Քաղաքական 12:57 27/08/2021 Աշխարհում
Թալիբները պատրաստվում են արգելել երաժշտության կատարումը Աֆղանստանի հասարակական վայրերում, քանի որ դա հակասում է իսլամի հիմնական սկզբունքներին: Այս մասին գրում է «Ռիա Նովոստի» գործակալությունը։
«Իսլամում երաժշտությունն արգելված է»,- բացատրել է խմբավորման անդամը՝ հույս հայտնելով, որ թալիբներին կհաջողվի ոչ թե ճնշում գործադրել, այլ համոզել բնակչությանը նման բաներ չանել:
Խմբավորման անդամ Մուջահիդը նաև հերքել է համատարած մտավախությունները, որ թալիբներն  արդեն սկսել են վրեժ լուծել նրանց դեմ հանդես եկողներից:
Երբ նրան հարցրել են աֆղանական հասարակության մեջ կանանց իրավունքների ապագայի մասին, նա ասել է, որ երկարաժամկետ հեռանկարում նրանք կկարողանան վերադառնալ իրենց ամենօրյա գործունեությանը:
Բացի այդ, խմբի խոսնակի պաշտոնակատարը վստահեցրել է, որ աֆղանցիները, ովքեր փորձում են անձնագրերով ու վիզաներով լքել երկիրը, կկարողանան ազատորեն մուտք գործել օդանավակայան:

Society 13:33 27/08/2021 World
Taliban leader appeared to confirm on Wednesday that music in public will once again be banned in Afghanistan following the group's rapid takeover of the country in recent weeks, the Newsweek reported.
Zabihullah Mujahid, a spokesman for the Taliban, gave an interview to The New York Times where he discussed how the Islamic group intended to run the country and sought to downplay concerns about the treatment of women and reprisals against those who worked with U.S. forces.
He also addressed the issue of music in public, which was banned during the Taliban's previous stint in power between 1996 and 2001, suggesting it will soon be prohibited.
"Music is forbidden in Islam," Mujahid said. "But we're hoping that we can persuade people not to do such things, instead of pressuring them," he said.
it is reminded that when the Taliban came to power in Afghanistan in 1996, they banned almost all music, considering it sinful.