Քաղաքական 10:03 23/06/2021 Հայաստան
ՀՀ իշխանությունների վերարտադրությունն Արցախում ուղիղ կերպով ընկալվում է Արցախի վերջնական հանձնում. Աբրահամյան
Անվտանգության հարցերով փորձագետ, «Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը գրում է.
«Արցախում վերջին օրերին տեղի ունեցող բողոքի ակցիաները տարբեր դիտանկյուններից վերլուծելու կարիք ունեն։
Դրանց մեկնարկը՝ առիթը, Արցախի նախագահի՝ հայաստանյան ընտրությունների օրը, Հայաստանի իշխող ուժի գրասենյակ այցելությունն էր, մինչ այդ միջնորդավորված աջակցությունը, ինչպես նաև՝ դրան հաջորդած շնորհավորանքը, սակայն պատճառներն այլ տեղ են։
Որքան էլ Արցախի նախագահը երեկ փորձեց սրբագրել իր այցը ՀՀ իշխող ուժի գրասենյակ՝ նշելով, որ այն ճիշտ չի մեկնաբանվել, իրականում ամեն ինչ շատ պարզ է։
Արցախցիների ճնշող մեծամասնությունը իրենց առջև ծառացած հարցերի լուծումը տեսնում էին Հայաստանում իշխանության փոփոխությամբ։
Դա վերաբերում էր և՛ ներքին խնդիրներին, և՛ Արցախի շուրջ ստեղծված իրավիճակին, իսկ գործող իշխանությունների վերընտրությունը կոտրել է հույսը ապագայի նկատմամբ։
ՀՀ իշխանությունների վերարտադրությունն Արցախում ուղիղ կերպով ընկալվում է Արցախի վերջնական հանձնում, արցախցիների անվտանգության համակարգի վերջնական փլուզում։
Սա է այն հիմնական պատճառներից մեկը, որ Արցախի նախագահի՝ ՀՀ իշխանություններին ուղղվող ցանկացած ժեստ, աջակցություն ներսում նման հակազդեցության է բերում։

Политика 11:41 23/06/2021 Армения
Воспроизводство властей РА напрямую воспринимается в Арцахе как окончательная сдача Арцаха – Абрамян
Эксперт по вопросам безопасности, учредитель аналитического центра «Энакет» Тигран Абрамян пишет:
«Акции протеста в Арцахе нуждаются в анализе под разными углами зрения.
Их стартом, поводом является визит президента Арцаха в офис правящей силы Армении в день выборов, до этого – посредническая поддержка, а также последовавшее поздравление, однако причины в другом.
Сколько бы вчера ни старался президент Арцаха откорректировать свой визит в офис правящей силы РА, отметив, что это было неверно истолковано, на самом деле все предельно ясно.
Подавляющее большинство арцахцев решение своих проблем видело в смене власти в Армении.
Это касалось и внутренних проблем, и сложившейся вокруг Арцаха ситуации, а переизбранием действующих властей рухнули их надежды на будущее.
Воспроизводство властей РА напрямую воспринимается в Арцахе как окончательная сдача Арцаха, как окончательный развал системы безопасности арцахцев.
Вот одна из основных причин, почему любой жест, любая поддержка, направленная властям РА президентим Арцаха, встречает противодействие.