Հասարակություն 10:45 15/10/2021 Աշխարհում
Երեկ երեկոյան Փարիզի քաղաքային խորհուրդն ընդունեց կարևոր որոշում՝ հերթական անգամ արձանագրելով Փարիզի և Հայաստանի միջև անխախտ բարեկամությունը և հայ-ֆրանսիական առանձնաշնորհյալ հարաբերությունների ամրությունը։ Այս մասին հայտնում են Ֆրանսիայում ՀՀ դեսպանությունը:
Քաղաքային խորհուրդի միաձայն որոշմամբ Փարիզի սրտում գտնվող հատվածներից մեկը՝ Ալմայի և Էնվալիդների կամուրջների միջև ընկած և Սենա գետին հարող ընդարձակ տարածքը, անվանակոչվել է Հայաստանի անունով՝ ստանալով Հայաստանի էսպլանադ հնչեղ անվանումը («Esplanade d'Arménie»)։
Հայաստանի էսպլանադը կընդգրկվի Փարիզի հասցեների պաշտոնական ռեգիստրում և իր ընդարձակ տարածքի մեջ կներառի նաև դեռևս 2004 թվականին բացված Կոմիտաս Վարդապետի արձանը և 2009 թվականին բացված Երևանի այգին։
«Շնորհակալություն ենք հայտնում Փարիզի քաղաքային խորհուրդին՝ քաղաքապետ Անն Հիդալգոյի գլխավորությամբ, այս կարևոր նախաձեռնության ու ընդունված որոշման համար, ինչպես նաև փոխքաղաքապետ Առնո Նգաչային՝ որոշման նախագիծը հեղինակելու համար։
Փարիզի խորհուրդի այս խորհրդանշական նիստին հրավիրված էր ներկա գտնվելու նաև Ֆրանսիայում Հայաստանի Հանրապետության դեսպանը»,- նշում են դեսպանությունից։

Society 12:50 15/10/2021 Armenia
On Thursday evening, the City Council of Paris made an important decision, once again confirming the steadfast friendship between France and Armenia and the durability of the Armenian-French privileged relations, the Armenian Embassy in France reported on Friday.
By a unanimous decision of the City Council, the broad area between the Pont de l'Alma and Pont des Invalides bridges enclosed by the Seine River has been named Esplanade d'Arménie (Esplanade of Armenia) after Armenia.
Esplanade d'Arménie will be included in the official address register of Paris. The monument to Komitas, which was unveiled in 2004, and Yerevan Park, which opened in 2009, will also be located in the area.
"Thank you to the City Council of Paris led by Mayor Anne Hidalgo for this important initiative and the decision adopted, as well as Deputy Mayor Arnaud Ngatcha for authoring the draft decision,” the embassy said.