Ադրբեջանում «հայկական ապաշրջափակումը» նշանակում է «Հայաստանի լիարժեք շրջափակում». Վարուժան Գեղամյան
«Այս գիշեր ադրբեջանական զորքերը փակել են Գորիս-Կապան (նույնն է, ինչ Հայաստան-Իրան-Պարսից ծոց) ավտոմայրուղին ու մինչ այս պահը այն փակ է։ Այսպես է Ադրբեջանն իրականացնում «տարածաշրջանի տրանսպորտային ապաշրջափակումը»։
Նոյեմբերի 9-ի խայտառակությունից հետո կապիտուլիանտն ու իր թիմը որպես գլխավոր ձեռքբերում են ներկայացնում այն, որ տարածաշրջանում բացվելու են տրանսպորտային կոմունիկացիաները։ ՀՀ դե ֆակտո թուրքամետ իշխանությունը դա ներկայացվում է ոչ միայն որպես «երկարատև խաղաղության երաշխիք», այլև փոխշահավետ տնտեսական հնարավորություն։
Մինչդեռ Ադրբեջանին որևէ տրանսպորտային ապաշրջափակում չի հետաքրքրում։ Իրենք ճանապարհների բացման խնդիր չունեն. Ադրբեջանի նորմալ զարգացման համար իրենք ունեն բոլոր ճանապարհները (բացի «Թյուքական միջանցքից»)։
Հայաստանի հետ որևէ տրանսպորտային հանգույց Ադրբեջանի համար ռազմական կամ տնտեսական նշանակություն չունի և չի կարող ունենալ։ Ադրբեջանում «ապաշրջափակում» բառի տակ հասկանում են երկու բան.
1. Դեպի Նախիջևան/Թուրքիա Սյունիքով հատուկ կարգավիճակ ունեցող ճանապարհի բացում (ինչին նոյեմբերին 9-ին համաձայնել է կապիտուլիանտը, բայց որին դեռևս հաջողությամբ դիմադրում ենք մենք)։
2. Հայաստանի արտաքին բոլոր ճանապարհների վերահսկում թուրքական կողմից։
Այս պահին մենք ունենք արտաքին աշխարհին կապող միայն 2 ճանապարհ, որոնք նոմինալ դեռ թուրքական վերահսկողության տակ չեն։ Մեկը Տավուշով դեպի Վրաստան, մյուսը՝ Սյունիքով դեպի Իրան։ Վերջինս երեկ գիշերվանից արդեն լիարժեք կերպով վերահսկվում է Ադրբեջանի կողմից։
Տավուշի անկլավների հանձնումից հետո Վրաստանի հետ մեր ճանապարհը ևս կանցնի վերահսկողության ներքո։ Արդյունքում մենք կունենանք ոչ թե ապաշրջափակում, այլ լիարժեք շրջափակում։
Իսկ հիմա պատկերացնենք, որ ՀՀ-ն կատարում է Ադրբեջանի պահանջները. տալիս է միջանցքը, անկլավները և որի դիմաց Ադրբեջանը թույլատրում է, որ հայկական մեքենաները գնան Իրան կամ Ռուսաստան (իրականում, սա չունի տնտեսական գրեթե ոչ մի դրական օգուտ, բայց պատկերացնենք)։ Ադրբեջանը ցանկացած պահի, Հայաստանից նոր զիջումներ կորզելու համար (իսկ իրենց՝ միայն հողային պահանջների ցանկը հասնում է մոտավորապես մինչև Նոր Նորք) ցանկացած պահի փակում է ճանապարհ, ինչպես դա արել է այս գիշեր։ Ադրբեջանում «հայկական ապաշրջափակումը» նշանակում է «Հայաստանի լիարժեք շրջափակում», որի շնորհիվ Հայաստանը կկորցնի ինքնուրույն զարգանալու որևէ հնարավորություն։
Հենց այս պարզ ու միաժամանակ իրատեսական ծրագիրն է իրականացնում Ադրբեջանը (Թուրքիայի գործուն մասնակցությամբ) և այս պահին նվաճում ճանապարհը՝ մեզ ստիպելով գնալու զիջումների։ Ցանկացած մեկը, ով ուզում է 10 տարուց ունենալ հայկական պետություն, պիտի այս պարզ իրողությունը գիտակցի և պահանջի ամեն գնով կասեցնել այս անկումը։ Այդ թվում՝ հեռացնելով այն դե ֆակտո իշխանությանը, որ չի տեսնում կամ չի ցանկանում տեսնել այս լրջագույն սպառնալիքը։
Հ.Գ. Կից քարտեզում «Հյուսիս-հարավ» ճանապարհային հանգույցն է, որի իրականացման դեմ աշխատում են Հայաստանի և Իրանի թշնամիները և որի մի հատվածը գիշերվանից փակել են մեր հարևանները»:

