Քաղաքական 10:36 09/07/2021 Արցախ
Ռուսաստանի խաղաղապահ զորակազմի մարդասիրական ականազերծման ստորաբաժանումը շարունակում է Արցախի տարածքում ականազերծման աշխատանքներ իրականացնել: Հայտնում է ՌԴ ՊՆ-ն:
Հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ այս պահին ռուս զինծառայողները Մարտունու շրջանի Մաճկալաշեն գյուղի շրջակայքում որոնում են պայթուցիկ նյութեր և չպայթած զինամթերք:
«Գյուղում, որտեղ բնակիչների տները կառուցված են լեռնային տեղանքի թեքությունների վրա, ականազերծման աշխատանքներն իրականացվում են ականի դետեկտորների IMP-S2 և «Կորշուն» ոչ կոնտակտային շարժական որոնիչների միջոցով»,- ասվում է ՌԴ ՊՆ-ի տարածած հաղորդագրության մեջ:
Զինծառայողներն առաջին հերթին ստուգում են գյուղի երկու հատվածները միմյանց կապող ճանապարհը, տնամերձ տարածքներն և հարակից այլ հատվածները:
«Մարտունու շրջանի բնակավայր հասնելուն պես մենք սկսեցինք տարածքը մաքրել պայթուցիկ օբյեկտներից: Տեղի բնակիչների հետ շփման ընթացքում պարզվել է, որ այս տարածքում կա չպայթած զինամթերք: Մինչ օրս ստուգվել է ավելի քան 1500 հա տարածք: Աշխատանքները կշարունակվեն ևս մեկ շաբաթ»,- ասել է մարդասիրական ականազերծման խմբի զինծառայող Եվգենի Խոլոդովը:
«Հայտնաբերված զինամթերքն ու պայթուցիկ առարկաները տեղափոխվում են հատուկ սարքավորված Բալիջայի պոլիգոն ոչնչացման համար:
Ընդհանուր առմամբ, 2020-ի նոյեմբերի 23-ից մարդասիրական ականազերծման ստորաբաժանման զինծառայողները չպայթած զինամթերքից մաքրել են 2,173,5 հա տարածք, ավելի քան 650 կիլոմետր ճանապարհ, 1892 շենք, ներառյալ 30 սոցիալական նշանակության օբյեկտ, հայտնաբերվել և վնասազերծվել է 25,640 պայթուցիկ նյութ: Արցախի տարածքի ականազերծման պլանավորված ծրագրի ավելի քան 80 %-ն իրականացրել են ռուսական խաղաղապահ զորակազմի զինծառայողները»,- ասված է հաղորդագրության մեջ:

Politics 14:44 09/07/2021 NKR
The humanitarian demining unit of the Russian peacekeeping contingent continues to carry out tasks for humanitarian demining of the terrain and objects on the territory of Nagorno-Karabakh (Artsakh).
Currently, Russian servicemen are carrying out work to search for explosive objects and unexploded ordnance in the vicinity of the settlement of Machkalashen in the Martuni district, the Russian Defense Ministry said in a statement on Friday.
The work in the settlement, in which the houses of local residents are located on the slopes of a mountainous area, is carried out using IMP-S2 mine detectors and non-contact portable Korshun seekers.
The servicemen first of all check the road connecting the two parts of the village, house plots and other territory.
"Upon arrival in the next settlement of the Martuni district, we started cleaning the area from explosive objects. During communication with local residents, it was found out that there are unexploded ordnance in this territory. Today, more than 1,500 hectares of the territory have been checked. The work will continue for a week," said Yevgeny Kholodov, a soldier of the humanitarian demining group.
The detected ammunition and explosive objects are taken to a specially equipped Ballydzha landfill for subsequent destruction.
Since November 23, 2020, 2173.5 hectares of territory, more than 650 kilometers of roads, 1,892 buildings, including 30 socially significant objects, have been cleared of unexploded ordnance by the military personnel of the humanitarian demining unit, 25,640 explosive objects have been found and neutralized. More than 80 percent of the scheduled plan for the clearance of the territory of Nagorno-Karabakh was carried out by the servicemen of the Russian peacekeeping contingent.