Քաղաքական 10:03 23/06/2021 Հայաստան
ՀՀ իշխանությունների վերարտադրությունն Արցախում ուղիղ կերպով ընկալվում է Արցախի վերջնական հանձնում. Աբրահամյան
Անվտանգության հարցերով փորձագետ, «Հենակետ» վերլուծական կենտրոնի ղեկավար Տիգրան Աբրահամյանը գրում է.
«Արցախում վերջին օրերին տեղի ունեցող բողոքի ակցիաները տարբեր դիտանկյուններից վերլուծելու կարիք ունեն։
Դրանց մեկնարկը՝ առիթը, Արցախի նախագահի՝ հայաստանյան ընտրությունների օրը, Հայաստանի իշխող ուժի գրասենյակ այցելությունն էր, մինչ այդ միջնորդավորված աջակցությունը, ինչպես նաև՝ դրան հաջորդած շնորհավորանքը, սակայն պատճառներն այլ տեղ են։
Որքան էլ Արցախի նախագահը երեկ փորձեց սրբագրել իր այցը ՀՀ իշխող ուժի գրասենյակ՝ նշելով, որ այն ճիշտ չի մեկնաբանվել, իրականում ամեն ինչ շատ պարզ է։
Արցախցիների ճնշող մեծամասնությունը իրենց առջև ծառացած հարցերի լուծումը տեսնում էին Հայաստանում իշխանության փոփոխությամբ։
Դա վերաբերում էր և՛ ներքին խնդիրներին, և՛ Արցախի շուրջ ստեղծված իրավիճակին, իսկ գործող իշխանությունների վերընտրությունը կոտրել է հույսը ապագայի նկատմամբ։
ՀՀ իշխանությունների վերարտադրությունն Արցախում ուղիղ կերպով ընկալվում է Արցախի վերջնական հանձնում, արցախցիների անվտանգության համակարգի վերջնական փլուզում։
Սա է այն հիմնական պատճառներից մեկը, որ Արցախի նախագահի՝ ՀՀ իշխանություններին ուղղվող ցանկացած ժեստ, աջակցություն ներսում նման հակազդեցության է բերում։

Politics 15:05 23/06/2021 Armenia
Reproduction of Armenian authorities perceived in Artsakh as step towards its final surrender – Tigran Abrahamyan
The reelection of the ruling party in Armenia is perceived in Artsakh as a step towards its final surrender to Azerbaijan, security expert Tigran Abrahamyan, the head of the analytical center Henaket, said on Wednesday.
Addressing the recent protests in Artsakh, Abrahamyan said they were triggered by Artsakh President Arayik Harutyunyan’s visit to the office of the ruling Civil Contract Party on the election day and his support to Nikol Pashinyan’s team, adding, however, the reasons for the protests are different.
“No matter how hard the Artsakh president tried to “proofread” his visit to the office of Armenia’s ruling force yesterday, noting that it was misinterpreted, in fact everything is crystal clear,” the expert wrote on Facebook.
“The overwhelming majority of the Artsakh people linked the solution to their problems to a change of government in Armenia.
“This concerned both internal problems and the situation around Artsakh, and the reelection of the current authorities dashed their hopes for the future.
“The reproduction of the Armenian authorities is directly perceived in Artsakh as a step towards its final surrender and the final collapse of the security system of the Artsakh people.
“This is one of the main reasons why any gesture, any support expressed to the Armenian authorities by the president of Artsakh causes such a backlash in the country,” Abrahamyan said, promising to analyze the other aspects of the situation in Artsakh later.