Միրզոյան․ Մեզ համար կարևոր է Վատիկանի հետևողական դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման հարցում
14:47 27/10/2021
«Հայ-վատիկանյան հարաբերություններում մեծ խորհուրդ ունեցող իրադարձություն է տեղի ունենալու․ բացվելու է Հայաստանում Սուրբ Աթոռի նստավայր առաքելական նվիրակությունը։ Գոհունակությամբ ցանկանում եմ ընդգծել, որ դրանով նոր էջ է բացվում Հայաստանի ու Սուրբ Աթոռի միջև դիվանագիտական հարաբերությունների պատմության մեջ»,- այս մասին ասաց ՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը՝ Սուրբ Աթոռի պետքարտուղարի ընդհանուր հարցերով փոխանորդ Էդգար Պենյա Պառայի հետ համատեղ մամուլի ասուլիսում։
Արարատ Միրզոյանն ասաց, որ քննարկվել են երկկողմ հարաբերությունները և պատրաստակամություն հայտնել խորացնելու երկրների միջև հարաբերությունները՝ «խարսխված նույն ակունքից սերող քրիստոնեական արժեհամակարգի, պատմական և մշակութային կապերի, ինչպես նաև միջազգային հարաբերությունների խնդիրների վերաբերյալ համընկնող մոտեցումների վրա»։
«Կարևորել ենք նաև հայ ժողովրդի մեծ զավակ, Տիեզերական եկեղեցու վարդապետ հռչակված  Սուրբ Գրիգոր Նարեկացու հիշատակի օրը՝ փետրվարի 27-ը, հռոմեական գլխավոր օրացույցում ամրագրումը, որը ևս մեկ անգամ ընդգծում է Հայաստանի ու Սուրբ Աթոռի միջև հոգևոր կապը»,- ասաց Միրզոյանը։
ԱԳ նախարարի խոսքերով, Սուրբ Աթոռը մշտապես Հայաստանի կողքին է եղել դժվար ժամանակներում և անցյալ տարին այս առումով ևս բացառություն չէր։
«Մեզ համար հատկանշական և կարևոր է Վատիկանի հետևողական դիրքորոշումը Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորման, նաև տարածաշրջանում երկարատև խաղաղության և կայունության պահպանման հարցում, մասնավորապես, Ադրբեջանի կողմից Արցախի դեմ ագրեսիայի օրերին ու դրան հաջորդած ժամանակաշրջանում Սրբազան Քահանայապետի հղած ուղերձները, ինչպես նաև ռազմագերիների անհապաղ ազատ արձակմանն ուղղված կոչերը մեծ նշանակություն են ունեցել»,- ասաց Միրզոյանը, հավելելով, որ այժմ էլ Ադրբեջանը, խախտելով մարդասիրական իրավունքը և նոյեմբերի 9-ի հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունները, շարունակում է պատանդառության մեջ պահել հայ ռազմագերիներին ու քաղաքացիական անձանց։
«Մենք խնդրում ենք, որ Սրբազան Քահանայապետն իր աղոթքներում և իր հրապարակային ուղերձներում մշտապես շարունակի հիշել հայ ռազմագերիներին ու շեշտադրել նրանց անհապաղ ազատ արձակման անհրաժեշտությունը»,- ասաց Միրզոյանը։
Արարատ Միրզոյանի խոսքերով, 44-օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանի հսկողության տակ անցած տարածքներում Արցախի հայկական պատմամշակութային և կրոնական  ժառանգությունն այժմ գտնվում է ոչնչացման վտանգի առջև։
«Այս առումով մենք կարևորել ենք ինչպես ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի, այնպես էլ Սուրբ Աթոռի հետաքրքրությունը հարցում և ժողովուրդների մշակութային ու հոգևոր ժառանգություն հանդիսացող պատմամշակութային հուշարձանների և պաշտամունքի վայրերի դեմ  ուղղված վայրագությունները կոպտորեն խախտում են միջազգային իրավունքը և մենք պետք է քայլեր ձեռնարկենք՝ այդ դեպքերը կանխելու ուղղությամբ»,-ասաց Միրզոյանը։
Արարատ Միրզոյանը շնորհակալություն հայտնեց նաև Հռոմի Սրբազան Քահանայապետին՝ Հայոց ցեղասպանության ճանաչման սկզբունքային ու միանշանակ ուղերձի համար։
«Մարդկության դեմ այս հանցագործության դատապարտումը չափազանց կարևոր է՝ ապագայում աշխարհի այլ վայրերում  նմանատիպ հանցագործությունների տեղի ունենալը, կրկնությունը կանխելու առումով»,- ասաց Միրզոյանը։

Politics 16:06 27/10/2021 Region
FM Mirzoyan: We value the consistent position of the Vatican on the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict
"A new page in the history of diplomatic relations between Armenia and the Holy See will soon take place soon as the resident Apostolic Nunciature of the Holy See in Armenia is opening," Foreign nMinister Ararat Mirzoyan stated on Wednesday at a joint press conference in Yerevan with the Substitute for General Affairs of the Secretariat of the Holy See Archbishop Edgar Peña Parra.
In the minister's words, during the meeting, parties exchanged views on bilateral relations, expressing readiness to deepen relations between our countries, enshrined in common Christian values, historical-cultural ties, as well as conscientious approaches to the issues of international relations.
In the words of FM Mirzoyan, the Holy See has always stood by Armenia in difficult times for the Armenian people and last year was no exception.
"The consistent position of the Vatican on the peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict, as well as on maintaining peace and stability in the region is remarkable for us. Particularly, the messages of His Holiness during and after  the aggression of Azerbaijan against Artsakh, as well as the calls for the immediate release of prisoners of war, were of great importance.  As you know, Azerbaijan still violates international humanitarian law, as well as the provisions of the November 9 trilateral statement, and continues to hold Armenian prisoners of war and captured civilians. We ask His Holiness the High Priest to always remember the Armenian prisoners of war in his prayers and public messages and to stress the need for their immediate release," the minister.
He then noted that after the 44-day war, the Armenian historical-cultural and religious heritage of Artsakh in the territories fallen under the control of Azerbaijan is now in constant danger of destruction.  Meanwhile, the atrocities against the places of worship and historical-cultural monuments, which are the cultural and spiritual heritage of the peoples, grossly violate international law and we should undertake steps to prevent these incidents.
"I would like to underline that the Armenian people are grateful to His Holiness the High Priest for the principled and unequivocal message of the recognition of the Armenian Genocide. Condemnation of this crime against humanity is of utmost  importance for preventing recurrence of such atrocities in other parts of the world," concluded the minister.