Политика 16:44 26/08/2021 Регион
Тюрколог, кандидат исторических наук Варужан Гегамян на своей странице в социальной сети Facebook утром 26 августа написал:
«Ночью азербайджанские войска перекрыли автомагистраль Горис - Капан (то же самое, что и Армения - Иран - Персидский залив), и она до сих пор закрыта. Азербайджан так осуществляет "транспортную разблокировку региона".
После позора 9 ноября капитулянт и его команда в качестве главного достижения представляют разблокировку транспортных коммуникаций в регионе. Де-факто протурецкая власть РА представляет это не только как "гарантию долгосрочного мира", но и как взаимовыгодную экономическую возможность.
Между тем, какая-либо транспортная разблокировка Азербайджан не интересует. У них нет проблемы с открытием дорог: для нормального развития Азербайджана у них есть все дороги (кроме "Турецкого коридора").
Никакой транспортный узел с Арменией не имеет и не может иметь для Азербайджана военного или экономического значения. В Азербайджане под словом "разблокировка" понимают две вещи:
1. Открытие имеющей особый статус дороги через Сюник в направлении Нахиджевана/Турции (на что 9 ноября согласился капитулянт, но чему пока успешно сопротивляемся мы).
2. Контроль всех внешних дорог Армении турецкой стороной.
На данный момент у нас есть только 2 соединяющие с внешним миром дороги, которые номинально еще не находятся под турецким контролем. Одна – через Тавуш в Грузию, другая – через Сюник в Иран. Последняя со вчерашней ночи полноценно контролируется Азербайджаном.
После сдачи анклавов Тавуша наша дорога с Грузией также перейдет под контроль Азербайджана. В результате у нас будет не разблокировка, а полная блокада.
А теперь представим, что Армения выполняет требования Азербайджана: сдает коридор, анклавы, в обмен на которые Азербайджан разрешает армянским машинам ехать в Иран или Россию (в действительности, это не имеет почти никакой положительной экономической пользы, но представим). Азербайджан сможет блокировать дорогу в любой момент, как это сделал минувшей ночью, чтобы вымогать у Армении новые уступки (а их список только земельных претензий доходит примерно до Нор Норка). В Азербайджане "армянская разблокировка" означает "полную блокаду Армении", в результате чего Армения потеряет любую возможность самостоятельно развиваться.
Именно эту простую и в то же время реалистичную программу реализует Азербайджан (при деятельном участии Турции) и в настоящий момент отвоевывает дорогу, заставляя нас идти на уступки. Любой, кто хочет иметь через 10 лет армянское государство, должен осознавать эту простую реальность и требовать остановить это падение любой ценой. В том числе путем отстранения де-факто власти, которая не видит или не хочет видеть эту серьезнейшую угрозу.
P.S. В прикрепленной карте – дорожный узел Север - Юг, против претворения в жизнь которого работают враги Армении и Ирана и часть которой с прошлой ночи закрыта нашими соседями».