Քաղաքական 11:04 09/10/2021 Հայաստան
«Վերջին օրերին դեպի Ադրբեջանի տարբեր երկրներից իրականացվող ռազմական մատակարարումներն ինտենսիվ բնույթ են կրում, ինչը պայմանավորված է 2020 թվականի հետպատերազմական իրավիճակով։
Հարցն այն է, որ անկախ պատերազմի արդյունքներից, Ադրբեջանը մեծաքանակ զինամթերք է ծախսել, մեծ թվով տեխնիկա, տեխնիկական միջոցներ ոչնչացվել են, իսկ վերականգնման գործընթացն այսքան արագ չէր կարող ավարտվել։
Ադրբեջանը դեռ նախորդ դեկտեմբեր ամսից ռազմա-տեխնիկական համագործակցության նոր պայմանավորվածություններ էր ձեռք բերում մի շարք երկրների հետ՝ իր զինանոցը համալրելու/լրացնելու համար։
Այս փուլում այս շտապողականությունը կապված է Իրանի հետ հարաբերությունների կտրուկ սրման հետ, սակայն Ադրբեջանի, այսպես կոչված, վերառազմականացումն ուղիղ սպառնալիք է նաև Հայաստանի համար։
Մինչ Ադրբեջանն ինտենսիվ զինվում է, Հայաստանի իշխանությունները Թուրքիայի և Ադրբեջանի հետ երկխոսություն կառուցելու կեղծ գաղափարներով են տարված։
Սրանց թվում է, թե պատերազմն ավարտվել է, իսկ Ադրբեջանի ու Թուրքիայի պահանջներն էլ ամբողջությամբ բավարարվել։ Իսկ իրականում Հայաստանի նկատմամբ ճնշումներն ու ազդեցության լծակներն ընդլայնվում են, ինչն էլ մեզ համար խնդիրների հերթական խմբաքանակն է բերելու»։

Politics 12:01 09/10/2021 Armenia
The arms supplies to Azerbaijan from different countries have intensified recently due to the post-war situation, Armenian security expert Tigran Abrahamyan, a lawmaker from the opposition With Honor faction, said on Saturday.
“The point is that regardless of the outcome of the war, Azerbaijan has lost a large amount of ammunition, equipment and technical means, while the recovery process could not be completed so quickly,” the MP wrote on Facebook.
In his words, Azerbaijan has reached new military-technical cooperation agreements with a number of countries since last December to replenish its arsenal.
“At this stage, the haste is connected with the sharp deterioration in relations with Iran, but the so-called remilitarization of Azerbaijan also poses a direct threat to Armenia,” Abrahamyan said.
“While Azerbaijan is intensively arming itself, the Armenian authorities are obsessed with false ideas of building a dialogue with Turkey and Azerbaijan.
“It seems to them that the war is over and the demands of Azerbaijan and Turkey have been fully met. In fact, the pressures and levers of influence on Armenia are increasing, which will create a new set of problems for us,” he noted.