ԱՄՆ պետքարտուղարության հաղորդագրությունը՝ Փաշինյան-Բլինքեն հեռախոսազրույցի մասին
ԱՄՆ պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենը հուլիսի 13-ին հեռախոսազրույց է ունեցել Հայաստանի վարչապետի պաշտոնակատար Նիկոլ Փաշինյանի հետ:
ԱՄՆ պետքարտուղարության հաղորդագրության մեջ ասվում է, որ Բլինքենը սրտանց շնորհավորանքներ է հղել Հայաստանի ժողովրդին հունիսի 20-ին կայացած ընտրություններից հետո, որում, ԵԱՀԿ-ԺՀՄԻԳ-ի համաձայն, ընտրողների հիմնական իրավունքներն ու ազատությունները հիմնականում հարգվել են, և մրցակիցները կարող էին ազատ քարոզչություն իրականացնել: Բլինքենը հորդորել է շարունակել ժողովրդավարական բարեփոխումները:
«Պետքարտուղարը կարևորեց ԱՄՆ աջակցությունը Մինսկի խմբի համանախագահների գործընթացին՝ ուղղված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության տևական քաղաքական կարգավորմանը: Նա խրախուսեց Հայաստանին՝ կառուցողական ներգրավվել ԵԱՀԿ-ում: Քարտուղար Բլինքենը վերահաստատեց իր աջակցությունը՝ Ադրբեջանից բոլոր հայ կալանավորվածների շուտափույթ վերադարձին Հայաստան»,-ասվում է հաղորդագրության մեջ:

Politics 13:08 15/07/2021 Region
US Secretary of State vows support for the Minsk Group process for a lasting political settlement to the NK conflict
US Secretary of State Antony J. Blinken spoke on Wednesday with Armenian acting Prime Minister Nikol Pashinyan, according to the press statement released by the State Department. The Secretary offered hearty congratulations to the people of Armenia following the June 20 elections, in which the OSCE’s Office for Democratic Institutions and Human Rights found that voters’ fundamental rights and freedoms were generally respected, and contestants were able to campaign freely.  He urged continued democratic reforms.
"The Secretary highlighted U.S. support for the Minsk Group Co-Chairs process aimed at a lasting political settlement to the Nagorno-Karabakh conflict.  He encouraged Armenia to engage constructively at the OSCE.  Secretary Blinken reaffirmed his support for the expeditious return of all Armenian detainees from Azerbaijan to Armenia," the source said.