Առողջություն 11:59 07/09/2021 Արցախ
Արցախի Հանրապետությունում սեպտեմբերի 6-ին կատարվել է 51 թեստավորում, որի արդյունքում կորոնավիրուսային հիվանդության 3 դեպք է գրանցվել։
Արցախի առողջապահության նախարարությունից հայտնում են, որ կորոնավիրուսային հիվանդությամբ այս պահին ստացիոնար բուժում է ստանում 30 վարակակիր: Բժիշկները 4 հիվանդի առողջական վիճակը գնահատում են ծանր, իսկ թեթև ձևերը ամբուլատոր բուժում են ստանում տնային պայմաններում:
Արցախում 2021 թվականի ընթացքում կորոնավիրուսի լաբորատոր հայտնաբերման նպատակով իրականացվել է  11841 քաղաքացու հետազոտություն, որից 1075-ի մոտ արձանագրվել է դրական թեստի պատասխան։

Health 14:44 07/09/2021 NKR
Artsakh confirmed 3 new coronavirus cases in the past 24 hours, the Ministry of Health reported on Tuesday, September 7. In total, 51 COVID-19 tests were performed in the country on Wednesday.
Currently, 30 coronavirus patients are hospitalized, while the patients with mild symptoms receive home treatment. 4 patients are said to be in serious condition.
An estimated number of 11,841 people have been tested for coronavirus in Artsakh in 2021, with 1,075 of them getting positive results.
The health authorities urge people to get vaccinated as soon as possible to protect themselves and their loved ones from the disease. People can receive coronavirus vaccine shots at the Republican Medical Center, Arevik Medical Association and regional medical associations, the ministry said.