Իրավունք 11:49 08/09/2021 Հայաստան
ՄԻՊ հատուկ զեկույցը՝ Ադրբեջանի պատասխանատվությունը հայ գերիներին խոշտանգելու և անմարդկային վերաբերմունքի ենթարկելու համար
ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանը հրավիրված ասուլիսում ներկայացնում է ՄԻՊ արտահերթ հատուկ հրապարակային զեկույցը՝ Ադրբեջանի պատասխանատվությունը հայ գերիներին խոշտանգելու և անմարդկային վերաբերմունքի ենթարկելու համար 2020 թվականի Լեռնային Ղարաբաղի պատերազմի ընթացքում:
Զեկույցը վերաբերում է Ադրբեջանի պետության պատասխանատվությանը հայ գերիների իրավունքների կոպիտ խախտումներին, ադրբեջանական զինված ուժերի կողմից նրանց խոշտանգելուն ու անմարդկային վերաբերմունքի ենթարկելուն, գերեվարման պայմաններին, քաղաքացիական անձանց իրավական պաշտպանությանը:
Արման Թաթոյանն ասաց, որ զեկույցն ամբողջությամբ հիմնված է ապացույցների վրա, ունի բացառիկ հիմնավորվածություն:
«Զեկույցի կազմման բոլոր աշխատանքները, վերլուծությունները,  հետազոտությունները կատարվել են  միջազգայնորեն ընդունված մեթոդներով ու սկզբունքներով, որի շնորհիվ  ապահովվել է բարձր հավաստիություն»,- նշեց Թաթոյանը:
Նա նշեց, որ զեկույցը շարադրված է միանգամից անգլերենով, ասուլիսից հետո կհրապարակվի բոլոր փաստերով հանդերձ, փաստեր, որոնք վերաբերում են թե քաղաքացիական անձանց, թե ռազմագերիների նկատմամբ վերաբերմունքին:
«Այդ փաստերը տարբեր աղբյուներից ստացած ինֆորմացիայով ստուգվել են, դրա համար, վստահաբար պնդում ենք, որ զեկույցն ունի այս առումով ամենաբարձր աստիճանի հիմնավորում»,- ասաց Մարդու իրավունքների պաշտպանը:

Право 12:47 08/09/2021 Армения
Специальный доклад омбудсмена Армении – об ответственности Азербайджана за пытки и бесчеловечное обращение с армянскими пленными
Защитник прав человека (омбудсмен) Армении Арман Татоян и правозащитник Сирануш Саакян  на созванной 8 сентября пресс-конференции представляют составленный на английском языке внеочередной доклад ЗПЧ об ответственности Азербайджана за пытки и бесчеловечное обращение с армянскими военнопленными во время войны в Арцахе 2020 года.
Доклад касается ответственности государства Азербайджан за грубые нарушения прав армянских пленных, пытки и бесчеловечное обращение с пленными со стороны азербайджанских вооруженных сил, условий пленения, правовой защиты гражданского населения.
На пресс-конференции присутствуют также защитник прав человека Республики Арцах (НКР) Гегам Степанян и правозащитник Артак Зейналян.
Арман Татоян указал, что представляемый доклад полностью основан на доказательствах, документ обладает исключительной обоснованностью.
«Вся работа по составлению доклада, анализ и исследования проводились с использованием международно признанных методов и принципов, благодаря чему была обеспечен высокий уровень достоверности», – пояснил А.Татоян.
Он отметил, что составленный сразу на английском языке доклад будет опубликован после пресс-конференции вместе со всеми фактами, касающимися обращения азербайджанской стороны как с военнопленными, так и с гражданским населением.
«Эти факты подтверждены информацией, полученной из различных источников, поэтому мы с уверенностью заявляем, что доклад обладает высочайшей степенью обоснованности в этом отношении», – сказал Защитник прав человека Армении.