Իրավունք 18:21 23/09/2021 Հայաստան
Ղազախստանի մայրաքաղաք Նուր-Սուլթանում ընթացող ԱՊՀ անդամ-պետությունների գլխավոր դատախազների համակարգող խորհրդի նիստի շրջանակներում կայացել է ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանի, ՌԴ գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովի և ԱՀ գլխավոր դատախազ Քյամրան Ալիևի եռակողմ հանդիպումը: Այս մասին հայտնում են ՀՀ գլխավոր դատախազությունից։
Կողմերն ընդգծել են եռակողմ հանդիպման ձևաչափի կարևորությունը հատկապես Արցախում և տարածաշրջանում կայունության և օրինականության, Արցախի բնակչության բնականոն կենսագործունեության, անվտանգության հաստատմանն ուղղված ջանքերին նպաստելու առումով:
Կողմերը նաև օգտակար են գնահատել պատերազմի ընթացքում անհետ կորած անձանց, զինծառայողների փնտրման, այդ նպատակով կողմերի միջև միջնորդավորված տեղեկատվության փոխանակման գործընթացի ուղղությամբ ներդրված համատեղ ջանքերը և կարևորել են այդ աշխատանքների շարունակման անհրաժեշտությունը:
Ընդհանուր պատրաստակամություն է արտահայտվել նաև հայ-ադրբեջանական զինված ուժերի շփման գծում, հաղորդակցության  ուղիներում տարաբնույթ օրինախախտումների վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակման շուրջ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների պահպանման և գործընթացի շարունակման շուրջ՝ որպես կապող օղակ՝ հիմնական դերակատարում վերապահելով Արցախում տեղակայված և գործունեություն ծավալող ՌԴ դատախազության ներկայացուցիչներին, որոնց գործունեության արդյունավետությունը բարձր է գնահատվել:
ՀՀ գլխավոր դատախազ Արթուր Դավթյանը հանդիպման ընթացքում շեշտել է Ադրբեջանում պահվող ՀՀ քաղաքացիների վերադարձման անհրաժեշտությունը՝ որը նախատեսված է 2020թ. նոյեմբերի 9-ին ստորագրված հրադադարի հաստատման եռակողմ հայտարարության 8-րդ կետով, ինչը կարևոր ազդակ կարող է դառնալ տարածաշրջանում խաղաղության, հետագա հնարավոր համագործակցության, անվտանգության երաշխավորման, կողմերի միջև վստահության նախադրյալների ստեղծման համար:
ՀՀ գլխավոր դատախազը փոխանցել է հայկական կողմի պատրաստակամությունը՝ տարածաշրջանում կայուն խաղաղության ապահովման, էսկալացիայից խուսափելու նպատակով արձանագրվող և հնարավոր օրինախախտման միջադեպերի, դրանց հանգամանքների պարզմանն ուղղված երկկողմ տեղեկատվության փոխանակման ձևաչափերի ներդման շուրջ քննարկումների կապակցությամբ:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը բարձր են գնահատել տարածաշրջանում լարվածության թուլացման, հումանիտար խնդիրների լուծման, կողմերի միջև երկխոսության հաստատման ուղղությամբ ռուսական կողմի և անձնապես ՌԴ գլխավոր դատախազ Իգոր Կրասնովի անհատական ջանքերը և ցուցաբերած հետևողականությունը:

Politics 20:04 23/09/2021 Region
A trilateral meeting between the RA Prosecutor General Artur Davtyan, the Prosecutor General of Azerbaijan Kyamran Aliyev, and the Prosecutor General of the Russian Federation Igor Krasnov was held on Thursday, the press service at the Prosecutor General's Office reported. According to the source, the meeting took place on the sidelines of the Coordination Council of Prosecutors' General of Member-states of the CIS in Nur-Sultan, Kazakhstan.
The parties stressed the importance of the format in terms of efforts contributing to establishing peace and lawfulness in the region and Artsakh, ensuring security, the vital activity and normal life of the Artsakh population.
The sides also expressed readiness to maintain the reached agreement on information exchange of various recorded offenses on the line of contact between Armenian-Azerbaijani armed forces and communication routes through Russian prosecutors deployed in Artsakh. It is noted that the Armenian side expressed readiness for discussions around establishing bilateral information  exchange formats for avoiding escalation and communicating possible incidents or offenses.
During the meeting, Davtyan raised the need to implement the 8th point of the trilateral statement on the ceasefire signed on November 9, 2020 which is returning Armenian prisoners of war and other detainees to Armenia as soon as possible. This could lay basis for trust between the sides, possible cooperation in the future and ensure security and regional peace.
The sides have also highlighted the continuous support and efforts of the Russian side and personally Prosecutor General Igor Krasnov for reducing escalation in the region, resolving humanitarian issues and establishing a dialogue between the sides.