Իրավունք 13:22 22/10/2021 Հայաստան
Փաստաբան Գագիկ Խաչիկյանը  զարգացումներ է խոստանում ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանի գործով։
«Աղվան Հովսեփյանի գործով սպասեք նոր զարգացումների։ Հնարավոր է մեղադրյալն ու տուժողը տեղերով փոխվեն»,-գրել է նա ֆեյսբուքյան իր էջում։
Հիշեցնենք, որ սեպտեմբերի 7-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Մնացական Մարտիրոսյանը բավարարել էր ՀՔԾ քննիչի միջնորդությունը ու ՀՀ նախկին գլխավոր դատախազ, ՔԿ նախկին նախագահ Աղվան Հովսեփյանին կալանավորելու որոշում կայացրել: Վերաքննիչ  դատարանը չբավարարեց պաշտպանների բողոքն ու անփոփոխ՛ թողեց ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշումը։
Աղվան Հովսեփյանը ձերբակալվել է սեպտեմբերի 7-ի առավոտյան՝ 1,5 տարի առաջ հարուցված քրեական գործի շրջանակներում: Նրան մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 310-րդ հոդվածով, 311-րդ հոդվածի 4-րդ մասի 2-րդ կետով, 178-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով (3 դրվագ):
ՀՔԾ-ից հայտնել էին, որ Աղվան Հովսեփյանը, 2004 թվականի մարտի 18-ից մինչև 2013 թվականի սեպտեմբերի 13-ը զբաղեցնելով ՀՀ գլխավոր դատախազի, իսկ 2014 թվականի հուլիսի 18-ից մինչև 2018 թվականի հունիսի 11-ը՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի նախագահի պաշտոնները, հիշյալ ժամանակահատվածում փաստացի մասնակցել է ձեռնարկատիրական գործունեություն իրականացնող մի շարք ՍՊ ընկերությունների կառավարմանը, բացի այդ ստացել է առանձնապես խոշոր չափերով` 190.000.000 ՀՀ դրամ կաշառք և խարդախության եղանակով կատարել առանձնապես խոշոր չափերով` 800.000.000 ՀՀ դրամ գույքի հափշտակություն: Ա. Հովսեփյանին մեղադրանք է առաջադրվել նաև հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով` ընդհանուր 1.299.404.414 ՀՀ դրամ գույքը (փողերի լվացում) օրինականացնելու համար:

Law 14:23 22/10/2021 Armenia
The criminal case involving Armenia’s former Prosecutor General and Chairman of the Investigative Committee Aghvan Hovsepyan may take a new twist, his lawyer said on Friday.
“In Aghvan Hovsepyan's case, new developments can be expected. The defendant and the victim may switch places," Gagik Khachikyan wrote on Facebook.
The Yerevan Court of General Jurisdiction, presided over by judge Mnatsakan Martirosyan, granted a motion of the Special Investigative Service to arrest Aghvan Hovsepyan on September 7. The Court of Appeals upheld the arrest ruling on October 4, denying the defense motion.
Hovsepyan is charged with bribery, money laundering and illegal entrepreneurial activity according to Article 310, Article 311 (Part 4, Point 2), Article 178 (Part 3, Point 2) and Article 190 (three episodes) of the Criminal Code of Armenia.
According to investigation bodies, holding the posts of Prosecutor General and then the Chairman of the Investigative Committee, Hovsepyan was involved in Illegal entrepreneurial activity, being in charge of a number of limited liability organizations, took bribes in large amount totaling 190 million drams and seized a property worth 800 million drams. Hovsepyan is also charged with legitimizing illegally obtained income.