույթները:
Բոլորին կոչ ենք անում որևէ պարագայում չօգտագործել մարմնական վնասվածքի կամ բռնության հետ ասոցացվող որևէ գործիք կամ համեմատություններ անել: Առավել ևս դա պարտավոր են կանխել Վարչապետի թեկնածու համարվող գործիչները, այլ ոչ թե հետո արդարանալ, թե դա արել են շինարարության իրենց ծրագրերը ցույց տալու համար:
ՀՀ ոստիկանությունը պետք է լինի առավել զգոն և մուրճի սառը զենք լինել-չլինելու ձևական մեկնաբանությունների փոխարեն իրական կատարի իրավախախտումների նախականխման ու կանխման իր գործառույթը և դրանով ավելի նպաստի երկրում բոլոր գործընթացների խաղաղ ընթացքին»:

Право 19:01 18/06/2021 Армения
«В результате мониторинга митинга исполняющего обязанности премьер-министра Армении 17 июня 2021 года офис Защитника прав человека Армении зафиксировал, что в митинге участвовали люди с молотками в руках, они также открыто демонстрировали эти молотки.
Это крайне опасное, подлежащее абсолютному осуждению явление. Присутствие людей с молотком на вчерашнем митинге транслировалось массово – в прямом эфире. Митинг транслировался в прямом эфире также на официальной странице и.о. премьер-министра Никола Пашиняна в Facebook и до сих пор остается на этой странице, где также появляются в кадре люди с молотком (1 час 16 минут 39 секунд). Более того, фото участников митинга с молотками вчера и сегодня широко распространялись в социальных сетях. Звучали даже призывы заменить молотой кувалдой.
Очевидно, что это связано с демонстрацией и.о. премьер-министра молотка во время предвыборной агитации и образными сравнениями с молотком, риторикой ненависти, оскорблений и угроз.
Посему исполняющий обязанности премьер-министра Армении должен прекратить демонстрацию молотка на митингах, а также положить конец оскорблениям и угрозам с демонстрацией молотка, должен призвать своих сторонников и вообще всех граждан исключить подобные опасные явления.
Призываем всех ни в коем случае не использовать предметы, которые ассоциируются с насилием и телесными травмами, не проводить сравнений. Тем более это обязаны предотвращать деятели, считающиеся кандидатами в премьер-министры, вместо того, чтобы заявлять потом, что сделали это, чтобы продемонстрировать свои программы строительства.
Полиции Армении следует быть максимально бдительной и вместо формальных комментариев о том, является ли молот холодным оружием или нет, выполнять свои функции по предотвращению и пресечению правонарушений и тем самым способствовать мирному ходу всех процессов в стране».