Քաղաքական 16:10 30/07/2021
Վրաստանում ՆԱՏՕ-ի «Agile Spirit» զորավարժություններն անհանգստություն են պատճառում ռուսական կողմին, Մոսկվան ուշադիր հետևում է դրանց և կձեռնարկի բոլոր անհրաժեշտ միջոցները` իր շահերն ապահովելու համար: Այս մասին այսօր ասել է Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Ալեքսանդր Գրուշկոն, գրում է Tass-ը։
«Մենք տեսնում ենք, որ վերջին տարիներին ՆԱՏՕ-ի զորավարժությունների քանակը գործնականում աճել է, դրանցից շատերը հակառուսական ուղղվածություն ունեն: Հաշվի առնելով ՆԱՏՕ-ի ընդհանուր ռազմական պլանավորումը, որն ավելի ու ավելի է սրվում` արևելքից եկող այսպես կոչված սպառնալիքին հակազդելու համար, նման զորավարժությունները չեն կարող մեզ օրինական մտահոգություններ չպատճառել: Իհարկե, մենք ուշադիր հետևում ենք դրանց [ՆԱՏՕ-ի Agile Spirit զորավարժություններին Վրաստանում] և կձեռնարկենք բոլոր անհրաժեշտ միջոցները, այդ թվում՝ ռազմատեխնիկական, մեր շահերը հուսալիորեն ապահովելու համար»,-ասել է Գրուշկոն։
Նշենք, որ հուլիսի 26-ից մեկնարկել են «Agile Spirit 2021» զորավարժությունները՝ ՆԱՏՕ-ի անդամ 12 երկրների, ինչպես նաև Ադրբեջանի, Վրաստանի և Ուկրաինայի մասնակցությամբ: Դրանցում ներգրավված են ավելի քան 2,5 հազար զինծառայողներ Ադրբեջանից, Մեծ Բրիտանիայից, Գերմանիայից, Վրաստանից, Իսպանիայից, Իտալիայից, Կանադայից, Լատվիայից, Լիտվայից, Լեհաստանից, Ռումինիայից, ԱՄՆ-ից, Թուրքիայից, Ուկրաինայից և Էստոնիայից: Նրանցից ավելի քան 1,5 հազարը վրացի զինվորականներ են, ևս 700-ը՝ ամերիկացի: Զորավարժությունները կշարունակվեն մինչև օգոստոի 6-ը։

Politics 18:14 30/07/2021 Region
NATO’s Agile Spirit drills in Georgia in the South Caucasus is a concern for Russia and Moscow is keeping a close watch on them and will take all necessary measures to ensure its interests, Russian Deputy Foreign Minister Alexander Grushko said on Friday, TASS reported.
"We see that the number of NATO drills has actually increased in recent years and many of them have an anti-Russian bias. Considering NATO’s general military planning, which is increasingly being focused on warding off the so-called threat from the East, such drills cannot but cause our legitimate concern," the senior Russian diplomat said in response to the corresponding question.
"Naturally, we are closely following them [NATO’s Agile Spirit drills in Georgia] and will take all necessary measures, including military-technical efforts, to reliably protect our interests," he pointed out.
The Agile Spirit 2021 drills with the participation of 12 NATO member states and also Azerbaijan, Georgia and Ukraine kicked off on July 26. The alliance’s drills involve over 2,500 troops from Azerbaijan, Great Britain, Germany, Georgia, Spain, Italy, Canada, Latvia, Lithuania, Poland, Romania, the United States, Turkey, Ukraine and Estonia. More than 1,500 troops are from Georgia and another 700 personnel are from the US.