Թուրքերն ուժեր են կենտրոնացնում Սիրիայի հյուսիս-արևմուտքում
Բրիտանական «Reuters» լրատվական գործակալությունը գրում է, որ Ռուսաստանն ավելացրել է օդային հարվածների թիվը Սիրիայում՝ ընդդիմության վերահսկողության տակ գտնվող հյուսիսարևմտյան շրջաններում, իսկ Թուրքիան սկսել է զորքեր տեղափոխել այդ շրջաններ, գրում է ermenihaber-ը։
Գործակալությունը, հղում անելով սեփական աղբյուրներին, հայտնում է, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և Թուրքիայի նախագահ Թայիփ Էրդողանի սպասվելիք հանդիպումից երեք օր առաջ ռուսական կողմն սկսել է թիրախավորել Աֆրինի շրջակայքի գյուղերը և մեջբերում է ընդդիմադիր «Սիրիայի ազատ բանակի» խոսնակ Յուսեֆ Համուդի վկայությունը, որ ռուսական կողմի հարվածներն Իդլիբի շրջանից սահմանային երկայնքով ձգվում են մինչև Հալեպի հյուսիս։
Միաժամանակ հաղորդվում է, որ, ըստ թուրքական բանակի հետ համատեղ գործող ստորաբաժանումների հրամանատարների, Թուրքիան վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում մեծաթիվ զորք, զրահատեխնիկա և սպառազինություն է ուղարկել շրջան՝ այդպիսով ցույց տալով հնարավոր հարձակումներին հակազդելու իր վճռականությունը։
Reuters-ը, վկայակոչելով իր ռազմական աղբյուրները, մասնավորապես հայտնում է, որ Թուրքիային պատկանող ռազմական շարասյունը շաբաթ երեկոյան անցել է Սիրիա և շարժվել Ջաբալ ալ Զավյայի ուղղությամբ, որտեղ հենց տեղակայված են թուրքական ռազմաբազաները։

Politics 19:51 27/09/2021 Region
The Turkish military has deployed more troops on the M4 highway south of northwestern Syria's opposition-held Idlib and is prepared for any potential ground operation amid surging attacks by the Bashar Assad regime, the local sources reported.
The reports suggest the deployment came just days ahead of the scheduled meeting between President Recep Tayyip Erdoğan and his Russian counterpart Vladimir Putin this week in Sochi.
Reuters agency cited opposition and military sources, saying the move came after Russian jets bombed villages in Afrin on Sunday. Air strikes on towns and villages held by Turkish-backed rebels have escalated in the past week.
Rebel sources said at least five fighters from a Turkey-backed faction were killed and at least 12 civilians were injured when Russian jets flying at high altitudes dropped ordnance, a network of plane spotters who document jet fighter sightings.